Kosmos. NASA zmieniła nazwę planetoidy Ultima Thule, ponieważ kojarzyła się z nazistami

Odkryta w 2014 r. planetoida na obrzeżach Układu Słonecznego otrzymała  nazwę Ultima Thule. Wielu osobom kojarzyła się ona jednak nie ze starożytnością, ale z nazistowską organizacją, dlatego postanowiono ją zmienić. Nowa nazwa planetoidy to Arrokoth.

W 2014 odkryto planetoidę, której oficjalną nazwą do dzisiaj jest 2014 MU69. Jest to odległy o 6,5 mld kilometrów od Ziemi obiekt, obok którego 1 stycznia 2019 r. przeleciała sonda New Horizons.

Zebrała ona dane, które obecne są wciąż przesyłane do NASA i analizowane przez astronomów. Planetoida może dostarczyć wielu interesujących informacji, ponieważ powstała 4,5 mld lat temu i jest tym samym najstarszym od Ziemi obiektem zbadanym “bezpośrednio” przy użyciu kosmicznych narzędzi. Ponadto planetoida odkąd powstała, w zasadzie się nie zmieniła i nie podlegała żadnym zewnętrznym oddziaływaniom. Dzięki temu dane z 2014 MU69 mogą okazać się wyjątkowo przydatne do poszerzenia naszej wiedzy na temat ewolucji Układu Słonecznego.

Obiekt wyróżnia się nietypowym kształtem, który przypomina wielu osobom śniegowego bałwana. Planetoida powstała ze zderzenia dwóch mniejszych ciał niebieskich, co wyjaśnia jej formę. Prawdopodobnie czerwony kolor nadaje jej pokrywający ją lód metanowy lub azotowy.

Oprócz oficjalnej nazwy takim obiektom nadawane jest mniej formalne “imię”. Często jest ono wyłaniane w ramach konkursu, jak stało się też w tym przypadku. Wygrała nazwa “Ultima Thule”. Jest to sformułowanie ze starożytności, które określało północną krainę, leżącą na końcu znanego ludziom świata. Okazało się jednak, że nazwa ta kojarzy się wielu osobom z nazistami.

NASA zdecydowała się zmienić nazwę planetoidy Ultima Thule

Powodem było skojarzenie z rasistowską i okultystyczną organizacją. Towarzystwo Thule zostało założone pod koniec I wojny światowej i miało wpływ na ukształtowanie się ideologii nazistowskiej. Dlatego też NASA rozpisała kolejny konkurs, w którym miała zostać wyłoniona nowa nazwa planetoidy.

Obiekt zdecydowano się ochrzcić nazwą wywodzącą się  z języka Indian Powhatan/Algonquian, rdzennych mieszkańców stanu Maryland, gdzie mieści się siedziba misji “New Horizons”. Nowa nazwa “Arrokoth” oznacza w tym dialekcie po prostu "Niebo". Jak podaje "Rzeczpospolita", Alan Stern, który jest dyrektorem misji, odpowiedzialnej za odkrycie planetoidy, tak skomentował nową nazwę nadaną oficjalnie 12 listopada:

Nazwa Arrokoth jest wyrazem inspiracji jaką czerpiemy ze spoglądania w niebo, wypatrywania gwiazd i światów innych niż nasz własny. Pragnienie uczenia się jest w sercu misji New Horizons, to dla nas zaszczyt dołączyć do społeczności Powhatan i obywateli stanu Maryland w świętowaniu tego odkrycia.
Więcej o:
Komentarze (33)
Kosmos. NASA zmieniła nazwę planetoidy Ultima Thule, ponieważ kojarzyła się z nazistami
Zaloguj się
 • odowk

  Oceniono 13 razy 9

  Dziwne, że jeszcze nie zmieniono nazwy miasta Odessa...
  :-)
  Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen

 • odowk

  Oceniono 10 razy 8

  Zakazać filmów z Adolfem Dymszą, bo mogą się kojarzyć z Adolfem Hitlerem!

 • adas.michnik

  Oceniono 9 razy 7

  Słowo gwiazda może kojarzyć się z komunizmem. Też do zmiany.
  Słowo "słowo" też się może komuś kojarzyć. Wówczas lepiej w ogóle nic nie mówić, ani nie pisać. Ale taka postawa możemy z kolei być uznana za "milczenie z nienawiści".

  Pozostaje eko-auto-utylizacja.

 • kirdan1

  Oceniono 8 razy 6

  Nieustanny pochód poprawnościowej głupoty trwa w najlepsze.

 • poochojek

  Oceniono 7 razy 5

  thule bagazniki samochodowe

 • byann

  Oceniono 4 razy 4

  Powinni nazwać Jarrokot. Z niczym się nie kojarzy.

 • treser.lemingow.z.wyborczej

  Oceniono 6 razy 4

  Niestety idioci nadają ton a ludzie rozsądni dostosowuje się do idiotów.

 • qawsedrftg

  Oceniono 7 razy 3

  Dlaczego NASA zmienił, a nie zmieniła? To samiec? Czy to nie jest zbrodnia dżenderowa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX