Prestiżowa porażka Deutsche Banku. Wylatują z głównego indeksu giełdowego w Europie

Rafał Hirsch
Niemiecki bank w poniedziałek opuszcza indeks Stoxx50 grupujący pięćdziesiąt największych spółek Europy Zachodniej. Doszło do tego, bo Deutsche za mocno traci na wartości.

Wartość Deutsche Banku na giełdzie spadła od początku roku już o 50 procent. W efekcie bank spadł zbyt nisko, aby nadal móc zaliczać się do Stoxx 50. O tym, które spółki wchodzą w skład tego indeksu decyduje specjalny ranking, w którym to ile spółka jest warta odgrywa kluczową rolę. 

 

Usunięcie Deutsche Banku z prestiżowego indeksu jest kolejnym sygnałem, że niemieckie banki mają coraz większe problemy z zarabianiem w czasach ujemnych stóp procentowych – to właśnie przez to ich wartość rynkowa szybko spada. 

ZOBACZ TEŻ: Drugi co do wielkości bank w Niemczech jest już mniej warty od PKO BP

Co ciekawe, po zmianach, w indeksie Stoxx 50 nie będzie już ani jednego niemieckiego banku. Pozostaną tam Santander i BBVA z Hiszpanii, Barclays, HSBC i Lloyds z Wielkiej Brytanii, BNP Paribas z Francji, UBS ze Szwajcarii, ING z Holandii. Będzie tam nawet jeden bank włoski ( Intesa Saopaolo). Ale Niemców w indeksie będą teraz reprezentować głównie firmy przemysłowe takie jak na przykład Siemens, Daimler, Bayer, czy BASF. Z niemieckiego sektora finansowego będzie tylko firma ubezpieczeniowa Allianz.

Razem z Deutsche Bankiem indeks największych spółek w Europie opuszcza jeszcze jeden bank – szwajcarski Credit Suisse. Powód jest ten sam. Wartość Credit Suisse w tym roku spadła już o nieco ponad 50 procent. W Szwajcarii rynkowe stopy procentowe są nawet bardziej ujemne niż w Niemczech

W miejsce dwóch banków do Stoxx 50 wejdą inne firmy: francuska Vinci (+14 procent od początku roku) i technologiczny holding ASML z Holandii  (+20 procent od początku roku)

Vinci posiada w Polsce między innymi jednego z liderów rynku budowlanego - spółkę Warbud. Do Francuzów należy też firma Eurovia budująca drogi. Z kolei holenderski ASML to producent bardzo zaawansowanego sprzętu do konstrukcji mikroprocesorów. Jego głównymi klientami są Intel i Samsung. A sam ASML został założony 30 lat temu przez koncern Philips.

Więcej o:
Komentarze (16)
Prestiżowa porażka Deutsche Banku. Wylatują z głównego indeksu giełdowego w Europie
Zaloguj się
 • mozart

  Oceniono 9 razy 5

  Spokojnie, są zbyt wielcy, aby pozwolić im upaść. Podatnicy za wszystko zapłacą...

 • Michal Prokscha

  Oceniono 5 razy 3

  i tak sie dziwie, ze jeszcze istnieje, dopuscili sie juz tylu skandali i zaplacili juz takie kary, ze az szkoda pompowac w nich kolejne pieniadze podatnikow

 • macborys

  Oceniono 1 raz 1

  Merkelsbank ist gut, aber fiut !!!

 • 0

  juz najwyzszy czas na upadek, nie rozliczyli sie jeszcze z kont i ubezpieczen na zycie od "zaginionych"
  obywateli rzeszy niemieckiej wywiezionych do obozow koncentracyjnych.

 • prokuraturarejonowa

  0

  Das ist der Schwindel. Niemieckie banki tracą na wartości, brazylijski Real się umacnia.

  Szykuje się tąpnięcie jak w 2008.

 • extrafresh

  0

  Jestem (służbowo) korporacyjnym klientem DB.
  Tak ch.jowej obsługi nie ma żaden inny bank. PERIOD.

  PS. Decyzja właścicieli firmy. Ja bym im dawno pokazał środkowego palca.

 • pinto

  0

  "holenderski ASML to producent bardzo zaawansowanego sprzętu do konstrukcji mikroprocesorów"
  Nie do konstrukcji, a do produkcji!

 • dziamgacz

  Oceniono 2 razy 0

  To oni mają jeszcze jakiś prestiż?

 • edimerc

  Oceniono 6 razy 0

  Jak nam tłumaczy rząd, prezydent, NBP i sprzedajne media aby nie pogłębiać kryzysu niemieckich banków, nie można przewalutować kredytów CHF. Tusk chodził na pasku Merkelowej. To na czyim pasku chodzą aktualni rządzący? Kto płaci mediom poprzez zamawianie idiotycznych, ale drogich za reklam banków?
  Ciekawe też, czy płatni hejterzy wiedzą, kto im tak naprawdę sypie te kilkanaście groszy za wpisy ctrl-c ctrl-v typu "sam sobie jesteś winien", "nie będę płacił na frankowego cwaniaka" itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX