Komisja Europejska zmusi producentów do ujednolicenia kabli w ładowarkach

Komisja Europejska już w 2014 roku wezwała producentów urządzeń elektronicznych do ujednolicenia ładowarek i kabli. Prośby i zachęty nie poskutkowały, więc KE planuje teraz zmienić przepisy tak, by firmy nie miały wyboru i wypracowały wspólny standard.

Każdy choć raz szukał odpowiedniego kabla do swojego telefonu będąc w gościach. Kiedyś ten problem był dużo większy, ponieważ każdy producent miał inaczej skonstruowaną ładowarkę, ale też rzadziej pytaliśmy znajomych o kabel, bo telefony do kontaktu podłączało się raz w tygodniu. Pojawienie się smartfonów sprawiło, że większość producentów przeszło na standard USB. Ten jednak ma kilka generacji, więc niektóre urządzenia wciąż korzystają z microUSB, choć większość smartfonów zasilanych jest kablem USB-C. Przez lata wzorem było Apple, które stosowało do wszystkich swoich sprzętów najpierw złącze 30-stykowe, a od siedmiu lat wejście Lightning. Obecnie jednak to w firmie z Cupertino panuje największy chaos, bo część urządzeń korzysta z Lightning, inne z UBS-C, a niektóre z wtyczki Thunedrbolt, bazującej na USB-C. Warto dodać jeszcze wejście na słuchawki typu jack 3,5mm, które od paru lat przestało być koniecznością i mamy wielki chaos.

To sprawia, że trzeba kupować mnóstwo przejściówek, w zależności od tego jakim dysponujemy sprzętem. To utrudnia życie użytkownikom oraz generuje olbrzymią ilość elektronicznych śmieci. Stare ładowarki do urządzeń przenośnych generują nawet 51 tys. ton elektroodpadów rocznie. Problem chce rozwiązać Unia Europejska.

Komisja Europejska wprowadzi jeden standard ładowarek

Do tematu Komisja Europejska po raz pierwszy podeszłą w 2014 roku. Wtedy w dyrektywie dot. urządzeń radiowych zaapelowano do producentów o opracowanie wspólnej standardowej ładowarki. Komisja Europejska dostała uprawnienia do realizacji tego celu w drodze aktu delegowanego. To podejście jednak się nie sprawdziło, a postulaty mogą zmienić się w przepisy, donosi "Rzeczpospolita". 

Podejście Komisji polegające na "zachęcaniu" przemysłu do rozwijania wspólnych ładowarek nie spełniło celów postawionych przez prawodawców. Dobrowolne porozumienia między różnymi podmiotami z branży nie przyniosły pożądanych rezultatów. Posłowie będą nalegać, aby wspólna ładowarka pasowała do wszystkich telefonów komórkowych, tabletów, czytników książek elektronicznych i innych urządzeń przenośnych

- można przeczytać w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

13 stycznia KE wygłosi na temat jednolitego standardu ładowarek oświadczenie, po którym odbędzie się w Parlamencie Europejskim debata na ten temat. Ta ma zakończyć się rezolucją, a głosowanie zostanie przeprowadzone na jednej z kolejnych sesji plenarnych. 

Więcej o:
Komentarze (84)
Komisja Europejska zmusi producentów do ujednolicenia kabli w ładowarkach
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 29 razy 23

  Brawo Unia!
  Kto pamięta zamieszanie z ładowarkami i kabelkami przed USB, ten wie jak to jest.
  Tak, gadajcie sobie że to socjalizm, ale to nie jest socjalizm i ograniczanie konkurencji. To standaryzacja. Dzięki niej w każdym gniazdku w UE mamy 230V i 50Hz. Nie dzięki Unii, ale dzięki standaryzacji. (to ostatnie dla ubogich w duchu)

 • stenrw

  Oceniono 27 razy 15

  Powinna też zmusić do ujednolicenia akumulatorów (max. 5 typowymiarów) i zapewnienia możliwości ich wymiany we własnym zakresie.
  [Podobnie w tabletach, notebookach i narzędziach akumulatorowych - wszaystko to kończy na śmietniku zazwyczaj po padnieciu akumulatora]

 • true_lysander

  Oceniono 9 razy 5

  Brakuje mi rezolucji nakazującej standaryzować również baterie i nakazać producentom sprzętu by bateria była wymienialna przez użytkownika końcowego. W szufladzie leżą 3 telefony, nie pierwszej świeżości, lecz w 100% sprawne. W każdym jedynym mankamentem jest bateria nadająca się do wymiany. Z chęcią oddałbym jeden ojcu, drugi bratu, ale nie opłaca się to, bo najpierw musiałbym oddać telefon do specjalistycznego punktu wymiany baterii w smartfonach, co kosztowałoby połowę jego wartości. I tak poczekają one sobie na "lepsze czasy" jeszcze z 3 lata i skończą w śmietniku.

 • spyderman2

  Oceniono 4 razy 2

  w pislandi to obojętne bo kaczor i jego duda nie mają komórki

 • spyderman2

  Oceniono 4 razy 2

  aple to stan umysłu. produkt jak pis - dla sówerena-ciemnoty tylko zamożniejszej

 • cometto-pl

  Oceniono 5 razy 1

  "Stare ładowarki do urządzeń przenośnych generują nawet 51 tys. ton elektroodpadów rocznie. Problem chce rozwiązać Unia Europejska" - co za bełkot, przecież ładowarki od dawna są ustandaryzowane, mają wyłącznie duże gniazdo USB. Sam cały czas używam ładowarki od mojego pierwszego smartfonu - do powolnego ładowania w nocy. Od niemal dekady działa bezawaryjnie, oczywiście kable były wymieniane już nie raz...

 • takaprawda3000

  Oceniono 3 razy 1

  A co mają ładowarki do kabli?? Wtyczka wtyczką, ale żeby telefon się ładował szybko trzeba mieć dostosowaną ładowarkę i kabel.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX