Chiny. Pierwsza linia z inteligentnym pociągiem bez maszynisty. Rozwija prędkości do 350 km/h

W Chinach uruchomiono linię kolejową, po której porusza się pierwszy na świecie autonomiczny pociąg bez maszynisty. Maszyna będzie kursować z prędkością do 350 km/h, między miastami goszczącymi Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

W Chinach uruchomiono nowy odcinek trasy szybkiej kolei. Licząca 174 km trasa łączy Pekin z miastem Zhangjiakou, które będzie gościć sportowców podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Czas podróży między miastami skrócił się z 2-3 godzin do 47 minut, dzięki rozwijanej przez pociąg prędkości - do 350 km/h. Jak donosi CNN, nie jest to jednak zwykły pociąg szybkiej kolei, ponieważ nie kieruje nim człowiek i określany jest jako pierwsza jednostka tego rodzaju na świecie. Ponadto pojazd zasługuje na miano inteligentnego, nie tylko ze względu na swoją autonomiczność, ale także wyposażenie wewnątrz pojazdu.

Chiny uruchomiły kursy pierwszym inteligentnym pociągiem szybkiej kolei

Kursy nowego pociągu rozpoczęły się 30 grudnia z Beijing North Railway Station do Taizicheng Railway Station. Z 30 pociągów poruszających się na tym odcinku, sześć to jednostki inteligentne. Koszt przejazdu tej trasy waha się między 12 a 38 dolarami, jeśli wybierzemy inteligentny pojazd. Żeby jednak to zrobić, należy zarezerwować bilety dwa dni wcześniej.

Pociąg nie jest kierowany przez człowieka, ale na pokładzie znajduje się zawsze osoba, która nadzoruje podróż. Pojazd obsługuje sieć 5G, posiada inteligentne światła oraz 2718 czujników, które zbierają dane w czasie rzeczywistym, w celu wykrywania niebezpieczeństwa. Ponadto każde miejsce w pociągu wyposażone jest w dotykowy ekran, który służy jako panel kontrolny oraz bezprzewodowe ładowarki. Na stacjach roboty oraz system rozpoznawania twarzy pomagają pasażerom z bagażami oraz w wyborze kierunku, w którym mają się udać. Dzięki technologii podróż odprawa odbywa się bez żadnych papierów. 

Więcej o:
Komentarze (60)
Chiny. Pierwsza linia z inteligentnym pociągiem bez maszynisty. Rozwija prędkości do 350 km/h
Zaloguj się
 • pawello-wawa

  Oceniono 22 razy 16

  Słyszałem, że Morawiecki zrobi to samo z PKP. Do piątku, ale przyszłego.

 • sanczopancza

  Oceniono 12 razy 12

  U nas pojechał maszynista bez pociągu, także takie mi łoooo.

 • normalny-parch

  Oceniono 8 razy 8

  Jeszcze lepszy byłby pociąg bez pasażerów... tylko kłopoty sprawiają i wymagania mają... pretensje...

 • ymiatacz

  Oceniono 9 razy 7

  W Polsce, na centralnym w Warszawie po godzinie stania w kolejce nie chcieli mi zmienić biletu elektronicznego bo nie był wydrukowany.

 • calmy

  Oceniono 8 razy 6

  To mi nie imponuje.
  Rozkład jazdy PKP gwarantuje mi, że z Ustrzyk Dolnych do Swinoujścia dojadę (przez Kielce, Poznań, Szczecin) w 22 godziny i 2 minuty.
  Co daje przeciętną prędkość 42 km na godzinę.
  I co Chińczycy? Zatkało?
  Można? Można! Polska mistrzem Polski.

 • volverener

  Oceniono 7 razy 5

  W Polsce opracowano autonomiczne narty. Jeżdżą bez dupy na pokładzie.

 • xinfx

  Oceniono 6 razy 4

  Zawsze się zastanawiałem po cholerę istnieje jeszcze taki zawód. Mamy już autonomiczne samochody, a pociąg dodatkowo porusza się po torach i nie trzeba tam obsługiwać kierownicy. Wystarczyłby jakiś operator w centrali z telemetrią z pociągów i podglądem z kamer.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX