Opłata audiowizualna to nie będzie drobiazg. Państwo chce z niej mieć ponad 2 miliardy PLN rocznie

W Sejmie jest już projekt ustawy o składce audiowizualnej. Ma ona zastąpić obecne opłaty, których prawie nikt nie płaci. Plan jest taki, żeby teraz nie dało się nie płacić.

Co ciekawe, nowa składka ma być niższa od obecnej. Będzie wynosić 15 PLN, tymczasem dziś każdy kto ma radio i telewizor powinien płacić 22,70 PLN co miesiąc. Problem polega na tym, że prawie nikt nie płaci. A dokładniej - abonament opłaca zaledwie 8 procent gospodarstw domowych (dane za 2014).

Wpływy z obecnych opłat systematycznie spadają. W 2014 sięgnęły one 802 mln PLN, a w 2015 było to już tylko 743 mln PLN. Tymczasem z nowej składki, której bardzo trudno będzie uniknąć rząd planuje zbierać ponad 2 miliardy złotych rocznie. Czyli wymierna korzyść z wprowadzenia nowego prawa to około 1,3 mld PLN rocznie.

Planowane wpływy z nowej składki audiowizualnejPlanowane wpływy z nowej składki audiowizualnej Rada Ministrów


Dlaczego nowa składka ma być powiązana akurat z rachunkiem za prąd? Zdaniem pomysłodawców inaczej się nie da. Gdyby podpiąć ją pod PIT, to nie płaciliby rolnicy. Aby wprowadzić obowiązek na każde gospodarstwo domowe, należałoby najpierw stworzyć rejestr takich gospodarstw, co wydaje się być zadaniem monstrualnym. Wychodzi na to, że jedyną rzeczą, która łączy wszystkich dorosłych Polaków i pod którą można podpiąć nową opłatę jest energia elektryczna.

Jednak nie wszyscy będą musieli płacić. Projekt ustawy przewiduje zwolnienia dla osób najuboższych (uprawionych do zryczałtowanego dodatku energetycznego, a także tych które dostają 500 złotych na pierwsze dziecko), niepełnosprawnych, tych którzy mają uprawnienia do świadczeń opiekuńczych i tych, które swoje 75 urodziny mają już za sobą.

Fragment projektu ustawy o składce audiowizualnejFragment projektu ustawy o składce audiowizualnej Rada Ministrów

Wszystkie pieniądze zebrane z nowej składki mają iść na finansowanie Funduszu Mediów Narodowych. Poziom niezadowolenia z faktu konieczności płacenia nowego parapodatku będzie zapewne ściśle uzależniony od poziomu jakości programów oferowanym przez media narodowe. Czyli możliwe, że na razie będziemy troszeczkę niezadowoleni.

Więcej o:
Komentarze (120)
Opłata audiowizualna to nie będzie drobiazg. Państwo chce z niej mieć ponad 2 miliardy PLN rocznie
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 42 razy 36

  Nie mam telewizora. Ngdy nie oglądałem TVP. Telewizja została teraz tubą propagandową faszystowskiego rządu. A ja mam jeszcze im za to płacić ...

 • pxmydz

  Oceniono 32 razy 24

  Ale dlaczego mam płacić kilka razy??? Jak mam garaż z oddzielnym licznikiem i działkę i mieszkanie to będę płacił trzy razy??? Jak mam dwa mieszkania (w jednym mieszkam a drugie używam jak czasowo jestem na drugim końcu polski, nie wynajmuję go) to będę płacił dwa razy??? Co za chamstwo... To jest wielokrotne opodatkowanie, to się nadaje do trybunału..

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 8 razy 8

  oczywiście coś takiego jak finansowanie z budżetu nie wchodzi w rachube, bo trzeba opodatkowac co sie tylko rusza

  w tym przypadku także to co się NIE rusza

  jak się cieszę, ze nie mam 2 mieszkań czy licznika na działce albo w garażu

  :)))))

 • malepifko

  Oceniono 7 razy 7

  Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz!
  Głosowaliśta na tę polityczno - kościelną patologię, to się teraz nie dziwta, że puszczą was z torbami.

 • kruk6666

  Oceniono 7 razy 7

  Z zakładem energetycznym mam umowę i nic w niej nie ma o opłacie telewizyjnej , sprzedaż wiązana jest nielegalna.Nie oglądam TVPiS, nie płacę za propagandę partyjną.

 • renek.z

  Oceniono 7 razy 7

  a tak swoją drogą macie ludziska swoje 500 zł na dziecko ,zdrożeje prąd ,woda i pewnie jeszcze kilka innych rzeczy ,dostaliście 500 zł wydacie 700 zł .

 • marismo

  Oceniono 6 razy 6

  Dziękuję piździelcy! Obecnie nie płacę abonamentu jako emeryt o zbyt niskiej emeryturze, zwolnione z tego obowiązku za poprzedniej władzy! Obecnie dzięki dobrej zmianie abonament będę musiał płacić. Gangsterstwo!

 • jimy72

  Oceniono 6 razy 6

  Ręce precz od mojej kieszeni pisowkie złodzieje ! Nie będę płacił za waszą gó...aną TVP której nie oglądam ! mam na waszą TVP wywalone i nie mam telewizora !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX