Polska znów bardziej zadłużona. Ale tym razem głównie przez Donalda Trumpa

Rafał Hirsch
Ministerstwo Finansów podało, że dług Skarbu Państwa zwiększył się w listopadzie 2016 roku o 12,6 miliarda złotych. Tym razem to prawie w całości zasługa osłabienia złotego, przez które wzrosła wartość polskiego długu w walutach obcych. A złoty w listopadzie słabł przez wynik wyborów w USA.

Dług Skarbu Państwa tylko z powodu osłabienia złotego zwiększył się w listopadzie aż o 9,1 mld PLN. Ministerstwo Finansów wylicza, że w tym miesiącu kurs euro wzrósł o 2,6 procent, dolara o 5,7 procent, a franka szwajcarskiego o 3 procent.

Dług Skarbu Państwa w listopadzie 2016Dług Skarbu Państwa w listopadzie 2016 źródło: Ministerstwo Finansów

Wszystkie te dość gwałtowne ruchy na rynku walutowym były efektem tego co wydarzyło się 8 listopada, a więc zwycięstwa Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich. Wtedy właśnie na całym świecie bardzo znacząco zaczęły drożeć dolary. Z wyliczenia MF wynika, że u nas podrożały one znacznie bardziej niż euro, czy frank. 

Kurs dolara do złotegoKurs dolara do złotego wykres: investing.com

Amerykańskie dolary na polskim rynku w listopadzie 2016 podrożały aż o 29 groszy – kurs podskoczył wtedy z 3,92 PLN do 4,21 PLN. Waluta szwajcarska podrożała, bo zazwyczaj drożeje ona wtedy, kiedy rośnie niepewność w Europie – a wybór Trumpa tę niepewność zwiększył. 

Najbardziej w wyniku sukcesu Trumpa oberwały na świecie waluty gospodarek wschodzących. Głównie turecka i meksykańska, ale w grupie tej znalazł się wtedy także polski złoty, dlatego u nas podrożało także euro. Od końca października do końca listopada kurs waluty europejskiej wzrósł aż o 14 groszy – z 4,31 PLN do 4,45 PLN.

Dług Skarbu Państwa  na koniec listopada 2016 sięgał 923,34 mld PLN. To oczywiście najwięcej w historii. Licząc od początku roku zwiększył się o 74 miliardy złotych. Aż 16 miliardów w tej kwocie to efekt słabnącego złotego. Kolejne miesiące pod tym względem z pewnością będą lepsze. W grudniu złoty zachowywał się bardzo stabilnie, a w styczniu jak dotąd dolary i euro potaniały o kilka groszy – to powinno nam nieco zmniejszyć poziom długu.

Przyrost długu o 12,6 mld PLN  w listopadzie był największym przyrostem długu Skarbu Państwa od kwietnia 2016 – wtedy wzrost sięgnął 23,5 mld PLN.

Więcej o:
Komentarze (63)
Polska znów bardziej zadłużona. Ale tym razem głównie przez Donalda Trumpa
Zaloguj się
 • 1234qwerty

  Oceniono 21 razy 11

  Zawsze był Putin winien wszystkiemu no a teraz podzieli się z Trampkiem

 • ddider

  Oceniono 13 razy 9

  Czy każdy pisowiec to tępy głupek ? Po komentarzach trzeba wnioskować, że tak !

 • justas32

  Oceniono 6 razy 4

  Jak pomyślę że gdy w 2004 roku mieliśmy wejść do strefy Euro - to dolar był po 1.99 a Euro po 2,50 ... Kaczyński wycofując nas ze strefy Euro - zmniejszył każdemu Polakowi emeryturę o połowę !!! Czy ktoś to tu rozumie ? Czy komuś to przeszkadza ? Skąd u nas tylu ekonomicznych baranów ...

 • szlachcic

  Oceniono 7 razy 3

  nie wina Trumpa tylko Pislamistow

 • stanislaw.sk

  Oceniono 3 razy 3

  SOCJALIZM W USA!!! Tego ustroju amerykański suweren nie znał, no to pozna...GOOD LUCK!
  "- Dzisiejszy dzień będzie zapamiętany jako dzień, kiedy lud przejął władzę w USA"

 • rownowaznik

  Oceniono 13 razy 3

  OOO, to już nie wina Kaczyńskiego, a Trumpa. "Ostro gramy" buhehehhe

 • matitalolo

  Oceniono 4 razy 2

  Po tym co powiedział Trampek podczas inauguracji, na Nowogrodzkiej śmierdzi goownem. Mają już pełne gacie. Macierewicz zabraknie ci kasy na płacenie wojskom USA. Prędzej oni wyjadą do domu.Skończy się wam pisiory american dream.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX