NASA pozwala sprawdzić kiedy nad naszymi głowami przelatuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

NASA umożliwia sprawdzenie kiedy możemy dostrzec nad naszymi głowami ISS, czyli Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wystarczy skorzystać z dedykowanej do tego strony i wpisać miejscowość, z której będziemy obserwować niebo.

Budowę ISS (International Space Station), czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęto w 1998 roku. Dwa lata później zamieszkali na niej pierwsi astronauci. ISS do dzisiaj się rozrasta, dodawane są do niej kolejne moduły, a na jej pokładzie pojawiają się kolejne osoby. Na stacji prowadzone są liczne eksperymenty, które mają m.in. dostarczyć danych co do tego jak zachowuje się ciało człowieka w przestrzeni kosmicznej.

Obserwacja nieba jest wyjątkowo ciężka szczególnie w miastach, gdzie łuna światła utrudnia dostrzeżenie nawet gwiazd. W ostatnim czasie problemy mają także naukowcy, którzy korzystają ze specjalnych obserwatoriów na odludziu, by światło nie utrudniało ich badań. Jednak nawet tam występują problemy, ze względu na satelity Starlink, firmy SpaceX, której założycielem jest Elon Musk. Ostatnio na orbitę wystrzelił on 60 kolejnych urządzeń, które krążą po niskiej orbicie. Odbijają one zbyt dużo światła i zakłócają przebieg obserwacji, o czym informują kolejni naukowcy. Na szczęście obserwacja ISS jest możliwa nawet gołym okiem w miastach, ponieważ jest to jeden z trzech najjaśniejszych obiektów widocznych na nieboskłonie.

W celu ułatwienia tego, NASA  umożliwia sprawdzenie, kiedy ISS przeleci nad naszym miastem

Narzędzie Spot The Station dostępne jest na rządowej stronie NASA od 2016 r. Umożliwia sprawdzenie aktualnego położenie ISS, a także tego kiedy stacja będzie przelatywała nad naszym miastem. Wtedy można dostrzec ją gołym okiem, ale pełnię doznań zapewni dobry teleskop (bez niego stacja będzie wyglądać jak wyjątkowo szybki samolot). Ten jednak trzeba dobrze ustawić, ponieważ Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pędzi po orbicie z prędkości 7,66 km/s, a więc Ziemię okrążą w ciągu doby średnio 15,54 raza. Dlatego na niebie można dostrzec ją przez zaledwie kilka minut, a czasami nawet krócej. By to zrobić, trzeba znać oczywiście godzinę jej pojawienie się na niebie i własnie w tym pomaga Spot The Station, które jest banalnie łatwe w użyciu. Należy jedynie wpisać miejscowość, by po chwili pokazał się “rozkład jazdy” ISS. 

embed
Więcej o:
Komentarze (14)
NASA pozwala sprawdzić kiedy nad naszymi głowami przelatują Międzynarodowe Stacje Kosmiczne
Zaloguj się
 • monoekann

  Oceniono 1 raz 1

  Redakcja na czasie z nowinkami technologicznymi.
  Za pół roku napiszą o Bluetooth a za dwa lata o usb 3.0

 • natter2

  0

  Czy autor wie, że śledzenie różnych obiektów jest możliwe juz od dawna i nie tylko dzięki łaskawemu "udostepnieniu" przez NASA? Pan sobie autorze poszuka różnych programów...

 • tomek-62

  0

  Cenzura to tez usunie ???

  Wystarczy wrzucic ten tekst na google

  ""NASA allows you to check when the International Space Station is flying over our heads"

 • notbremse

  0

  To bardzo nieładnie, jeśli redakcja usuwa komentarze wytykające zły poziom merytoryczny tekstu. Tak jak stało się przed chwilą z moim. Więc jeszcze raz napiszę to samo co wcześniej w skrócie:

  - "Miedzynarodowe Stacje Kosmiczne" - nie ma stacji kosmicznych. Jest obecnie jedna i jedyna.
  - " ISS nad Polską przelatuje w godzinach wczesnoporannych." - nieprawda, w roznych cyklach przelatuje o roznych porach, i kazda pora doby wchodzi w gre.
  - nie musi byc to zreszta przelot konkretnie nad Polska, bo obserwowana wizualnie ISS potrafi znajdowac sie czesto o 2-3 kraje dalej, jesli chodzi o jej naziemny slad.

 • tomalamas

  0

  Wystarczy Stellarium.

 • notbremse

  0

  Oj odgrzany kotlet chyba. Poza tym babol na babolu: "NASA pozwala sprawdzić kiedy nad naszymi głowami przelatują Międzynarodowe Stacje Kosmiczne" - nie ma liczby mnogiej, jest obecnie jedna jedyna stacja na orbicie. Poza tym " Potem należy nastawić zegarek i nie zaspać, bo ISS nad Polską przelatuje w godzinach wczesnoporannych" - bzdura. Przeloty wypadaja w roznych cyklach o roznych porach, a wowczas z kolei czesto kolejne dosyc zblizone przeloty potrafia odbywac sie w cyklach ok. cogodzinnych. No i nie musi przelatywac nad Polska - wlasciwie wiekszosc obserwacji prowadzonych od nas to czesto ISS przelatujacy w pasie wysp brytyjskich, nasi poludniowi sasiedzi a nawet i rejon morza Srodziemnego i balkany. A i z centralnej Polski doskonale widac wciaz na niebie ISS gdy jest juz gdzies daleko ponad terytorium Rosji lub np. Morzem Czarnym. Takze jak juz sie publikuje jakis artykul to warto aby mial poziom starajacy sie przewyzszyc to co potem moze sie pojawic w komentarzach.

 • bu-shy

  0

  KaK, genialny autorze tego dzieła, poczytaj sobie może co oznacza skrót PM, zamiast kompromitować się stwierdzeniami, że 5.42 PM to "wczesne godziny poranne".

 • poochojek

  Oceniono 2 razy 0

  jasne ... i te “eksperymenty” sztuczki z hałałud to juz grubo ponad pol wieku ... ziemia jest plaska a pod kopula po prostu hustaja taka duza miske z lustra ... ksiadz wam dokladniej wyjasni pokazujac szopke niedlugo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX