NASA stworzyła mapę księżyca Saturna, Tytana. Możliwe, że istnieje na nim życie

Naukowcy z NASA stworzyli mapę geologiczną księżyca Saturna. Dane na temat Tytana zebrała bezzałogowa sonda Cassini-Huygens. Badacze podejrzewają, że na największym satelicie Saturna może istnieć życie.

Sondę Cassini-Huygens wysłano na księżyc w ramach programu, w który zaangażowana była amerykańska NASA, europejska ESA oraz ASI (Włoska Agencja Kosmiczna). Sonda badała Saturna oraz jego satelity od 2004 do 2017 roku. Efektem wieloletniego zbierania danych na temat ciał niebieskich jest właśnie powstanie mapy geologiczne Tytana. 

NASA opublikowała mapę księżyca Saturna. Być może istnieje na nim życie

Tytan ze średnicą 5150 km jest największym księżycem Saturna, a zarazem drugim największym satelitą Układu Słonecznego po Ganimedesie znajdującym się niedaleko Jowisza. NASA zdecydowała się ostatnio opublikować jego kompleksową mapę geologiczną. Jednak nie to jest kluczowym odkryciem. Według naukowców na powierzchni księżyca znajdują liczne równiny (65 proc. całego terenu) i wydmy (17 proc.), które składają się z zamrożonych związków organicznych. Daje to podstawy sądzić, że na Tytanie może istnieć życie.

- Związki organiczne są bardzo ważne w badaniu możliwości życia na Tytanie. Owe możliwości mogły się rozwinąć w oceanie wody pod lodową skorupą księżyca. Związki organiczne mogą, jak sądzimy, przenikać do płynnego oceanu wody, a to może dostarczyć składników odżywczych niezbędnych do życia, jeśli ono by się tam rozwinęło - tłumaczyła geolog planetarna Rosaly Lopes z Jet Propulsion Laboratory, które należy do NASA. 

Wyjątkowość Tytana polega na tym, że jako jedyny z księżyców posiada atmosferę. Ponadto satelita jest jedynym globem poza Ziemią, który ma zbiorniki cieczy. Wypełnione są one jednak metanem oraz etanem, a nie wodą. Na Ziemi te węglowodory występują pod postacią gazową, natomiast na Tytanie ze względu na dużo zimniejszy klimat mają one postać ciekłą. Z obserwacji wynika także, że na całej powierzchni księżyca występują opady deszczu tych związków organicznych.

Więcej o:
Komentarze (12)
NASA stworzyła mapę księżyca Saturna, Tytana. Możliwe, że istnieje na nim życie
Zaloguj się
 • hlecter

  Oceniono 8 razy 6

  Skoro jest etan, to i jest ETANOL!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 3

  Możliwe, że istnieje na nim życie... No to wysłał bym tam najpierw jakiegoś misjonarza.
  A potem założył bym tam radio toruńskie. Zanim usłyszą panią sędzinę Pawłowicz powinni zostać rzetelnie doinformowani...

 • furtianludwik

  Oceniono 4 razy 2

  Syreny z Tytana.

 • daxx71

  Oceniono 8 razy 2

  artykuł mógłby być nawet fajny gdyby autor nie popełnił tylu błędów merytorycznych, zapraszam na fizykę zakres szkoły podstawowej i jęz. polski.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem, że deszcze u nich też spadają tylko w teorii, jak i u nas...

 • antykonformista

  Oceniono 1 raz 1

  Przypomina mi się mój referat na fizykę, z roku 1996. Tu akurat nic nowego nie wymyślono, choć lepsze zdjęcia są.

 • ice_ice

  0

  Wkurza mnie, że nawet pod takim artykułem muszą się znajdować komentarze polityczne. Ja bym wolała, żeby się wypowiedział np ktoś, kto zna się na rzeczy i potwierdził, czy jest mozliwość, aby w takich wraunkach rozwinęło się życie oparte na innych niż węglowodory związkach i jak by mogło teoretycznie wyglądać. Opanujcie się do cholery...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX