Instagram rozpoczyna testy ukrytych polubień. To problem dla instagramerów, a ulga dla użytkowników?

Instagram od miesiąca testował ukrycie licznika polubień w kilku krajach. Teraz firma zapowiedziała rozpoczęcie testów wśród użytkowników na całym świecie.

Instagram już dawno zapowiedział, że ukryje licznik polubień w swojej aplikacji. Do podobnego kroku przymierza się także Facebook. Jest to zmiana, która przez wielu ekspertów została przyjęta z ulgą, jako że system polubień okazuje się szkodliwy dla zdrowia psychicznego użytkowników mediów społecznościowych. Wpływa na układ nagrody w naszym mózgu i potrafi uzależniać, prowadzi do pogorszenia humoru, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji. System ten wpływa na samoocenę osób, które czynnie korzystają z Facebooka czy Instagrama, stając się często ich jedynym punktem odniesienia.

Ponadto usunięcie licznika polubień uniemożliwi sztuczne promowanie kont przez ich kupowanie, z czego często korzystały tak firmy, jak i influencerzy mediów społecznościowych.

Instagram zakończył trwające miesiąc testy, w których niektórzy użytkownicy dostali aktualizację ukrywającą licznik polubień. Próba była przeprowadzana lokalnie, w kilku krajach na całym świecie, m.in. w Australii, Brazylii, Kanadzie oraz USA.

Instagram rozpoczął testy ukrytych polubień na całym świecie

Owocne próby w kilku krajach sprawiły, że nowa wersja Instagrama będzie testowana na całym świecie. Aplikacje z ukrytym licznikiem polubień dostaną losowo wybrani użytkownicy. Licznik będzie ukryty jedynie przy zdjęciach innych osób, a możliwość sprawdzenia, ile polubień otrzymały nasze własne posty, zostanie zachowana. Użytkownicy będą też mogli zobaczyć, że oprócz nich wpis został polubiony np. "przez miliony innych osób", ale bez ich dokładnej liczby. Polubienia można policzyć ręcznie, ponieważ po kliknięciu w informację o polajkowaniu zdjęcia wyskakuje nam lista profili, które zrobiły to samo.

Jak podaje CNN, rzecznik Instragrama podkreślił, że firma zdaje sobie sprawę, że liczba polubień jest ważną statystyką dla twórców treści oraz osób promujących na portalu swoją działalność. Dlatego też firma pracuje nad rozwiązaniem tej kwestii, tak by mogli użytkownicy mogli uzyskać dane przydatne dla ich sponsorów inną drogą, niż przez robienie zrzutów ekranu.

Więcej o:
Komentarze (7)
Instagram rozpoczyna testy ukrytych polubień. To problem dla instagramerów, a ulga dla użytkowników?
Zaloguj się
 • haha-to-ja

  Oceniono 5 razy 5

  i skąd teraz niewykwalifikowana kadra plotka będzie wiedziała kto jest podmiotem dobrze rokującym?

 • awersja

  Oceniono 3 razy 3

  Nie wiem, jak ja sobie z tym poradzę...

 • antykonformista

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję że to przejdzie. Zawsze można udostępnić jakieś zakodowane liczniki polubień lub na przykład wyświetleń. Które będą dostępne dla reklamodawców.
  Najważniejsze by tych lajków nie widział plebs oraz dzieciaki, gdyż to źródło kompleksów, frustracji i hejtu

 • templogin

  Oceniono 1 raz 1

  "Polubienia można policzyć ręcznie, ponieważ po kliknięciu w informację o polajkowaniu zdjęcia wyskakuje nam lista profili, które zrobiły to samo."
  Czyli wszystkie zewnętrzne aplikacje do zarządzania kontem na Instagramie zapewne już mają zaimplementowane zliczanie. Gratuluję innowacji.

 • gostek_gostek

  Oceniono 1 raz 1

  Świat niektórych kręci się wokół polubień. To tak się łatwo nie skończy. Będą liczyli na piechotę, powstaną aplikacje liczące...

 • lotus2008

  Oceniono 1 raz -1

  "Jest to zmiana, która przez wielu ekspertów została przyjęta z ulgą, jako że system polubień okazuje się szkodliwy dla zdrowia psychicznego użytkowników mediów społecznościowych."

  Samo uzywanie "mediow spolecznosciowych", na szczescie nie niesie zagrozenia dla zdrowia psychicznego uzytkownikow :)
  youtube.com/watch?v=QUr6eN9-NlE&t=4s

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX