Komentarze (117)
Szybciej na emeryturę - tak, niższe emerytury - nie. Polacy mają problem z matematyką?
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mczes57

  Oceniono 3 razy 1

  Nie mają problemów z matematyką . Wolą'' wróbla w garści niż gołąbków 100 na dachu''. Większość emerytów dorabia do emerytury. Nie chodzi tylko o tych o najniższych dochodach,ale o tych co odchodzą wcześniej.To młodzi ludzie ,więc mogą dalej pracować. Mają emeryturę pewną z budżetu i pensyjkę. Świetni matematycy.

 • heavydirtysoul

  Oceniono 5 razy 1

  A co sie dzieje ze skladkami osob, ktore zmarly bedac w wieku przed terminem przejscia na emeryture? To pewnie jakies 120-130tys osob rocznie (a moze i wiecej), w wieku 25-65 lat?

 • rikol

  Oceniono 9 razy 1

  Polacy nie majá problemu z matematyka. Polacy widzą, że całkiem sporo ludzi dostaje dużo większe emerytury znacznie wcześniej. Przeciętny Polak przechodzi na emeryturę w wieku 50 lat. Jak to możliwe? Jeśli wziąć pod uwagę mundurowych, sędziów, polityków i parę innych grup społecznych to jasne jest, że reszta społeczeństwa to niewolnicy pracujący na wyzsze kasty. Dla wyższych kast jakoś zawsze wystarcza.

 • bardzo.dobry.czlowiek

  Oceniono 5 razy 1

  Jest taki mechanizm, który już teraz rujnuje zasilanie systemu emerytalnego a wzmoże się, jeśli odstąpimy od zależności przyszłych wypłat i wcześniejszych wpłat w postaci składki zusowskiej - pracodawcy będą więcej pieniędzy wypłacali w szarej strefie, pod stołem, żeby unikać tego opodatkowania.

 • Marek Ludwisiak

  Oceniono 5 razy 1

  Mam prośbę aby autor tekstu zapoznał się z ustawą emerytalną a potem zaczął przemyśliwać wyniki badania opinii .Zgodnie z zapisami Konstytucji RP nie można tworzyć prawa które różnicowało by obywateli / niestety w Polsce nie wszyscy są równi wobec prawa bo takie jest Orzecznictwo TK i SN / Pierwsze, wszyscy przechodzą na emeryturę w tym samym wieki .Płacą ustalone składki liczone o dochodu .Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn maja pracować krócej / szybciej przechodzić na emeryturę / muszą płacić proporcjonalnie wyższą składkę .Każdy zatrudniony niezależnie od typu umowy płaci składkę na przyszłą emeryturę .itd. A jak jest teraz .Mężczyzna z racji tego ,że jest mężczyzną ma z tej racji emeryturę obniżoną o 50% / wydłużono okres dożycia / .Górnicy ,sędziowie , prokuratorzy , wojsko ,policja szkodliwie zatrudnieni i tysiące innych nie płacą proporcjonalne więcej a proporcjonalnie więcej biorą .Większość obywateli to widzi i daje temu wielokrotnie wyraz .Gdyby w badaniu zapytano dodatkowo o nieuzasadnione przywileje badanie dla redaktora może było by jasne i nie budziło zdziwienia

 • gnaszyn70

  Oceniono 7 razy 1

  Nie mam problemu z matematyką to ci co wydłużyli wiek emerytalny go mają płacąc składki przez 47 lat mam być emerytem 4 lata? Dostawać jakieś nędzne ochłapy z tego co wpłaciłem?

 • pismobeach1989

  Oceniono 5 razy 1

  W USA jest podobnie; idziesz wczesniej na emeryture to teoretycznie (bo mozesz umzec wczesniej) dluzej bedziesz pobieral wyplaty jezeli przecietny wiek zycia jest np. 85 lat.
  Na podstawie tylko swojej sytuacji, pojscie na emeryture w wieku 62 lat v.s 66 lat to roznica okolo $1000 na miesiac. Czesc Polakow a dalszym ciagu mysli, ze jak bedzie potrzeba to rzad moze wydrukowac wiecej pieniedzy. Chociaz pewnie wkrotce PiS bedzie zmuszony to robic jak juz nie bedzie kogo opodatkowac. Za 10 lat, Polska stanie sie jak Grecja , tylko ze EU nie pomoze takiemu aroganckiemu rzadowi jak PiS

 • adam3407

  Oceniono 9 razy 1

  Redaktor ma problemy z matematyka. Pieniadze odlozone przez kazdego Polaka w trakcie 40 lat pracy sa na tyle duze, ze powinny pozwolic mu na godny byt przez pozostale 20 lat

 • trybunaluda

  Oceniono 5 razy 1

  Myślę, że większy problem niż z matematyką Polacy mają ze złodziejami.

 • vegaa71

  Oceniono 7 razy 1

  Zjeść ciastko i mieć ciastko - każdy wie, że to nie możliwe a jednocześnie większość z nas żyje wg tej dewizy: nie płaci składek a chce wysokiej emerytury, nie płaci podatków a chce prawa do bezpłatnej edukacji, bezpłatnej ochrony zdrowia i wysokiego bezpieczeństwa publicznego, w pracy najlepiej się nie zmęczyć a dużo zarabiać. Żeby nie było, że jestem z tych, co czepiają się tylko Polaków - ta dewiza nie jest obca i innym narodom ale mam wrażenie, że dla nas to wręcz sport narodowy.

 • pt.nut

  Oceniono 5 razy 1

  Co by tu robic, aby nic nie robic, a zeby dobrze bylo? Witamy z powrotem w PRL.

 • lob1

  Oceniono 7 razy 1

  Niech zabiorą część emerytur tym,którzy pracowali w jednostkach państwowych/wojsko,sędziowie,posłowie/bo oni nie wnieśli żadnego zysku dla państwa a mają takie wysokie emerytury.

 • d_ost

  Oceniono 5 razy 1

  Wiadomo kto ma pokryć różnicę : ,,bogaci " , czyli ,,krezusi " zarabiający więcej niż 10 brutto miesięcznie. Oni też mają sfinansować 500+, mieszkanie +, koryto+. W tym celu podatek dla nich wyniesie 100%. A jak go policzy minister Kowalczyk, mistrz matematyki, to i 130%.

 • jur.jam

  Oceniono 15 razy 1

  Nie trzeba wymyślać koła na nowo ....zastosować znane już rozwiązania ..np. rozciągnąć zasady przechodzenia na emeryturę sędziów, prokuratorów lub wojskowych na całe społeczeństwo, na pewno będzie zadowolone i przyklaśnie takim zmianom !!!!!!

 • 128jna

  Oceniono 9 razy 1

  Szybciej na emeryturę - tak, niższe emerytury - nie. Czy Polacy mają problem z matematyką?

  W zasadzie problem to jest nie tyle Polaków z matematyką, co z Polakami - w końcu "Polacy to idioci" a przy tym "wspaniały naród ale ludzie-kó..." - tyle Józef Piłsudski.
  Ale wcześniejsze emerytury przy nie mniejszej wysokości świadczenia są możliwe - trza podnieść składki.
  Macie tam w Redakcji problem z kalkulowaniem?

 • gruzek

  Oceniono 7 razy 1

  To nie Polacy mają problem z liczeniem lecz PIS i Du*a. Wmówili Polakom że jest to możliwe. Durnie w to uwierzyli.

 • tumaxer

  Oceniono 3 razy 1

  Jakby nie patrzyć Polacy to w większości komuniści/socjaliści. Widzieliście kiedyś socjalistę, który nie miał problemów z matematyką?

 • tomtg123

  Oceniono 11 razy 1

  Winston Churchill , dwa cytaty :

  1) "Demokracja to kiepski ustrój, ale niestety nic lepszego dotąd nie wynaleziono."

  i równocześnie :

  2) "Najlepszym argumentem przeciwko demokracji jest pięciominutowa rozmowa z przeciętnym wyborcą."

  Tak, Polacy i nie tylko Polacy, mają problem nie tylko z matematyką, ale z podstawową logiką. Nie ma (chyba) mniej złego systemu niż demokracja , ale równocześnie demokracja to generalnie "głosowanie głupców" i trzeba to sobie jasno powiedzieć.

 • igoro

  Oceniono 7 razy 1

  to przecież oczywiste - powinny być wcześniej i wyższe

 • Dorota Buczyńska

  0

  A tyle dobrze potrafią liczyć, że wiedzą, że 883 złote na wyżycie nie wystarczy, a już po 50-tce pracę znaleźć ciężko.

 • eewa46

  0

  To nie my mamy kłopot z matematyką tylko kolejne ekipy rządzące. ZUS informował mnie (a raczej straszył) jak będzie wyglądała moja emerytura. Następnie WYDŁUŻONO nam lata pracy podwyższając wiek emerytalny - i jakoś dziwnym trafem NIE wiązało się to z podwyższeniem emerytury, a przecież zgodnie z wywodami podanymi powyżej powinno, nieprawdaż? Czyli przy powrocie do poprzedniego wieku oczekujemy znowu braku zmiany w wysokości emerytury, bo byłby to powrót do sytuacji sprzed zmiany! Więc przestańcie nam ściemniać....

 • mk.i

  0

  Przecież artyści nas nauczyli nie płacić składek jak się tylko da a jak już to jak najmniej i najkrócej a później śpiewanie piosenek o równych żołądkach na leki nie starcza czynsz emeryta za 150 m mieszkanie nie ma czym opłacić a to chciałoby się to nie swoje mieszkanie w centrum Warszawy wnukom kochanym wykupić a nie ma za co i takie tam bajki . Nasza chytrość bije wszystko

 • my_kroolik

  Oceniono 6 razy 0

  Polacy generalnie nie mają pojęcia, jak działa państwo. Zupełnie nie rozumieją, że państwo ma tylko te pieniądze, które zabierze obywatelom. Większość ludzi traktuje państwo jak wrogi byt, który należy łupić. Związku wpłat z wypłatami zupełnie nie widzą, czego dowodzi choćby zupełne lekceważenie problemu długu publicznego. Oczywiście głupie i nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków, w których celuje niejaki Duda Andrzej, mocno się do całego zamieszania przyczyniają.

 • lucusia3

  Oceniono 6 razy 0

  A może niech prokuratorzy i policjanci, i rolnicy, i górnicy i strażacy, i żołnierze, i sędziowie, niech sobie sami płacą na emeryturę?

 • leszek.30

  Oceniono 8 razy 0

  Emerytura już po 15 latach pracy , minimum 3 tys..! Szydło, Duda, Kaczyński obiecają, bo to ich nic nie kosztuje... Ale z czego wypłaci księgowy Morawiecki , tego już nikt nie wie..!
  Kaczyński , przed wyborami, gadał coś, że ma bilion i 300mld na drobne wydatki...To może sypnie groszem..???

  ps.. Dziesięć lat pracy partyjnej w PiS, to 25% dodatek do emerytury ..!

 • jr968

  Oceniono 4 razy 0

  Może i ma te problemy. Ale naród nie musi umieć liczyć. Od tego jest rząd, a prędzej partia kandydująca w wyborach i jej spece od kampanii, by takich rzeczy ludziom bezczelnie nie oferować. Chyba, że ta bezczelność była wpisana w cynizm kampanii, a jedynym celem nie było poprawienie jakości życia społeczeństwu, a zwykłe, prostackie przejęcie władzy dla samej władzy.

 • lesnywladek2

  Oceniono 8 razy 0

  a jaka to matematyka jeżeli ktoś pracował 35 lat,płacił składki i nie dożył emerytury?

 • natter2

  Oceniono 2 razy 0

  "krócenie okresu, w którym ZUS część naszych zarobków odkłada i waloryzuje na koncie emerytalnym oznacza, że w momencie przejścia na emeryturę będzie ich mniej. Wyniki badania CBOS pokazują, że większość Polaków kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy."
  Złe wnioski. Ludzie zdają sobie z tego sprawę. Po prostu nie chcą dostawać mniej i nie ma to żadnego związku z brakami wiedzy.

 • zecon5

  Oceniono 4 razy 0

  Polacy, być może, pozornie mają problem z matematyką, ale nie z logicznym myśleniem w sprawie emerytur.
  Jak widzą,że można pracować mniej i mieć przywileje( znane grupy zawodowe) to niech im nikt nie wmawia,że wysokość przyszłej emerytury to tylko matematyka. Pisać głupoty każdy może..., ale czytający to nie idioci - liczyć umieją.

 • lob1

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy nie mają problemu z matematyką,tylko Ci co nami rządzą,bo chcą nam wciskać kit,żeby dostać jak najmniejszą emeryturę i na garnuszek do MOPS u .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX