Dwa nowe lotniska pasażerskie już w 2018 r.? Inwestycje dzieli odległość zaledwie 120 km

Jeżeli władze wojewódzkie wydadzą zgody, to do końca 2018 r. Podlasie wzbogaci się o dwa lokalne lotniska pasażerskie. Korzystać z nich będą samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów.

W ubiegły piątek władze Suwałk wystąpiły do wojewody z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę lokalnego lotniska. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do użytku może zostać oddane już w 2018 roku. Suwalscy urzędnicy liczą, że wojewoda wyda decyzję w kwietniu i budowa ruszy jeszcze w tym roku.

- W ostatnich tygodniach prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy pasa startowego w Suwałkach nabrały dość dużego tempa. Kończymy większość spraw formalnych. Od ogłoszenia przetargu na budowę pasa dzielą nas już tylko tygodnie - podkreślił, cytowany w komunikacie prasowym, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Nowy, utwardzony pas startowy ma mieć 1350 metrów i będzie mógł przyjmować małe samoloty, zabierające na pokład ok. 50 pasażerów.

Grunty pod inwestycję miasto dostało od Skarbu Państwa, a szacowany koszt budowy to 15 mln zł. Z budżetu na 2017 r. miasto wygospodarowało na ten cel 1 mln zł.

Jak podaje PAP udziałem finansowym w projekcie zainteresowany jest jeden z lokalnych przedsiębiorców. Inwestycję obiecał wesprzeć samorząd województwa podlaskiego. Konkretne kwoty nie padły, mają być zależne od możliwości budżetowych województwa w 2018 roku.

Po co Suwałkom lotnisko? Władze miasta są zdania, że wpłynie na zwiększenie atrakcyjności regionu pod względem turystycznym i inwestycyjnym, stworzy miejsca pracy, zwiększy wpływy z podatków oraz ogólnie poprawi komunikację.

Białystok też chce mieć lotnisko

To nie koniec planów inwestycyjnych na Podlasiu. Władze położonego ok. 120 km od Suwałk Białegostoku też chcą mieć swoje lotnisko pasażerskie. Miałoby powstać na Krywlanach, gdzie obecnie działa lotnisko sportowe.

Wniosek o pozwolenie na budowę pasa startowego ma trafić do wojewody w pierwszym kwartale, a przetarg na wykonawcę ma być ogłaszany w trzecim kwartale 2017 r.

Długość pasa startowego oraz termin ukończenia prac są zbliżone do tych, które podają władze Suwałk (ok. 1350 m oraz 2018 r.).

Pasy startowe zamiast lotniska

Władze samorządowe województwa kilka lat temu wycofały się z pomysłu budowy lotniska regionalnego. Zastąpiono go właśnie planami budowy dwóch pasów startowych.

- Myślę, że to realny krok w stronę dostępności mieszkańcom województwa małego ruchu lotniczego, podczas gdy kwestia związana z budową lotniska regionalnego jest ciągle otwarta – mówił dwa tygodnie temu, cytowany przez Suwałki24.pl  marszałek Jerzy Leszczyński. – Plany dotyczące lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach są już bardzo realne. Jako samorząd chcemy wziąć udział w ich dofinansowaniu – dodał.

Władze chcą, a mieszkańcy?

W Podlaskiem nie ma regionalnego lotniska. Samorząd województwa zrezygnował z jego budowy z powodu kosztów inwestycji i późniejszego utrzymania portu.

Przed tygodniem odbyło się wojewódzkie referendum, w którym zapytano mieszkańców, czy chcą lotniska. Nie podano ani kosztów, ani lokalizacji. Starania władz nie miały jednak większego znaczenia, ponieważ przy urnach zjawiło się zaledwie 13 proc. uprawnionych do głosowania. Minimum ustawowe to 30 proc.

Informacja o referendum - zdaniem władz województwa - została nagłośniona w sposób wystarczający. M.in. rozesłano Pocztą Polską 400 tys. ulotek.

Do najbliższego lotniska 200 km

Obecnie mieszkańcy Suwałk i Białegostoku zdani są na korzystanie z portów lotniczych w Olsztynie na Mazurach, Modlinie lub Warszawie

W lepszym położeniu są mieszkańcy Białegostoku. Od każdego z nich dzieli ich ok. 200 km. Z Suwałk ok. 200 km jest tylko do portu w Olsztynie. Do Modlina i Okęcia mają ok. 300 km.

Więcej o:
Komentarze (116)
Dwa nowe lotniska pasażerskie już w 2018 r.? Prace przygotowawcze ruszyły
Zaloguj się
 • pollion1

  Oceniono 42 razy 36

  ciekawe czy ktoś z tych ludzi zrobił symulację kosztów i potencjalnych zysków
  bo że PIS buduje raz kanał Odra -Dunaj raz kanał do Elbląga później trzy elektrownie atomowe i inne cuda
  buduje obiecuje opowiada bzdety a czarny lud wszystko łyka jak pelikan .
  Na tym lotnisku będą lądować helikoptery wyprodukowane we współpracy z Ukrainą przez chochołów lecące z San Escobar do Suwałk i to dopiero będzie atrakcja turystyczna..........

 • remul

  Oceniono 27 razy 25

  To piękna idea, bo razem będą mieli prawie 3 kilometry równej drogi. Ważne jest, żeby zabezpieczyli w lokalnym budżecie pieniądze na samoloty.

 • komercyjny02

  Oceniono 20 razy 12

  Radom już utopił w Porcie Lotniczym: pieniądze swoje, pieniądze z budżetu centralnego oraz pieniądze unijne. I zamierza utopić więcej pieniędzy. Warmińsko-Mazurskie utopiło pieniądze w Porcie Lotniczym. Gdynia chyba także utopiła . . . Lublin ma plany utopić . . .

  Ja rozumiem, że ludzie są omylni i czasami popełniają błędy. To się zdarza, trudno. Ale żeby tak uparcie brnąć w popełnianie wciąż jednego i tego samego błędu???

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Ktoś tu już zaproponował port lotniczy w każdej gminie. No to ja zareplikuję: "Kosmodrom w każdym powiecie!"

 • true_lysander

  Oceniono 7 razy 7

  Radom też zbudował pas na którym nie może wylądować A320 mogący zabrać sensowną liczbę pasażerów na sensowne odległości. Myśleli , że samoloty turbośmigłowe do 100 pasażerów będą optymalne. A tu nagle okazało się że nie i że trzeba albo pas powiększyć, albo lotnisko zamknąć.

 • antirussia81

  Oceniono 9 razy 7

  A wszystko po to, żeby paru posłów ziemi suwalskiej nie musiało tłuc się do Warszawy pociągami albo samochodami...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 6

  Miasta nie mają ani jednego kilometra autostrady. Szybkiej kolei.
  Skoro nie mają, to problemy załatwi lotnisko!Dzięki samolotom dla 50 ludzi....

 • kot789

  Oceniono 5 razy 5

  Beda lotniska bedzie wiecej miejsc pracy dla swoich ludzi.

 • part_of_the_game

  Oceniono 4 razy 4

  Linie El Nino z San Escobar już zapowiedziały połączenie do Suwałk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX