Komentarze (214)
Chcieliśmy odkupić część polskiego długu, ale wyszło słabo. Mało kto chciał go nam sprzedać
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mr_gm

  Oceniono 4 razy 4

  Wczoraj ktoś w komentarzach pisał, że cała akcja jest bez sensu, bo tylko idiota będzie się pozbywał kury znoszącej złote jaja. A wiedza ekonomiczna Morawieckiego jest po prostu żałosna, skoro myślał, że coś takiego ma szanse powodzenia.

 • rigmec

  Oceniono 3 razy 3

  FOZZ. Kaczyński chyba wie coś o tym.

 • 1theguru1

  Oceniono 3 razy 3

  czyżby pokaz slajdów nie porwał wierzycieli .... ?

 • tableslaw

  Oceniono 3 razy 3

  Cos dziwne te obliczenia. Skoro 650 mln dolarow ma dac 61 milionow dolarow oszczednosci to 1 miliard jakim cudem mial dac oszczednosci rzedu kilkuset milionow? Liczyc doslownie 1.3 miliarda dolarow powinno dac oszczednosc 122 miliony dolarow. To w dalszym ciagu nie jest kilkaset milionow. Cos zle licze?

 • zlappande

  Oceniono 5 razy 3

  w poprzedniej dyskusji ktos poruszyl ciekawa rzecz - nie wiem, na ile trafna, ale byc moze
  jesli zalozyc u Morawieckiego racjonalne dzialanie, to na pewno dokonal jednej rzeczy: oszacowania wartosci dolara wobec zlotowki
  znaczy sie, nasz rzad przyjmuje chyba, ze zlotowka bedzie dalej spadac

  sam pomysl zas sugeruje jakas panike , bo to nieprawda, ze rzad ma "zaoszczedzone zaskorniaki"
  sprzedaje jeden dlug za pomoca innego, korzystniejszego

 • ekiwok

  Oceniono 3 razy 3

  "Jako emitent długu wyglądamy więc w takim otoczeniu zupełnie bezpiecznie." W otoczeniu krajów, które sprzedają ropę i technologie, a nie tanie usługi i ziemniaki...

  Jedynym po czym można porównywać te długi to na ile ktoś zechce takie obligacje ubezpieczyć. A w przypadku polskich obligacji ryzyko ich niewykupienia jest bliższe ryzyku niewykupienia ich przez Turcję, niż USA czy Japonię (tam ryzyko jest bardzo malutkie).

  Inwestorzy są zajarani bo Grecja jakoś nie zbankrutowała do dzisiaj i pewnie liczą na podobny scenariusz i w Polsce ;) Znajdzie się frajer, który Polsce pożyczy pieniądze na wykup tych obligacji!

  To nie znaczy, że ten dług jest bezpieczny. Przedwojenne obligacje nie zostały do dzisiaj wykupione, nawet symbolicznie. Myślenie, że ten dług jest bezpieczny bo jest procentowo mniejszy w porównaniu do wielkich gospodarek jest jest wielce naiwne.

  Wystarczy sobie pomyśleć komu prościej jest obsłużyć swój dług. Bogatemu zadłużonemu na 100%, który może jeszcze wiele sprzedać, czy biednemu zadłużonemu na 60% który wiele sprzedać nie może, a dodatkowo ma jeszcze aspiracje na to, żeby rodzimy rynek odkupić od zagranicy ;)

 • ryslew2061

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę tu krecią robotę Tuska.

 • mr.powers

  Oceniono 2 razy 2

  Mialo byc tak pieknie. Wyszlo tak, jak zwykle.

 • 20portal

  Oceniono 2 razy 2

  Dług i tak szybko rosnie.
  Te "manewry" finansowe sa b. głupie, bo 61 mln złotych i tak pójdzie w tym, więc to "uzysk" zupełnie bez sensu.

 • 09pleione

  Oceniono 2 razy 2

  Dobry zwyczaj - nie pożyczaj. Zawsze aktualne.

 • arkadiuszzet

  Oceniono 2 razy 2

  Morawiecki, z takim doświadczeniem powinien wiedzieć, że żaden "bank" nie jest zainteresowany wcześniejszą spłatą kredytu.... robi to tylko dlatego, że jest taki zapis w umowie kredytowej. Więcej można zarobić ściągając odsetki.... Gdyby jednak Morawiecki lub ktoś od Kaczyńskiego miał większe znajomości w świecie to wtedy taka operacja miałaby szanse na powodzenie... a tak widzimy jak jest...

 • wujek_extrema

  Oceniono 2 razy 2

  Roznica miedzy Polakami a innymi narodami jest taka ze iini chwala sie (albo i nie) po fakcie a my staramy sie zrobic z siebie bohaterow przed faktem i potem wychodzimy na glopkow.

 • 40pac

  Oceniono 2 razy 2

  wiekszosc tu to jakies dziwne osobniki ....ciesza sie ,ze straca wiecej pieniedzy ,bo rzadowi sie nieudalo.
  co za sposob myslenia!!??
  ha ha ha

 • celjab

  Oceniono 2 razy 2

  To po jakiego groma brac pozyczki z odsetkami na 6%?

 • kato28

  Oceniono 2 razy 2

  A za kilka lat wg wzoru wegierskiego ze stratą będziemy sprzedawać. Oni już to przecwiczyli - na zdrowie im renacjonalizacja raczej nie wyszła.

 • 08-fukiel

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Morawiecki życie pana nie nauczyło że długi rozwiązuje się i spłaca w ciszy gabinetów a nie pod publiczkę nim pan załatwił już ogłosił pan sukces.

 • wujtommy102

  Oceniono 2 razy 2

  To przypadek skrajnego braku profesjonalizmu w przygotowaniu operacji finansowej. Zamiast zysku i poklasku mediów wykonano strzał w stopę.Wicepremier nie może swoich działań sprowadzać do mizernej propagandy a poza tym slajdy o sukcesie wyświetla się po uzyskaniu pozytywnego efektu, a nie przed dokonaniem operacji w dodatku nieudanej.

 • justas32

  Oceniono 4 razy 2

  Najlepiej było by się nie zadłużać, tylko pożyczać pieniądze innym na procent. Ale populiści i ciemny lud nigdy by się na to nie zgodzili ...

 • mikenick

  Oceniono 6 razy 2

  Brawo dla pis-ekonomistów! Zabrali się za wykup długów, gdy cena dolara do złotego skoczyła o 10% w ciągu ostatniego kwartału...

 • krzysiozboj

  Oceniono 4 razy 2

  Jedna dość oczywista prawda - zabawa na tym globie polega właśnie na zadłużaniu i dojeniu odsetek.
  I dwa "absurdy" - bankrut (bo czytam że lada chwila nim zostaniemy) chce coś oddawać a wierzyciel nie chce kasy od "prawie bankruta".

 • sclavus

  Oceniono 2 razy 2

  ... 61 milionów oszczędności na trzy lata, to jest 20 milionów na rok - klękajcie narody, jak wołał panMateuszek - taki cud!!!...
  Ile będzie wynosiła spłata odsetek tego długu, czyli 2.850.000.000$$ przez trzy lata, do momentu wykupu, panMateuszku???

 • antrop

  Oceniono 2 razy 2

  Widać czarno na białym że lepiej gryźć suchy chleb niż zadłużać się na szynkę! Niestety Gomułka nie jest dziś w cenie.

 • kuba_wu

  Oceniono 1 raz 1

  Myślę, że Przeses powinien wyjawić, co myśli o inwestorach powiązanych z poprzednim układem, którzy nie chcieli odsprzedać obligacji, choć było to w ich najlepszym interesie.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  I znowu widzę spisek obcego kapitału przeciwko PIS ale Kaczyński to wyczuje i ukarze wszystkich (oczywiście tylko Polaków) biorących udział w spisku a najciekawsze co zrobi z Putinem????

 • geodimeter

  Oceniono 3 razy 1

  lipny ten minister po historii

 • kuba_wu

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie! Przecież to, że odkupili wcześniej dług za ileśtam, nie oznacza, że zaoszczędzilismy na odsetkach za pozostały okres! Przecież sprzedającty musiałby być idiotą aby pozbywać się tak wysokooprocentowanych papierów. Zatem odkupując, musielismy zapłacić i za te odsetki (a przynajmiej sporą ich część), płacąc po prostu drozej.Oszczędności zatem na pewno są mniejsze niż te wylicozne jako przyszłe odsetki.

 • wojtek2784

  Oceniono 3 razy 1

  To jest znakomity przykład neoniewolnictwa w epoce globalizmu. Pożyczasz pieniądze na kredyt , ale pożyczający nie życzy sobie , żebyś spłacił pożyczkę ty musisz płacić procenty . Jeżeli nie chcą żeby Polska oddała dług przed terminem, to jest przykład lichwy. Tak wygląda ręka podana Polsce przez tych co przejęli polski majątek narodowy.

 • axa1920

  Oceniono 1 raz 1

  Morawiecki! Przecież Kaczyński mówił, że ma bilion złotych! Może poszukaj mędrku u Kaczora w materacu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX