NASA odkryła kosmiczny "taniec" księżyców Neptuna. Spowodował go obcy obiekt

Naukowcy NASA odkryli, że dwa księżyce Neptuna w niezwykle charakterystyczny sposób obiegają swoją planetę. Ten dziwny ruch wygląda, jak kosmiczny "taniec" i jest efektem wpływu grawitacyjnego przybyłego z zewnątrz obiektu.

Dwa niewielkie księżyce Neptuna uwikłane są w tzw. "tańcu unikania" (z ang. "dance of avoidance") - wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez NASA. Zdaniem specjalistów, oba obiekty wpadły w swoje niezwykle orbity po tym, jak inne ciało niebieskie dotarło do ostatniej planety Układu Słonecznego.

>>> Ogień na ISS. Spokojnie, to naukowcy eksperyment:

NASA odkryła kosmiczny "taniec" księżyców

Jak wskazują autorzy badania opublikowanego w całości w cyfrowym archiwum arXiv, dwa małe księżyce Neptuna - Naiad i Thalassa, które mają kształt zbliżony do Tic Taca i długość ok. 100 km obiegają swoją planetę w czasie odpowiednio 7 i 7,5 godziny. Gdyby jednak spojrzeć na Naiada, będąc na powierzchni Thalassa, okazałoby się, że pierwszy z księżyców ma zygzakowatą orbitę.

embed

fot. NASA / JPL-Caltech

Obserwator siedzący na Thalassie widziałby Naiada na orbicie, która zmienia się dziko w zygzakowaty wzór, mijając dwa razy z góry, a następnie dwa razy z dołu. (...) I choć ten taniec może wydawać się dziwny, utrzymuje stabilne orbity

- czytamy na stronie NASA.

Ten kosmiczny "taniec" można zobaczyć na filmie opublikowanym przez NASA:

 

Zdaniem naukowców, orbity księżyców od dawna są bardzo stabilne i nie ma szansy, aby obiekty te mogły się zderzyć. Orbita Naiada jest idealnie zsynchronizowana z orbitą Thalassy. Za każdy razem, gdy pierwszy z księżyców mija wolniejszego towarzysza, odległość dzieląca oba ciała niebieskie wynosi 3540 kilometrów. W skali kosmicznej to bardzo niewiele, jednak wartość ta jest stała.

Winny jest inny księżyc Neptuna

Przyczyną wprowadzenia małych księżyców Neptuna w ten przedziwny rezonans jest inny, znacznie większy księżyc ósmej planety od Słońca - Tryton (ma on ok. 2700 km średnicy). Naukowcy uważają, że gdy Neptun przechwycił grawitacyjnie Trytona i "zmusił" do orbitowania wokół siebie samego, Naiad został wyrzucony na swoją mocno przechyloną orbitę. Później, gdy orbita już się ustabilizowała, Naiad i Thalassa wpadły w ten kosmiczny "taniec".

Autorzy pracy podkreślają, że podobny "taniec" obiektów kosmicznych nie jest niczym szczególnym, jednak ten w wykonaniu Naiada i Thalassy jest zupełnie unikatowy.

Zawsze jesteśmy podekscytowani odkryciem tych współzależności między księżycami. Naiad i Thalassa prawdopodobnie byli od dawna uwięzieni w tej konfiguracji, bo dzięki temu ich orbity są bardziej stabilne. Utrzymują spokój, nigdy nie zbliżając się zbyt blisko

- tłumaczy współautor artykułu, astronom Mark Showalter z Kalifornii.

Czytaj też: 10 najpiękniejszych zdjęć z Teleskopu Hubble'a. Robią ogromne wrażenie

Więcej o:
Komentarze (22)
NASA odkryła kosmiczny "taniec" księżyców Neptuna. Spowodował go obcy obiekt
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 9

  P. Red. "BP" znowu błyszczy: "... Gdyby jednak spojrzeć na Naiada będąc na powierzchni Thalassa...".
  Szan. Autorze(rko?): nie wystarczy wpuścić tekścik w gugletrlanslatora. Trzeba jeszcze trochę pomysleć. Naiad i Thalassa - obie rodzaju żeńskiego .
  Najada - nimfa...
  Talassa - córka Eteru i Hemery z mitologii greckiej...

  P.S> Poza tym wiary Red. "BR" w stabilność orbit Najady i Talassy nie podzielają astronomowie. Uważają, że oba księżyce krążą poniżej granicy Roche'a, więc prędzej czy później nieuchronnie albo rozpadną się, albo spadną na Neptuna.

 • wasaty_janusz

  Oceniono 6 razy 6

  Polecam cykl programów „Planety” BBC, na BBC HD. Fascynujace

 • litecode

  Oceniono 5 razy 5

  Już pomijając mieszanie rodzaju męskiego i żeńskiego, które uniknięcie wymagałoby jakiegokolwiek oczytania, albo elementarnej rzetelności, nakazującej sprawdzenie w jakimś źródle tego, o czym się PUBLICZNIE pisze...
  ...to do cholery sinusoida albo inna krzywa to NIE ZYGZAK - zygzakiem nazywamy wzór utworzony z linii ŁAMANEJ.
  Ja prdl... w XXI wieku poważne dziennikarstwo się skończyło - internet dał głos nieukom (przy czym samo nieuctwo jeszcze niczym złym nie jest o ile nie idzie w parze z lenistwem).
  Smutne.
  Zwłaszcza to, że czytają to "młodzi, spragnieni wiedzy" mogący brać te brednie za dobrą monetę - i będzie rosło pokolenie tumanów.

 • alejagwiazd

  Oceniono 10 razy 4

  Zadzwońcie do episkopatu po wyjaśnienie. Ksiezyce stworzył przecież wiadomo kto. Epidiaskop ma jedyne słuszne wyjasnienie i na pewno zgodne z tradycja a nie jakies lewackie i bezbożne wyjasnienie zjawiska

 • stalker_gw

  Oceniono 3 razy 3

  Czy tylko mnie bolą oczy, gdy czytam: "Obserwator siedzący na Thalassie widziałby Naiada na orbicie, która zmienia się dziko w zygzakowaty wzór, mijając dwa razy z góry, a następnie dwa razy z dołu. (...) I choć ten taniec może wydawać się dziwny, utrzymuje stabilne orbity".

  I to: "Zawsze jesteśmy podekscytowani odkryciem tych współzależności między księżycami. Naiad i Thalassa prawdopodobnie byli od dawna uwięzieni w tej konfiguracji, bo dzięki temu ich orbity są bardziej stabilne. Utrzymują spokój, nigdy nie zbliżając się zbyt blisko".

 • stefan4

  Oceniono 4 razy 2

  Ruch Marsa widziany z Ziemi wygląda równie dziwnie: najpierw do przodu, potem cofa się po swojej orbicie, potem znowu do przodu. Oczywiście to dlatego, że Ziemia, bedąc bliżej Słońca, biegnie szybciej; i wyprzedzanie Marsa wygląda z Ziemi jak jego cofanie się. Gdyby orbity Ziemi i Marsa leżały na różnych płaszczyznach (tak jak np. płaszczyzna orbity Merkurego różni się od płaszczyzny orbit pozostałych planet), to obserwowalibyśmy podobne tańce Marsa.

  Proszę więc wytłumaczyć, co w przypadku Najady i Talassy jest szczególnego. Bo na razie ta rewelacja wygląda na zwykłą konsekwencję zwykłych praw Keplera.

 • Misio Pysio

  Oceniono 8 razy 2

  To kolumna rządowa przejechała na sygnale i spowodowała zawirowania. Śpieszyło im się do Torunia..

 • mamut_wlochaty

  Oceniono 1 raz 1

  Po polsku Najada - nie "Naiad". Tym samym, orbita Najady - a nie "orbita Naiada", itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX