Komentarze (132)
Pielęgniarki: zawód na wymarciu
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • ml2403

  Oceniono 2 razy 2

  Sprawa jest banalna i na Zachodzie już ją dawno rozwiązano, a to, że maja tam kłopoty wynika z tego, ze w ogóle bogate społeczeństwa uważają pracę w ochronie zdrowia za ciężką i stresującą i wola robić co innego. Na dzisiaj zaś problem jest łatwy do rozwiązania. Trzeba zatrudnić dla każdej pielęgniarki asystentkę pielęgniarską po krótkim przeszkoleniu i dać jej pensję tej pielęgniarki, której zarobki podnieść dwukrotnie. Największy problem to wytłumaczenie społeczeństwu, że w związku z tym trzeba podnieść składkę zdrowotną lub wprowadzić odpłatność za część świadczeń co zresztą wychodzi na to samo. Jarosław Mały Wielki ma swoją szansę, ale wątpię czy tak chciałby przejść do historii.

 • ml2403

  Oceniono 2 razy 2

  Te wizje są śmieszne. Tak samo było z lekarzami. Gdy otwarto granice UE i lekarze zaczęli wyjeżdżać władze zostały zmuszone do podwyżek i obecnie place lekarzy są juz przyzwoite choć do standardów europejskich jeszcze daleko. Pielęgniarki nie znają języków, maja dzieci więc im było trudniej, ale wszystko ma swoje granice. Społeczeństwo polskie uważa dalej, że praca w ochronie zdrowia to służba, którą właściwie powinno się wykonywać bezpłatnie. Niech sie ludzie cieszą, że dzięki słabej zdolności organizacyjnej pielęgniarek jest jak jest. Gdyby były mądrzejsze juz dawno zwolniłyby się z pracy i zażądały kontraktu grupowego podnoszącego im płace co najmniej trzykrotnie i dyrektorzy stuliliby uszy po sobie i musieli się na to zgodzić. Tak już było z histopatologami, anestezjologami i będzie też z pielęgniarkami.

 • jarsza

  Oceniono 4 razy 2

  Posiedziałby jeden z drugim 12 godzin, na nocy z 30-dzieściorgiem chorych dzieci to by może zrozumiał dlaczego pielęgniarki strajkują. Ciekawe ilu wierzy w bajkę, że to wyłącznie lekarze w szpitalach leczą ludzi.

 • pszczy2000

  Oceniono 2 razy 2

  Konieczna jest generalna zmiana - pielęgniarka nie może poświęcać swego czasu na wypełnianie bzdurnych,tasiemcowych dokumentów,sprzątanie,podawanie jedzenia itp,itd.Gdzie są salowe,gdzie personel administracyjny,który powinien się zajmować pisaniną?To samo zresztą dotyczy lekarzy,musi być personel pomocniczy,ktory zajmie się wypisywaniem recept,opisem leczenia(wystarczy,jak lekarz podyktuje na dyktafon).

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy 2

  To są owoce dzikiego kapitalizmu made in Balcerowicz i spółka. Styropian rozwalił co mógł. Starzejące się społeczeństwo zgoda tylko dlaczego. Jakoś tego problemu w szalejącym terrorze i głodzie w tzw komunie nie było a za demokracji wolności i pluralizmu i styropianu jest

 • Tomasz Gdziegomasz

  Oceniono 6 razy 2

  Wykończenie zawodu pielęgniarki to pierwszy krok do zalegalizowania w Polsce eutnazji.

 • Ewa Kosz

  Oceniono 1 raz 1

  Średnia zarobków to połączenie pensji kierownictwa (naczelna pielęgniarka ,oddziałowa itd)
  z pensją zwykłej pielegniarki. 10 000 +2000= 12 000 : 2 = 600 :)
  Upraszczam oczywiście ale tak to już w Polsce jest,że dwóch kierowników a jeden pracownik i średnia wypłata jest wysoka.

 • Ewa Kosz

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się układa w życiu,że szacunek dla zawodu jest wtedy,gdy zarabia sie duże pieniądze.
  Zaczynałam 35 lat temu i mogłam utrzymać rodzinę i jeszcze odłożyć.
  Dziesięć lat temu zrezygnowałam z polskiej służby zdrowia i zaczęłam od zera za granicą i co było największym zaskoczeniem? Szacunek okazywany przez pacjentów,ich rodziny i lekarzy,za to,że potrafię wykonywać tak trudny zawód.
  W Polsce każdy się na mnie wyżywał za niepowodzenia i niedostatki służby zdrowia.
  Tu mnie potrzebują,więc starają się,abym była zadowolona z pracy.

 • Oceniono 1 raz 1

  Nauczyciel dyplomowany zazwyczaj na rękę bierze 2500 zł. I wyżej nie podskoczy, bo to ostatni stopień awansu. Biega do trzech szkół, żeby etat uzbierać. Wciąż nowe szkolenia: podręczniki, podstawa programowa, przemoc, narkotyki, pomysły MEN... - musi być na czasie. Tylko czekać na odejście od tablic. Na pińcet się znalazło, na nowe mieszkania też, ba - nawet na gorące baseny u księdza na plebanii w Toruniu. Kraj mlekiem i miodem płynący się od zeszłej jesieni zrobił, kasa leży na ulicy, nic tylko się o nią upomnieć...

 • Maciej Pawlowski

  Oceniono 1 raz 1

  Problemem polskich szpitali jest traktowanie pielęgniarek i młodych lekarzy jak darmową siłę roboczą przez wszystkich profesorów, docentów, ordynatorów itd ...

  dochodzi do patologicznej sytuacji, że wszystkie dochodowe zabiegi medyczne i granty naukowe gwarantują sowity dochód tylko placówce (szpitalowi) i śmietance prowadząej badania, a pozostałym ma wystarczyć dochód porównywalny z zapomogą i uścisk ręki.
  ...

 • kgbltd

  Oceniono 1 raz 1

  trzeba być naiwym by tyrac za 2 tysie
  współczuje pielegniarkom ale chrabia managier minister z pisu nawalił koleżkom lekarzom a pielegniarki chce wydymać bo dieńgi się skończyly,
  Wydymali je tez wsyzscy poprzednicy chrabiego. oszusci z PO i SLD.

 • 99makabra1977

  Oceniono 1 raz 1

  Założenia rządów PiS. Młodzi 500+, emeryci do piachu. Bardziej potrzebne opiekunki dla dzieci niż pielęgniarki. Podwyżki emerytur na ten rok i przyszły wyraźnie na to wskazują.

 • hmmm11

  Oceniono 3 razy 1

  Tak się składa że uczę się pielgniarstwa w Niemczech i tam do "Studium zawodowego", może iśc każdy bez matury ale potem Twoje predyspozycje i ambicję sprawią czy będziesz miał 50 lat i dalej robił to samo. W PL jest od dawna przyzwolenie na wyjazdy personelu, tak jak moja koleżanka od 2 roku na studiach jez Norweski, po studiach pracuje gdzie ? Przecież nie w PL.

  To nie rząd Pis zaniedbał pielegniarki ale politycy od co najmiej 15 lat wraz z niszczeniem LO Pielegniarskich

 • balada

  Oceniono 1 raz 1

  "Dwugłos w mediach" na temat zarobków pielęgniarek - jak to zostało dyplomatycznie nazwane... niektóre słowa po prostu nie pasują do oceniania wypowiedzi instytucji rządowych.

 • Tatianka Rozhkovan

  Oceniono 1 raz 1

  Tak trzymać Polsko(( za niedługo to hasło lecz się sam będzie bardzo aktualne i pacjenci w tym się sami przekonają ale będzie za późno((Teraz jest ten czas by wszystko uregulować!!!

 • 20portal

  0

  Ni wyżyna, ni nizina,
  Ni krzywizna, ni równina -
  Taka gmina.
  Spotkasz chłopa - gęba sina,
  Oj, nie wraca ci on z kina -
  Taka gmina.
  (...)
  Tylko urżnąć się na chrzcinach
  l wziąć zwiać do Londyna -
  Taka gmina.
  Taka gmina!

 • wlodek-o56

  0

  Ktoś ma problem z liczeniem. Przy 280 tys. pielęgniarek, to mamy 7,2-7,3 pielęgniarki na 1 tys. mieszkańców. Około 2 więcej, ale 35% więcej. Gdzie teraz się plasujemy w rankingu? Wg danych GUS o zarobkach w Polsce podanych w kwietniu, dominanta wynosi 2300-2400 zł brutto( dominanta- procentowo najczęściej występująca wielkość). Czyli każdy kto dziś bierze więcej niż 2 tys. na rękę(netto) winien być zadowolony, że otrzymuje więcej niż dominująca większość Polaków.

 • tomtg123

  0

  Co to znaczy "do wzięcia" ? Pracy nie brakuje już dziś, problem jest w kosztach pracy i w kompetencjach potencjalnych pracowników.
  To nie jest tak że bezrobotny to taki człowiek, który nie znajduje pracy, bo jej "nie ma" i on czeka, aż się jakieś krzesełko zwolni.
  Bezrobotny (zakładając, ze w ogóle chce on pracować) to taki człowiek, którego praca będzie mniej warta (przyniesie mniejszą korzyść pracodawcy), niż minimalne koszty, jakie pracodawca będzie musiał ponieść zatrudniając tego człowieka.
  Miejsce pracy to nie fotelik i nie biurko. Miejsce pracy to warunki podatkowe/urzędowe/finansowe które powodują, że pracodawcy opłaca się zatrudnić.
  Ze stwierdzenia, że jakiś zawód wymiera jeszcze nie wynika NIC, niestety, bo przeregulowana socjalistyczna Europa spowodowała, że dawanie pracy to u nas impreza ryzykowna i niekoniecznie opłacalna i to się będzie zwiększać.

 • moratarr

  0

  Prawo podaży i potypu - co jest niepotrzebne ma niską wartość, lub jeśli jest tego za dużo. Ekonomia sama się zbalansuje tylko niech państwo się do tego nie miesza. Gdyby 300 lat temu wspierali kowali teraz nie mielibyśmy hut, samochodów, pociągów i samolotów. Nieefektywna lub nierentowana część gospodarku musi zbankrutować aby mogło przyjść coś lepszego - musi być kryzys, krach, upadki firm - inaczej gospodarka pozostanie w stagnacji lub recesji i nigdzie nie dojdziemy - społeczeństwo wymrze. NFZ, ZUS MUSZĄ zbankrutować i trzeba je zlikwidować. Niech każdy płaci za siebie i niech każdy odkłada na swoją emeryturę - cały ten przymusowy socjalizm to ZŁO i okradanie ludzi. Płacić 8000pln do NFZ z czego do pielęgniarki dojdzie 2000pln a 6000pln zostanie u urzędników, zarządców, pośredników. NFZ musi zostać zamknięty.

 • damian_natkaniec

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem jak sie dzieje,ze z pensji 2900 zl pracownik dostaje 63 procenty z tego. Ktos wie w jakim kraju jakie stanowisko jest oblozone 37 proc podatkiem od wynagrodzen?

 • arend_dickmann

  Oceniono 2 razy 0

  Owszem, pomysł jest. Bardzo prosty. Wręcz banalny. Prywatna służba zdrowia. Nawet jeżeli państwo organizuje powszechne ubezpieczenie medyczne, to nie znaczy jeszcze, że szpitale, przychodnie itd muszą być państwowe. Praktyka pokazuje wyraźnie, że te prywatne mające tylko umowę z NFZ działają o wiele lepiej.
  Z socjalizmem nie należy walczyć, trzeba go po prostu zlikwidować.

 • dryl1

  0

  Będzie jak na Ukrainie, transparent na szpitalu ( autentyczne): nie masz pieniędzy bądź zdrowy.

 • yjm

  0

  podwyżki beda w us aby zwiększyć motywację do ścigania wiecznie kombinyjących jak dożyć końca miesiąca obywateli

 • krzysztof_ptk

  0

  To fatalna wiadomość dla starzejącej się Polski... i całej Europy. Dotychczas było tak że stara Europa się starzała, ale jak z kraju wemigrowało parę milionów nagle ten problem objął również kraj. Tak chcieli poitycy albo ci którzy uważali się za takich mędrców..

 • pierwsze_all

  Oceniono 4 razy 0

  Tylko jedna uwaga - trzeba oddzielić pielęgniarki w szpitalach, które naprawdę harują jak woły i ich odpowiedzialność za życie pacjenta jest bezdyskusyjna, od pielęgniarek siedzących sobie w przychodni w gabinecie z lekarzem i których kontakt z pacjentem ogranicza się do zastrzyków czy zabandażowania skaleczenia, a większość pracy jest porównywalna do recepcjonistki. Te pierwsze powinny mieć co najmniej średnią krajową, te drugie tyle, ile recepcjonistka...

 • sraczezwersacze

  Oceniono 3 razy -1

  Kolejny artykuł z cyklu jak zmusić do srania bez jedzenia. Nie ma kasy, nie ma chętnych do zawodu. Bajeczki o powołaniu to dla Papieża Franciszka (z pełnym szacunkiem dla jego prób ratowania wizerunku KK) ....

 • mruwa9

  Oceniono 3 razy -1

  Troche off topic, komentarz do fotografii ilustrujacej artykul: pielegniarka na oddziale chirurgii ma na rekach pierscionki, zegarek i lakier do paznokci. Podstawowe zasady higieny leza i kwicza, a potem jest zdziwienie, skad tyle zakazen wewnatrzszpitalnych

 • trybunaluda

  Oceniono 3 razy -1

  i tutaj na ratunek przyjda roboty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX