Szkodliwe rozszerzenie w Google Chrome. Wtyczka kradnie dane logowania

Google Chrome nie od dzisiaj ma kłopoty z rozszerzeniami. Natrafiono na kolejny dodatek do przeglądarki, który jest szkodliwy. Portfel kryptowalutowy ShitcoinWallet wykradał dane logowania użytkowników.

O problemie napisał portal ZDNet, bazując na informacjach od Harry'ego Denley'a, który jest szefem bezpieczeństwa platformy MyCrypto. Dodatek ShitcoinWallet jest portfelem kryptowaluty Ethereum. Zawiera w sobie niebezpieczny kod, który zagraża użytkownikom w dwójnasób. Z niewytłumaczonych powodów prywatne klucze użytkowników dodatku do Google Chrome są wysyłane na stronę erc20wallet[.]tk. Na domiar złego, uruchomienie dodatku powoduje, że podczas odwiedzania serwisów pozwalających na zarządzanie kryptowalutami, ShitocoinWallet implementuje tam szkodliwy kod JavaScript. W ten sposób oszuści przechwytują dane logowania, które następnie wysyłane są na wspomnianą wyżej witrynę. 

Google usunęło już szkodliwy dodatek ze sklepu z rozszerzeniami

Dodatek ShitcoinWallet pojawił się 9 grudnia. Obecnie nie można już go pobrać i dodawać do przeglądarki, ponieważ Google usunęło go z listy. Nie oznacza to jednak, że przestał on działać na komputerach osób, które zainstalowały go wcześniej. Jeśli ktoś korzystał z tego rozszerzenia, to powinien niezwłocznie się go pozbyć poprzez odinstalowanie. Kolejnym krokiem jest zmiana danych logowania. Niewykonanie tego punkty może poskutkować kradzieżą środków z konta kryptowalutowego. 

Twórca ShitcoinWallet stworzył także aplikację na komputery osobiste. Ten program także jest skażony złośliwym kodem i należy go natychmiast usunąć z komputera. ZDNet zaleca także przeskanowanie komputera antywirusem VirusTotal, który gromadzi silniki skanowania kilku innych twórców programów antywirusowych. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Uwaga na szkodliwe rozszerzenie w Google Chrome. Wtyczka kradnie dane logowania
Zaloguj się
 • andrzej.duxa

  Oceniono 17 razy 17

  "ShitcoinWallet"

  produkt dla koneserów

 • chateau.respawned

  Oceniono 4 razy 4

  Kleptowaluty, to jest poprawna nazwa.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko Adblocki i eliminatory slajdów, resztę wtyczek mam głęboko w poważaniu.

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  Zastanawiające jest że często tego typu malware udaje oprogramowanie związane z kryptowalutami.
  Czyżby ich potencjalni klienci są postrzegani jako grupa o szczególnej naiwności?

 • karol_lepkowski

  Oceniono 2 razy 0

  Hm, zainstalować sobie portfel kryptowalutowy "Shitcoin Wallet" no to trzeba mieć shit w głowie.

 • jami100

  Oceniono 2 razy 0

  W internecie wojny gangów też trwają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX