W Brukseli bomby, a rynki finansowe nie reagują. Przyzwyczaiły się do zamachów w Europie?

Po Paryżu w listopadzie 2015 mamy Brukselę w marcu 2016. W samym centrum Europy niewinni ludzie giną w zamachach terrorystycznych. To z pewnością sytuacja tragiczna i nadzwyczajna. Ale zachowanie rynków finansowych sugeruje niestety coś innego.

W pierwszych minutach po zamachu nagłówki na twitterze krzyczały o tym, że rynek reaguje, że złoto nagle drożeje, akcje tanieją itp. Ale to była bardziej kwestia emocji piszących niż faktycznej reakcji. Tak naprawdę reakcji prawie nie było. Na pewno nie była ona nadzwyczajna. Faktycznie złoto trochę podrożało, ale nie tak bardzo jak parę dni temu, gdy żadnego zamachu nie było

Reakcja rynku złota na zamachy w Brukseli w porównaniu do reakcji tego rynku na inne wydarzeniaReakcja rynku złota na zamachy w Brukseli w porównaniu do reakcji tego rynku na inne wydarzenia investing.com

Giełdy faktycznie spadają, ale o mniej niż 1 procent. To raczej norma niż wyjątek. To samo na innych rynkach. Reakcja jest bardzo niewielka. Dlaczego ja o tym w ogóle piszę i co z tego wynika?

Otóż obawiam się, że rynek finansowy przestał reagować na zamachy, bo się przyzwyczaił. Jeszcze rok temu po ataku w Paryżu na redakcję Charlie Hebdo było inaczej. Było czuć szok, zaskoczenie i siłą rzeczy było też widać reakcję na rynkach. Bo giełdy mają tę cechę, że reagują tylko na rzeczy nieoczekiwane. Reagują wtedy, kiedy się boją i nie wiedzą co dalej? Dzisiaj chyba zakładają, że dalej nic się nie stanie. Tak po prostu.

Rynki są miejscem niesamowicie cynicznym. Skoro nikt tam dzisiaj nie przejmuje się ofiarami śmiertelnymi zamachów w samym środku Unii Europejskiej, to możemy podejrzewać, że to już nie jest zaskoczenie. Rynek chyba doszedł po prostu do wniosku, że teraz już tak będzie. Raz na jakiś czas będziemy mieć atak terrorystyczny w Europie. Taki jak dzisiaj, z ofiarami śmiertelnymi. To się niestety zrobiło zgodne z oczekiwaniami.

Dlatego dzisiejsza reakcja rynków finansowych na zamachy w Brukseli (a raczej jej brak) jest dla zwykłych obywateli Unii Europejskiej absolutnie przerażająca.

Więcej o:
Komentarze (85)
W Brukseli bomby, a rynki finansowe nie reagują. Przyzwyczaiły się do zamachów w Europie?
Zaloguj się
 • kirdan1

  Oceniono 25 razy 13

  Ja zaobserwowałem inną ciekawostkę. Otóż od kilku lat w Europie giną ludzie w zamachach organizowanych przez muzułmanów. Z jednym wyjątkiem w postaci Andersa Breivika, wszystkie zamachy od 2002 w których zginęło więcej niż 10 osób były dziełem islamistów. Kilka lat temu dwóch Arabów biega po Londynie z odciętą głową brytyjskiego żołnierza. Tysiąc kobiet zgłosiło mniej lub bardziej chamskie molwestowanie przez muzułmańskich chłopaków w Kolonii. Arabowie robią pandemonium w Londynie, Paryżu i Brukseli. W 2013 r. Hezbollach morduje izraelskich turystów na lotnisku w Burgas. I tak dalej i tak dalej.
  I co mówi redaktor Imielski w dzisiejszym TOK FM? Że to oczywiście smutny dzień, ale trzeba się zastanowić czy winy za dzisiejsze problemy nie ponosi skrajna prawica. Bo od kogoś słyszał, że np: Żydzi wyjeżdżają z Europy właśnie przez nią.
  Poważnie, powiedział coś takiego.
  Arabowie robią maksymalny gnój w sercu Europy a gość nawija o skrajnej prawicy.
  Przy czym - ja nie darzę sympatią skrajnej prawicy, mają swoje za uszami. Ale jak trzeba być - na własne życzenie chyba - zaślepionym, żeby DZIŚ opowiadać takie pierdoły...

 • coalesce

  Oceniono 30 razy 12

  >> Otóż obawiam się, że rynek finansowy przestał reagować na zamachy, bo się przyzwyczaił

  Czego się obawiać? Poza generowaniem szumu medialnego zamachy niczego nie zmieniają.
  Od czasu zamachów w Europie w wypadkach komunikacyjnych zginęło już 10X więcej ludzi.

  Warto też zauważyć, że groza rozczulanie się nad takimi wypadkami jest właśnie tym, o co chodzi terrorystom, więc ignorowanie ich jest jak najbardziej właściwe.

 • smiki48

  Oceniono 21 razy 11

  panie Hirsch, pana komentarz pasuje do spekulanta, którego NIE interesuja wyniki ekonomiczne i produkcja danej firmy, tylko reakcje na bodźce zewnętrzne, które nie maja żadnego wpływu na sytuację ekonomiczną firmy. Jaki wpływ maja te zamach na np.produkcję soku pomarańczowego lub mikroprocesorów? twierdzę, że żaden i dlatego nie powinno byc reakcji na giełdach.

 • erasms47

  Oceniono 11 razy 9

  Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym'

 • kocurxtr

  Oceniono 16 razy 6

  w Brukseli cóż.. zbierają co posiali
  nie wierzę, by politycy zmienili zdanie
  może jednak ludzie w końcu zmienią polityków ?

 • dwa_grosze

  Oceniono 5 razy 5

  Przerazajacy to jest belkot tego spekulanta. Dlaczego Gazeta karmi czytelnikow dywagacjami oszusta-spekulanta a zabrania komentowac zamachow w Brukseli, ale daje prawo do komentarza gieldowemu oszustowi.

 • blue-sky-0

  Oceniono 9 razy 5

  bo rysownicy rysują płączące flagi, zamiast wezwania do bitwy obronnej. zamiast do walki, premier wzywa do solidarnosci..
  tak to już ta bezzębna starucha europa, umiera na naszych oczach :(
  nie potrafi się bronić bo lewacy kontrolują armię. deklaracje o wypowiedzeniu wojny są, a zamiast bitwy, będą tylko baty...
  kto wypina ego wina, chciało by sie gorzko powiedzieć -
  czyli: O! europa nie reaguje, to będzie chłopcem do bicia
  każdy uczeń szkoły podstawowej to zna - każdy więzień zapewne też, że jak dajesz się bić to licz na kolejne ciosy.

 • kaszpir2

  Oceniono 11 razy 5

  Ciekawy jestem ile jeszcze musi ZGINĄĆ europejczyków zanim się oni wkurzą i wywiozą na taczkach Merkolową i innych idiotów którzy chcą multi-kulti i ściągają muzułmanów bez żadnej kontroli ...

  Wystarczy że 10% z tych "uchodźców" to terroryści , to mamy w UE już kilkaset tysięcy utajnionych terrorystów ...

 • kaszpir2

  Oceniono 13 razy 5

  Niedługo bezpieczniej będzie w Afganistanie niż w UE ...

  I to dzięki politykom UE ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX