Bez pewności siebie nie osiągniesz sukcesu. Można się jej nauczyć

Nie można być szczęśliwym bez wiary w siebie i swoje możliwości. Pewność siebie jest bardzo ważna w życiu zawodowym i osobistym – pozwala realizować cele i nawiązywać trwałe relacje z ludźmi.

Profesor Maggie Neale z Uniwersytetu Stanford, specjalista od negocjacji, podkreśla, że ludzie o wysokich aspiracjach na ogół osiągają więcej niż ci, którzy ich nie mają. Dlatego warto znaleźć w sobie siłę – pewność siebie, dzięki której postawimy cele – bliższe i dalsze i zaczniemy je realizować. O tym, jak zwiększyć pewność siebie powstało tysiące prac naukowych i setki książek. Na pewno jest to bardzo szerokie zagadnienie, na dodatek wymagające czasu i samozaparcia. Ale nie ma rzeczy niemożliwych. Oto siedem wskazówek, od których warto zacząć.

Myśl jak zwycięzca

Znany amerykański trener golfa Bob Rotella daje lekcje gry swoim uczniom, ale jego rady świetnie odnoszą się do życia. Rotella uczy, aby na bieżąco redefiniować swoją rzeczywistość, a nie czekać aż warunki będą idealne. Przykład – trawa jest mokra? Wspaniale, uwielbiam takie warunki. Sucha i szorstka? Świetnie, lepiej być nie może. Nie warto zamykać się w oczekiwaniu na to, aż świat ułoży się po naszej myśli, warto wcześniej podejmować działanie i zmierzać w stronę pozytywnych rozwiązań. Jeszcze żaden malkontent nie osiągnął sukcesu.

Wierz, że się uda

Ludzie traktują Elona Muska, założyciela firm PayPal, SpaceX i Tesla Motors, za superbohatera. Faktycznie, jakby prześledzić jego dokonania i osiągnięcia – trudno myśleć o nim inaczej. Jednak Musk doświadczył wielu traum i porażek w swoim życiu, o wiele więcej niż przeciętny człowiek. W szkole był przez długi okres w szpitalu, po tym, jak ktoś zepchnął go ze schodów; przeżył śmierć swojego pierwszego dziecka i odejście żony. Co więcej, nawet sam na początku nie wierzył w powodzenie firmy SpaceX, dawał jej tylko 10 proc. szans na przetrwanie na rynku. Rzeczywistość okazała się w przypadku Muska zupełnie inna. Alex Malley, autor bestsellera „The Naked CEO” uważa, że najlepszym sposobem na budowanie pewności siebie jest postawienie wszystkiego na jedną kartę. Trzeba zaryzykować i podjąć działania wbrew lękowi przed porażką. Nie ma innego wyjścia.

Znajdź wspierające osoby

Wiara we własne możliwości ma to do siebie, że bywa nierówna – raz jest większa, raz mniejsza. W sytuacji, kiedy jej poziom zniża się do dna, potrzebne jest wsparcie innych osób, które wierzą w nas i to, że osiągniemy cel. Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, na kogo w takich chwilach możemy liczyć. Może to być przyjaciel, rodzeństwo, partner czy coach. I w razie potrzeby trzeba umieć skorzystać z takiego wsparcia.

Ogranicz alkohol

Mimo że podczas spotkań biznesowych, szczególnie nieformalnych, alkohol jest czymś naturalnym, warto pamiętać, że jest on tylko dodatkiem, a nie celem samym w sobie. Jeśli uważasz, że ten punkt nie dotyczy ciebie, wyobraź sobie, że od dzisiaj masz ograniczyć spożycie alkoholu o 3/4. Jeśli cię to "nie rusza" i możesz to zrobić, to super. Jeśli natomiast poczułeś lęk lub przykrość – coś jest na rzeczy i warto się nad tym zastanowić.

Porozmawiaj ze sobą jak z przyjacielem

Potraktuj swój wewnętrzny głos jak coacha, który bardzo cię kocha. Daj mu dojść do głosu i posłuchaj, co ma do powiedzenia.

Wielki sukces nie zawsze oznacza pewność siebie

Ludzie, którzy osiągnęli sukces nie zawsze czują się pewni siebie. Często zdają sobie sprawę, że ich osiągnięcia to w dużej mierze kwestia szczęścia i martwią się, że już drugi raz im się to nie uda. Dlatego ważne jest, aby nie przywiązywać się do wyniku i robić swoje. Zafiksowanie się na tym, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki niż wcześniej nie prowadzi do niczego dobrego.

Aktywność i pot

Aby być szczęśliwym, trzeba się porządnie spocić – i to regularnie. Aktywność fizyczna sprawia, że jesteśmy w stanie lepiej reagować na stres – ruch reguluje procesy zachodzące na poziomie hormonalnym i zmniejsza odczuwanie napięcia psychicznego. A że wiosna już na dobre się rozgościła, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla lenistwa!

Komentarze (21)
Bez pewności siebie nie osiągniesz sukcesu. Można się jej nauczyć
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 16 razy 14

  Słabe, ale pomysł budowania pewności siebie metodą postawienia wszystkiego na jedną kartę przyćmiewa wszystko. To raczej idealna recepta na wrzody albo wylew, a nie na sukces.

 • fafarafafafa

  Oceniono 14 razy 12

  Pamiętajcie tylko, że na jednego Muska, czy Bezosa, którzy doją akcjonariuszy ile się da, przypadają tysiące takich, którzy mieli pewność siebie, ale nie mieli szczęścia.

 • jesiotr99

  Oceniono 11 razy 3

  Musk ma szczęście że nie urodził się w Polsce bo pewnie by już dawno siedział w areszcie wydobywczym. W Polsce jednostki wybitne są skutecznie tępione i w końcu uciekają za granice. To taka narodowa specjalność trafnie pokazana w modlitwe polaka z dnia świra.

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 2

  A jaki to sukces odniosl autor tych "dobrych" rad w stylu "postaw wszystko na jedna karte"? W ten sposob bogacze, ktorzy chca zainwestowac i stac sie jeszcze bogatsi, szukaja talentow, a to, ze cala reszta tych, ktorzy postawili na jedna karte, zrujnuje sobie zycie, to juz ich nie obchodzi. Oni szukaja tego jednego, ktory przyniesie im zysk, no i sponsoruja takie bzdurne artykuly.

 • Przemek Przemowski

  Oceniono 1 raz 1

  Uwielbiam te wszystkie porady teoretyków. Pytanie, skoro wiedzą tak doskonale jak odnieść sukces sami go nie odnoszą. Przypomina mi to anegdotę o wykładzie jakiegoś "profesora" finansów i zarządzania z Uniwersytetu jak kiedy w gości na uczelnie przyjechał znany biznesman. Wykładowca chciał się popisać czy kto go tam wie i zaczął wykład jak to ten biznesman źle prowadzi swój biznes i jak powinien to zrobić. Biznesman szybko sprowadził go na ziemię właśnie pytaniem "skoro tak dobrze wie jak zarobić miliony czemu ich jeszcze nie ma, a on, człowiek który o tym nie wie właśnie tyle zarobił". Tyle są warci wszyscy coachowie i złote rady teoretyków

 • kwiatekkk

  Oceniono 1 raz 1

  "Ludzie traktują Muska ZA bohatera", "w szkole był w szpitalu", "jakby prześledzić (...) trudno myśleć".
  Faktycznie autorce tych wypocin trudno myśleć.

 • ltte

  Oceniono 1 raz 1

  Ja pewnością siebie określam posiadanie planów A, B, C, D. Oczywiście opartych na realnych założeniach, a nie mrzonkach.

 • martiner123

  Oceniono 3 razy 1

  tesla nie zarobiła jeszcze centa, tak dla równowagi dla onanizującego sie muskiem "redaktora"

 • jake210

  Oceniono 1 raz 1

  Musk świetnie sobie radzi w biznesie, bo jest psychopatą. Psychopata to osoba pozbawiona empatii i emocji, nie oznacza że od razu musi mordować czy gwałcić.Wszelkie osobiste problemy spływają po nim jak po kaczce, nie ma też żadnego problemu z byciu sku...synem na co dzień. Kiedy jeden z jego pracowników wziął dzień wolnego, bo akurat urodziło mu się dziecko, zamiast gratulacji dostał od Muska takiego maila: " To nie jest usprawiedliwienie. Jestem bardzo rozczarowany. Musisz ustalić, gdzie są Twoje priorytety. Zmieniamy świat i historię, albo w to wchodzisz, albo nie."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX