Jak wysoką pensję powinien wypłacać sobie przedsiębiorca?

Andrzej Mandel
Prowadząc własną firmę bardzo łatwo o błędy w kwestii własnego wynagrodzenia. A jakie rady w tej materii mają Amerykanie?

Krótkie rozpoznanie w polskim internecie dowodzi, że pytanie "ile powinien sobie płacić przedsiębiorca" nie pada specjalnie często. Tymczasem jest to sprawa poważna, bo bardzo łatwo przesadzić w obie strony. Szczególnie dotyczy to startupów, które dostają dofinansowanie z funduszy publicznych lub od inwestorów zewnętrznych. Trudno wtedy nie oprzeć się pokusie, by wypłacać sobie jak najwięcej, co w naturalny sposób odbija się na kondycji firmy.

W USA problem też istnieje - zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez serwis American Express, tylko 51 procent amerykańskich przedsiębiorców wypłaca sobie pensję. W ten sposób zarówno limitują sobie dostęp do firmowych pieniędzy, jak i dbają o właściwą gratyfikację swojego wkładu w firmę. Obie te rzeczy są równie ważne. W Polsce popularną działalnością jest wrzucanie wszystkiego co się da w koszty działalności firmy (dotyczy to szczególnie działalności gospodarczej) i nie oddzielanie pieniędzy firmowych od prywatnych. W efekcie zdarza się, że księgowi głowią się nad tym, jak zaksięgować zakup tabletek od bólu głowy czy kremu do rąk.

Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że wyraźne oddzielenie swojej wypłaty od innych kosztów działalności gospodarczej ułatwia w zdecydowany sposób zarządzanie kosztami.

 Ile jednak powinien sobie wypłacać przedsiębiorca? Przede wszystkim należy to uzależnić od etapu działalności - na samym początku łatwo jest wpaść w pułapkę pracy "za darmo", w której przedsiębiorca nie wypłaca sobie niemal niczego, całość przychodów przeznaczając na inne koszty działalności. Zarówno w USA, jak i w Polsce poważnym problemem bywa fakt, że zbyt długo pracujemy na swoim za darmo.

Łatwo jednak, jak już wspominałem wyżej, wpaść w pułapkę wypłacania sobie zbyt dużo. Dotyczy to sytuacji, w których przedsiębiorca ma zewnętrzne finansowanie, czy to z dotacji publicznych czy od inwestorów zewnętrznych.

To, czy można sobie już wypłacać pensję (niezależnie od formy prawnej działalności) można uzależnić od odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy mam wystarczający przychód?

2. Czy prognoza przychodów wygląda stabilnie (czy mam kontrakty/klientów)?

3. Czy mój biznes jest już na plusie?

Jeżeli odpowiedź na wszystkie pytania jest twierdząca, można spokojnie ustalać sobie pensję. I przejść do problemu - ile?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak całkiem prosta. Jedni sugerują, by wypłata była możliwie skromna, nie dookreślając co przez "skromność" rozumieć. O wiele bardziej do przekonania trafia mi natomiast sugestia, by wypłacać sobie nie więcej niż 50 procent zysków. Kłopot w tym, że te zyski trzeba jeszcze mieć. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Jak wysoką pensję powinien wypłacać sobie przedsiębiorca?
Zaloguj się
 • cobrass

  Oceniono 2 razy 2

  W ogóle o czym jest ten artykuł??? A właściwie, to dlaczego jest o niczym???

  Czyżby jakieś nieudane praktyki studenckie w Agorze... czy po prostu po raz kolejny okazało się, że wasz poziom dziennikarstwa nie ma dna?

 • andrzej2310

  Oceniono 1 raz 1

  Naiwny artykuł. Bo przedsiębiorca, który inwestuje swój kapitał w firmę na pewno wie, ile może wypłacić sobie w postaci pensji, a ile inwestować dalej. W małych firmach życie prywatne zlewa się z życiem firmowym, nawet spiąć w nocy przedsiębiorca śni o nowych biznesach lub martwi się, skąd weźmie pieniądze na wypłatę dla pracowników, a więc pracuje!

 • georgeb

  0

  W Austrii ten system dziala od 20 lat. Tylko u nas prezio bierze z kasy firmy ile chce i wydaje na co mu się podoba, nawet na forex gdzie przegrywa i firma i ludzie dostaja w dupe.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 1 raz -1

  Przedsiębiorca od pracownika różni się tym, że zna odpowiedź na 80% pytań wałkowanych na Gazecie, dotyczących gospodarki/finansów/egzystencji. Poza tym nie dotyka go 90% opisywanych problemów, które napotyka pracownik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX