Zadowoleni i wypoczęci pracujemy lepiej. Czy przyszłość to sześciogodzinny dzień pracy?

Czy przyszłość to sześciogodzinny dzień pracy? Szwedzi udowadniają, że zadowolony pracownik, o dobrym samopoczuciu, lepiej pracuje. Stąd w wielu miejscach w Szwecji pracownicy pracują w ten sposób, a skrócenia czasu pracy dokonano bez cięcia płac.

Szwecja jest od dawna laboratorium inicjatyw mających na celu lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Wiele szwedzkich urzędów wykorzystuje system elastycznych godzin pracy, a także polityki urlopów rodzicielskich i opieki nad dzieckiem.

Wynik opublikowanych w połowie kwietnia badań, prowadzi do wniosku, że program 30-godzinnego tygodnia pracy, w pierwszym roku funkcjonowania, doprowadził do gwałtownego zmniejszenia się absencji, poprawił wydajność pracy oraz zdrowie pracowników. Ze względu na krótszy dzień pracy, pracownicy są po prostu wydajniejsi.

We Francji i tak pracują 40 godzin

Każdy kij ma jednak dwa końce. Gdy mowa o tego typu eksperymentach zawsze na myśl przychodzi przykład francuski. Odkąd lewicowy rząd w 2000 roku wprowadził jako obowiązkowy 35-godzinny tydzień pracy, ciągle nad Sekwaną budzi to kontrowersje. Firmy narzekają, że zmniejszyło to konkurencyjność i z powodu konieczności zatrudnienia nowych osób, stworzyło miliardy euro dodatkowych kosztów zatrudnienia i składek na ubezpieczenie społeczne.

W efekcie, pomimo że 35-godzinny tydzień nadal obowiązuje, większość zatrudnionych pracuje dziś we Francji około 40 godzin tygodniowo, czyli ani mniej, ani więcej niż przeciętny pracownik w Unii Europejskiej.

Szwecja idzie swoją drogą

Szwedzi chcą jednak spróbować, i jeśli się sparzą, to na własnym błędzie.
Na razie przedsiębiorstwa w Szwecji śmiało zabrały się do testowania skracania czasu pracy. Wiele z nich potwierdziło już nawet, że krótszy dzień pracy może zmniejszyć obroty, ale jednocześnie zwiększa kreatywność pracowników i podnosi wydajność, co wystarcza, aby zrównoważyć koszty zatrudniania dodatkowego personelu.

Często krótszy tydzień pracy nie oznacza zresztą dla nich konieczności dodatkowego zatrudnienia, ponieważ każdy pracownik pracuje wydajniej. Sześciogodzinny dzień pracy utrzymuje pracownika w skoncentrowaniu i powoduje, że jest on wypoczęty.

Komentarze (129)
Zadowoleni i wypoczęci pracujemy lepiej. Czy przyszłość to sześciogodzinny dzień pracy?
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 29 razy 21

  Zważywszy na to, jak ogromny postęp technologiczny nastąpił w ostatnim kilkudziesięcioleciu, jakie najrozmaitsze maszyny, automaty, roboty, komputery stworzyliśmy, uważam, że moglibyśmy pracować 30 godzin tygodniowo, a w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat nawet krócej. Zachowując dotychczasowy poziom życia (ten sprzed kilkudziesięciu lat). Niestety (ogółem, jako społeczeństwo) dążymy do ciągłego podnoszenia poziomu życia, chcemy mieć coraz to więcej i to niestety zmusza do konieczności pracowania więcej.

  Atutem przemawiającym za tym mogłoby być zmniejszenie bezrobocia, skracając równomiernie swój czas pracy moglibyśmy się tą pracą podzielić. Co za tym idzie znacząco zmniejszyłyby się koszty wszelakiej pomocy społecznej, zasiłków itd. itp.

  Oczywiście, na nic to jeśli tylko nieliczni tak by postąpili, takie zmniejszenie wymagań finansowych, materialnych względem życia i skrócenie czasu pracy musiałoby być globalne, by miało swój sens. A przy obecnym nastawieniu świata biznesu, całym tym marketingu, modzie na posiadanie więcej niż sąsiad niestety nie za bardzo widzę na to szanse, poza nielicznymi wyjątkami jak przytoczony wyżej w artykule.

 • prolemur

  Oceniono 18 razy 14

  O tak, na pewno w Polsce, gdzie w małych zakładach normą jest 10 godzinny dzień pracy.

 • cuddles.best

  Oceniono 24 razy 12

  Janusz-wyzyskiwacz doda tylko jedynkę z przodu i będzie ok bo tak tu działa rynek.

 • jbargiel

  Oceniono 9 razy 5

  Owszem we Francji pracuje się często 40 godzin tygodniowo. Za te 5 godzin dodatkowych w tygodniu pracownik otrzymuje specjalny dodatkowy urlop RTT . Jakieś 15-17 dni. Oczywiście płatny. Oprócz tego normalny urlop wypoczynkowy 26 dni. Robi się wiec tego sporo :) Ta informacja zmienia wydaje mi się sporo...Pozdrawiam z Francji :)

 • mat.31

  Oceniono 9 razy 5

  Polski Janusz biznesu prędzej przykuje swojego pracownika do kaloryfera niz pozwoli na to, żeby był bardziej wypoczęty i kreatywny...

 • jw0022

  Oceniono 6 razy 4

  Musieli zatrudnić dodatkowych pracowników czyli spadło bezrobocie. Istna katastrofa.

 • yaah

  Oceniono 8 razy 4

  Taaa...
  Już widzę jak nasi rodzimi bizmesmeni wszelkiej maści, ochoczo skracają nam dniówki i to bez obcięcia o 1/4 wynagrodzeń. Hahahahaha...
  Nasi spece od zarządzania najchętniej zrobiliby dokładnie odwrotnie: czas pracy o 2h w górę, wynagrodzenia - stop.

 • adin_null_adin

  Oceniono 6 razy 4

  U nas też będzie 30 godzin pracy, i każda za złotówkę.

 • airkomin

  Oceniono 3 razy 3

  Drzewiej zasuwało się we wszystkie soboty, więc i 30h pracy jest bezproblemowo możliwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX