Adam Glapiński zamiast Marka Belki. Mamy zmianę warty w NBP

Rafał Hirsch
Sejm powołał na stanowisko prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wybór poparło 284 posłów. Czy obroni niezależność banku? Przed Adamem Glapińskim bardzo trudna kadencja prezesa NBP

Spokojna zmiana

Wybór Adama Glapińskiego nie jest zaskoczeniem, bo był zapowiadany od dawna. Nie jest też kontrowersyjny, bo jest on powszechnie uważany za człowieka dość dobrze przygotowanego do tej funkcji. Nie wiemy tylko, czy zdoła on obronić NBP przez ewentualnymi zakusami na jego niezależność.

Miesiąc temu, kiedy Glapiński został oficjalnie zgłoszony przez prezydenta jako kandydat na prezesa NBP napisałem ten tekst. Dziś jest on nadal aktualny.

Glapiński, a niezależność instytucji

Wszystko wskazuje na to, że zmiana na stanowisku prezesa NBP odbędzie się sprawnie, w sposób spokojny i bez zbędnych kontrowersji. W dzisiejszych czasach jest to wartość sama w sobie. Trudno jednak powiedzieć co będzie dalej. Prezes Glapiński będzie bowiem musiał zmierzyć się z problemem, którego wcześniej nie było.

Ten problem i jednocześnie najważniejsza kwestia to niezależność banku centralnego. To obawa o tę niezależność była głównym powodem obniżenia Polsce ratingu przez S&P w styczniu

Inwestorzy nie obawiają się o kryzys konstytucyjny i o Trybunał Konstytucyjny w Polsce dlatego, że są jakoś wyjątkowo przywiązani do polskiego ładu prawnego. Ci sami inwestorzy są obecni na rynku tureckim, brazylijskim, a nie tak dawno, przed sankcjami, także rosyjskim i nie widzą w związku z tym żadnych problemów. Oni mają problem wyłącznie z bankiem centralnym, bo akurat z tej strony bezwzględnie wymagają stabilności i przewidywalności. A jakiekolwiek naciski polityczne akurat ze stabilnością i przewidywalnością im się nie kojarzą.

Dlatego najważniejszym zadaniem Glapińskiego będzie udowodnienie rynkom, że za jego kadencji dotychczasowy poziom niezależności NBP pozostanie utrzymany. Pilnowanie stabilności pieniądza, walka z deflacją, wspieranie wzrostu gospodarczego, doglądanie stabilności systemu staną się mniej ważne, bo bez utrzymania tego pierwszego celu wszystkie pozostałe cele będą drastycznie trudniejsze do osiągnięcia.

On to może zrobić

Zakładam, że Adam Glapiński będzie chciał tę niezależność podtrzymać. Od strony profesjonalnej chyba nikt na rynku nie ma do niego zastrzeżeń. Pierwszy raz w historiiprezesem NBP zostanie osoba, która wcześniej przez sześć lat zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej. Kandydat prezydenta ma więc doświadczenie i wiedzę. Zaryzykuję stwierdzenie, że Adam Glapiński ma wszystko potrzebne do tego, żeby być dobrym prezesem banku centralnego. Na pewno nie będzie chciał sobie psuć życiorysu zawodowego łatką osoby, która uległa pod naciskiem polityków. Tym bardziej, że konstrukcja prawna pozwala prezesowi NBP na sporą niezależność – nie można go tak po prostu odwołać, tak jak ministra. Marek Belka po zmianie władzy w październiku przecież spokojnie dotrwał sobie do końca kadencji.

ZOBACZ TEŻ: 6 najciekawszych poglądów Jarosława Kaczyńskiego na tematy gospodarcze

Ostatnie wypowiedzi Adama Glapińskiego to przede wszystkim mówienie o potrzebie stabilności w systemie finansowym, o tym że należy utrzymywać dotychczasową czyli konserwatywną politykę NBP. Czyli żadnych eksperymentów, żadnego niepotrzebnego dodruku pieniądza, którym niektórzy w PiS chcą stymulować, chociaż ta rosnąc o blisko 4 procent rocznie nie potrzebuje żadnej dodatkowej stymulacji.

Glapiński mówił też, że nie ma mowy o tym, aby NBP angażował się na stałe z pieniędzmi w operację przewalutowania kredytów frankowych. Mam nadzieję, że tego poglądu teraz nie zmieni. Są to bowiem poglądy dobre dla gospodarki i pozytywnie odbierane na rynkach finansowych. Ale też z drugiej strony nie są one wcale oczywiste po tej stronie sceny politycznej, dzięki której Glapiński zostanie prezesem NBP. Zapewne kilka bojów trzeba będzie stoczyć. A od rezultatów tych bojów będzie zależeć znacznie więcej niż tylko wizerunek Adama Glapińskiego.

Z drugiej strony proszę spojrzeć na to zdjęcie z 1993 roku:

Manifestacja Porozumienia Centrum i innych partii przeciwko prezydentowi Lechowi Wałęsie. Na zdjęciu m.in.: Antoni Macierewicz, Adam Glapiński, Jarosław Kaczyński, Zygmunt Wrzodak, Zbigniew Romaszewski i Kornel Morawiecki, czerwiec 1993Manifestacja Porozumienia Centrum i innych partii przeciwko prezydentowi Lechowi Wałęsie. Na zdjęciu m.in.: Antoni Macierewicz, Adam Glapiński, Jarosław Kaczyński, Zygmunt Wrzodak, Zbigniew Romaszewski i Kornel Morawiecki, czerwiec 1993 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Mamy tu w górnym rzędzie obok siebie Antoniego Macierewicza, Adama Glapińskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Takich zdjęć jest więcej. Oni znają się naprawdę długo.

Jeśli najważniejszemu politykowi w Polsce strzeli do głowy jakiś wyjątkowo niemądry pomysł gospodarczy, to akurat Adam Glapiński jako prezes NBP będzie odpowiednim człowiekiem, żeby najważniejszemu politykowi w Polsce (również prezesowi) spokojnie wytłumaczyć, że jest w błędzie.

Można to też nazwać inaczej: kto, jeśli nie on?

Więcej o:
Komentarze (31)
Adam Glapiński zamiast Marka Belki. Mamy zmianę warty w NBP
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 9

  dość jednak niepokojące jest to, że dobry znajomy Kaczyńskiego i Macierewicza

 • leszlong

  Oceniono 8 razy 8

  Informacja dla wszystkich miłośników PiS-u. Adam Glapiński był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Bieleckiego (tego złego liberała i bankstera!!). Jako budowniczy III RP nie powinien być popierany przez PiS, skoro ta partia odcina się od tego kondominium rosyjsko-niemieckiego.
  A jednak to kolejny przykład na zakłamanie tej partii.

 • zlappande

  Oceniono 5 razy 3

  ja zapamietalem Adama Glapinskiego z wystepu w BW Przedstawia
  sprawil na mnie wrazenie czlowieka, niezbyt rozgarnietego, skorego do uproszczen i niezbyt kompetentnego
  pamietam, jak zabral glos w sprawie IT i powiedzial : "obecnie trendem w dziedzinie software jest tworzenie szpiegowskich aplikacji, ktore staraja sie przedostac i skrasc tajemnice od konkurencji"

  pan Glapinski pokazal, ze podobnie jak Duda czyta niszowe opracowania i na podstawie tego wyrabia sobie opinie
  otoz oczywiscie istnieje rynek hackerski, ale w zakresie security coraz wieksze naklady korporacje raczej przeznaczaja nie na tworzenie szpiegowskich aplikacji, ale na obrone przed takowymi
  tak, wszyscy maja na tym punkcie krecka

  nawet Broniu nie wytrzymal i zaczal korygowac Adasia, ale - i to wlasnie pokazalo dyletanctwo pana Glapinskiego - ten blyskawicznie go zgasil: ja wiem lepiej

  zarozumialy dupek, takie robi wrazenie
  no to bedzie jazda

 • xsawer

  Oceniono 3 razy 3

  Czy to ten pan co był pionierem koncesji na wszystko w gospodarce?

 • marymania

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby był choćby cień podejrzenia, że Glapiński może być "niezależny" od prezesa, to nigdy nie zostałby wystawiony przez Pisdecję na to stanowisko.
  Został wystawiony i wybrany, więc to jest dowód, że będzie w 100 % zależny. Będzie kolejnym chłopcem na posyłki ciecia żoliborskiego, specjalisty od ujeżdżania byków i zarządzania dojnymi krowami pisdeckimi. Ramen.

 • 1-mark-adams

  Oceniono 4 razy 2

  Jak Glapcio był w rządzie to w Polsce nagle zabrakło paliw. Pamiętam, bo wracałem z wakacji. Zgadnijcie dzieci, czego teraz zabraknie.

 • justas32

  Oceniono 3 razy 1

  Sejm nie po to powołał Prezesa banku żeby bronił jego niezależności. Sejm go powołał po to, żeby zasilał rząd w gotówkę na najbardziej nawet idiotyczne projekty, kosztem nawet przyszłych pokoleń ...

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 3 razy 1

  Naiwne pobożne życzenia.
  Glapcio będzie miał wizję stania się znaczącym prezesem co to rozkręcił gospodarkę == hiperinflacja

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 3 razy 1

  Taaa, jasne, partyjny Miś FOZZy, bohater przekrętów we wczesnych latach 90., przez dwadzieścia lat chowany po szafach, ledwie wyłgał się od pierdla w przeciwieństwie do swojego partyjnego kolesia Zalewskiego, wierny przydupas Ciepłego Jarka, "niezależny"... Tu mi pociąg jedzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX