Polska rewolucja dochodowa trwa. Są dane o tym, że finansowo jeszcze nigdy nie było nam tak dobrze

Rafał Hirsch
Jako konsumenci mamy rekordowo dobre nastroje - podaje Główny Urząd Statystyczny. Liczone co miesiąc tak wskaźniki tak zwanej ?ufności konsumenckiej? jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze.

Rekord pierwszy

Będziemy robić duże zakupy. Czy też raczej „ważne” zakupy jak określa to GUS. Wskaźnik ważnych zakupów wzrósł do poziomu 6,7 punktu i jest najwyżej w historii. To 6,7 punktu oznacza, że tych, którzy na pytanie o ważne zakupy odpowiadają twierdząco jest o 6,7 punktu procentowego więcej niż tych, którzy zakupów nie planują.

Do sierpnia 2016 ten wskaźnik był prawie zawsze na minusie (minimalnie powyżej zera był w niektórych miesiącach 2007 i 2008). Od września jest na plusie i ten plus robi się coraz większy

Rekord drugi

Ocena zmiany sytuacji gospodarczej w kraju. Wskaźnik wynosi -4,2 punktu co oznacza, że nadal przeważają ci, którzy uważają, że sytuacja się pogorszyła. Ale ten minus jest rekordowo niewielki. W przeszłości zawsze ocenialiśmy to jeszcze gorzej. Czasami znacznie gorzej – w latach 2001, 2002 ten wskaźnik był poniżej -50 punktów. Rok temu sięgał – 14 punktów.

Rekordowe nastroje polskich konsumentówRekordowe nastroje polskich konsumentów dane: GUS

Rekord trzeci

Coraz więcej osób ma z czego oszczędzać. Wskaźnik dotyczący odpowiedzi na pytanie o to, czy planujemy jakieś oszczędności zawsze był na głębokich minusach (w 2003 -65 punktów, rok temu -20,8 punkt). Teraz mamy -9,9 punktów. Pierwszy raz w historii przewaga tych, którzy nie oszczędzają nad tymi, którzy deklarują, że będą oszczędzać zmalała do mniej niż 10 punktów procentowych.

Rekordowe nastroje polskich konsumentówRekordowe nastroje polskich konsumentów dane: GUS

Do tego nasza ocena sytuacji na rynku pracy jest najlepsza od 2008 roku, a nasze oczekiwania co do tego, jak bardzo poprawi się sytuacja finansowa naszego gospodarstwa domowego lepsze były tylko w kwietniu 2016 (kiedy z pompą startował program 500 plus)

Rekord czwarty i piąty

Z tych wszystkich składowych GUS robi dwa duże wskaźniki „zbiorcze” – jeden o tym jak jest teraz, drugi o tym jak nam się wydaje, że będzie w ciągu najbliższych miesięcy. Zarówno jeden, jak i drugi są na rekordowo wysokich poziomach

Nie ma na to żadnych twardych dowodów, ale można zakładać, że tak wyraźny wzrost optymizmu wśród Polaków ma związek ze zwiększeniem ich dochodów osobistych dzięki programowi Rodzina 500 plus. Widać, że optymizm zaczął rosnąć szybciej w momencie, w którym program ten został uruchomiony. Dochody Polaków rosną też dzięki poprawie sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie jest najniższe od 25 lat, a średnie wynagrodzenie rosło w ciągu kilku ostatnich lat realnie o kilka procent rocznie.

Badanie GUS ma naturę gospodarczą, a nie polityczną i próbuje odpowiedzieć na pytanie jak będziemy się zachowywać na rynku – czy będziemy wydawać na zakupy więcej pieniędzy, czy mniej, czy może będziemy chcieli coś zaoszczędzić. Badani dostają tez pytania o ocenę stanu gospodarki kraju i stanu finansowego swoich własnych gospodarstw domowych. Wyniki są podawane co miesiąc.

Zobacz też: PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy

PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy

Więcej o:
Komentarze (120)
Polska rewolucja dochodowa trwa. Są dane o tym, że finansowo jeszcze nigdy nie było nam tak dobrze
Zaloguj się
 • do_podziwu

  Oceniono 16 razy 6

  Nie mozna dla GUS -u zarzucic stronniczosci ,podal "wyniki" jakie sa i ...prezesik drabinkowy bedzie wprowadzal bez problemu inne "reformy" ,ktorymi sie GUS nie zajmuje-:((((

 • hipis3308

  Oceniono 5 razy 3

  Polacy,to naprawdę głupi naród,dlatego niema się co dziwić,że gdy rządzący ich dymają coraz mocniej w dupę,to ich balon optymizmu, pęcznieje coraz bardziej.Tylko,że jak niedługo pęknie z wielkim hukiem,smród który z niego się wydobędzie,wszystkich polaków udusi.

 • barritus

  Oceniono 10 razy 2

  W takiej sytuacji wysokie poparcie dla PiS nie może dziwić. Ludzie po prostu żyją lepiej.
  Sytuacja może się zmienić dopiero w tedy gdy ludzie odczują jakieś negatywne zmiany na własnej skórze - dramatycznie wzrośnie inflacja, budżet państwa zacznie się walić i trzeba będzie zacząć szukać oszczędności lub podnosić podatki. Przy czym wątpię by ten elektorat przepłynął do PO lub Nowoczesnej. Raczej skieruję się ku jeszcze większym populistom którzy dopiero pojawią się na polskiej scenie politycznej.

 • czemumojloginniedziala

  Oceniono 8 razy 2

  Dolar rekordowo drogi. Złotówka tania. Kup cokolwiek z zagranicy (Chiny), za te same pieniądze co dwa lata temu dostajesz towar słabszej jakości. Wydatki w górę, oszczędności w dół. Przy g*wno wartej złotówce eksporterzy się cieszą bo mogą tej śmieciowej waluty rzucić pracownikom udając gest. Nie oszukujmy się, jesteśmy pańszczyźnianymi chłopami 21 wieku.

 • tomekdp

  Oceniono 4 razy 2

  "Życie stało się lepsze, towarzysze, życie stało się weselsze. A gdy życie jest wesołe, to i praca idzie dobrze. "

 • vanad48

  Oceniono 1 raz 1

  To efekt rozpędu gospodarczego poprzedniej ekipy....każdy student ekonomii na III roku to wie...

 • kotwkaloszach

  Oceniono 9 razy 1

  Jak sie zabraknie kasy po PO albo przyjdzie kryzys swiatowy, to moze sie ten chocholi taniec szybko skonczyc...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 1

  "Będziemy robić duże zakupy."

  Głównie walutę obcą...

  "Wskaźnik wynosi -4,2 punktu co oznacza, że nadal przeważają ci, którzy uważają, że sytuacja się pogorszyła. Ale ten minus jest rekordowo niewielki."

  Emigracja trwa. W kraju coraz więcej czarnobyli z waty i misiewiczów...

  "Coraz więcej osób ma z czego oszczędzać."

  Ja też oszczędzam moje pińcet plus. Gdyby kazali oddać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX