Rząd będzie mieć z czego finansować 500 plus? Zobaczcie jak rosną dochody z podatków

Rafał Hirsch
Sytuacja budżetu wygląda dobrze. Po półroczu dochody państwa są znacznie większe niż przed rokiem, a deficyt budżetowy jest mniejszy. Wzrost dochodów jest taki, że pokrywa prawie w całości koszty programu 500 plus.

Minister finansów Paweł Szałamacha triumfuje i tym razem liczby są po jego stronie. Deficyt budżetowy po półroczu jest o blisko 7,5 mld PLN mniejszy niż rok temu. Wprawdzie wydatki budżetowe wzrosły w tym czasie o 7 mld PLN, ale wzrost dochodów był jeszcze szybszy.

Ten VAT rosnący o 7,9 procent jest tutaj najważniejszy, bo to największe źródło dochodów budżetowych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wpływy z VAT to już prawie 128 mld PLN i jest to rekord wszechczasów. 

Dochody budżetowe z podatku VATDochody budżetowe z podatku VAT Dane: Ministerstwo Finansów

Na rekordowo wysokim poziomie są też łączne dochody podatkowe państwa. Licząc za ostatnie 12 miesięcy – od lipca 2015 do czerwca 2016 to już 269 mld PLN.

Dochody podatkowe państwa.Dochody podatkowe państwa. Dane: Ministerstwo Finansów

 

Dokładnie rok temu dochody podatkowe za 12 miesięcy sięgały 253 mld PLN. Czyli w ciągu dwunastu ostatnich miesięcy ta suma powiększyła się o blisko 16 miliardów złotych. Nowy podatek bankowy dał tylko niewiele ponad miliard, reszta to zasługa rosnących wpływów z podatków, które obowiązują od lat.

Wzrost dochodów podatkowych w ciągu ostatnich 12 miesięcyWzrost dochodów podatkowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy Dane: Ministerstwo Finansów

Skąd taki wzrost wpływów? Minister twierdzi, że po prostu lepiej je ściąga

Wyższe wpływy z podatków mogą też się brać z większych wydatków Polaków na konsumpcję. A te zwiększone wydatki oczywiście mogą być napędzane programem 500 plus. Chociaż program ten obowiązuje od niedawna, a dochody rosną nieprzerwanie od września 2015. Czyli trend zaczął się jeszcze za ministra Szczurka.

Tak naprawdę ważniejsze jest coś innego. Otóż program 500 plus ma w 2017 kosztować nieco ponad 20 miliardów złotych. Tymczasem dochody podatkowe państwa rosną w ciągu roku o prawie 16 miliardów złotych. Z tego wynika, że prawie cały koszt 500 plus w przyszłym roku można sfinansować po prostu ze wzrostu wpływów z obowiązujących podatków. Czyli mówiąc inaczej: ze wzrostu gospodarczego. Albo jeszcze inaczej: możliwe, że nas jako państwo na to stać. 

Problem tego skąd wziąć kasę na 500 plus w 2017 był od miesięcy największym problemem polskiej gospodarki, którego bali się ekonomiści i na który wskazywały agencje ratingowe. Obawy dotyczyły tego, że za wzrostem wydatków nieuchronnie wzrośnie też deficyt budżetowy i znów dostaniemy od Unii Europejskiej kary (wrócimy do procedury nadmiernego deficytu). Dane budżetowe za pierwsze półrocze pokazują, że dzięki wzrostowi dochodów być może ten problem da się rozwiązać.

Ale są dwa warunki. Po pierwsze ten trend musi się utrzymywać. Można mieć nadzieję, że w kolejnych miesiącach pomagać w tym będzie sam program 500 plus pompując gotówkę na konta milionów Polaków (prawie perpetuum mobile, prawda?:) ).

A po drugie: ten wzrost dochodów podatkowych wystarczy tylko na 500 plus, ale już na nic więcej. Jeśli wejdzie w życie chociażby ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego, to według wiceministra pracy w 2017 pojawia się kolejnych 5,6 mld PLN dziury w ZUS.

Wtedy, pomimo wzrostu dochodów, wydatki państwa będą rosnąć jeszcze szybciej i cała piękna perspektywa samonapędzającej się maszyny gospodarczej zniknie. Byłoby szkoda, bo dzisiaj widać, że ta maszyna pędzi w pięknym stylu.

Więcej o:
Komentarze (311)
Rząd będzie mieć z czego finansować 500 plus? Zobaczcie jak rosną dochody z podatków
Zaloguj się
 • wilczek1968

  Oceniono 85 razy 53

  Zmiany gospodarcze trwają latami i są efektem wieloletnich działań.
  Jeżeli ktoś sądzi, że obecne wzrosty to cud gospodarczy PiS'u, to się srogo zawiedzie. Przecież ten rząd jeszcze na dobre nie zaczął rządzić, tylko realizuje budżet i politykę poprzedników. Pół roku temu Polska była w ruinie a teraz jest w rozkwicie? Wolne żarty! Zobaczymy gdzie będziemy za 3 lata...

 • sokolasty

  Oceniono 51 razy 39

  To skoro nagle budżet zaczął więcej zarabiać, niż planował, to może dług mniejszy zaciągać (pamiętajmy - dług publiczny wciąż rośnie), zamiast te pieniądze rozrzucać?

  Jak to w ogóle jest, że rządy mogą się rok w rok zadłużać? Przecież Polska jest już w pętli kredytowej, bo obsługa długu kosztuje nas więcej, niż pożyczamy. My tak naprawdę rolujemy stary dług i wciąż zaciągamy nowy. Przecież to musi w którymś momencie polecieć na twarz.

 • sztucznypolak

  Oceniono 35 razy 23

  To bylo do przewidzenia. Perspektywa 500+ pobudzila konsumpcje i gwaltowny wzrost wplywow z podatkow. Ten efekt utrzyma sie jeszcze przez jakis czas. Ale co potem (np. zwiekszone doplaty z budzetu do ZUS)?

 • pobob

  Oceniono 9 razy 7

  Przepraszam, ale jak to możliwe, że ministerstwo publikuje dane z wpływów z VAT za I półrocze przed 25-tym lipca? VAT płacą przedsiębiorcy a termin deklaracji za II kwartał 2016 lub czerwiec upływa dopiero 25-tego. Skąd więc taka wiedza w ministerstwie? Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że publikacja tych danych to taka mała manipulacja bardzo potrzebna teraz Panu ministrowi...

 • kakaowe-oko-1

  Oceniono 6 razy 6

  Dajcie Polakom większe zarobki a dochody z VAT jeszcze bardziej wzrosną! 1000 dla każdego!!! Tylko co potem??? Czy to rozwija kraj??? Po kilku latach zacznie brakować, niestety ekonomia jest okrutna!

 • waldi1953

  Oceniono 6 razy 6

  W takim razie dlaczego jeszcze kwota wolna od podatku nie jest podniesiona? Dopiero by rosło i moralnie też bo w tym wypadku nie oddaje się nie swojego jak w przypadku 500+ ale oddaje nasze pieniądze dotąd zagrabiane p Szałamacha i Spółka.

 • tenare

  Oceniono 16 razy 6

  Rząd daje z budżetu 500 zł i te 500 zł wraca w formie podatków zwiększając dochody budżetu.
  Perpetuum mobile.

 • alojzy132

  Oceniono 5 razy 5

  Co to za sukces skoro musza 20 mld zł pożyczyć i rozdać ludziom. Mógłby sie pochwalic jakby byla nadwyzka w handlu z zagranicą 20 mld i z tego tytułu wieksze wplywy z ceł i kasę chcą rozdać. A tak to te 20 mld zł bedzie trzeba zwrocic i to z procentem

 • zd46

  Oceniono 5 razy 5

  PiS wzorem JPII czyni cuda czy "CUDAKI" z rządu cuduja???????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX