Polska gospodarka rosła w 2016 najwolniej od trzech lat. Duży spadek inwestycji

Rafał Hirsch
Polska gospodarka urosła w 2016 roku o 2,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To minimalnie lepiej od oczekiwań ekonomistów, którzy obstawiali 2,7 procent. Ale to znacznie gorszy wynik od tego za 2015. Za ten słabszy wzrost odpowiadają inwestycje.

Produkt Krajowy Brutto, czyli wartość wszystkiego co polska gospodarka wytworzyła i sprzedała był w 2016 o 2,8 procent większy niż w 2015. To dwudziesty piąty rok wzrostu gospodarczego w Polsce z rzędu. 

Jednocześnie w 2016 PKB wzrósł najsłabiej od trzech lat:

Dzisiejsza publikacja GUS jasno wskazuje, że za słabszy wzrost w 2016 odpowiadają inwestycje. Wydatki związane z inwestycjami spadły aż o 5 i pół procent. 

Jak widać na wykresie, podobnie wielki spadek inwestycji nie zdarzył się w Polsce przez ostatnie kilkanaście lat. Według danych GUS ostatni raz głębszy spadek inwestycji notowaliśmy w 2002 roku (wtedy sięgał -6,1 procent). 

Spadek inwestycji to głównie efekt opóźnień w przygotowaniach do korzystania z nowej puli pieniędzy unijnych. Aby po nie sięgać musieliśmy m.in. znowelizować prawo o zamówieniach publicznych. Parlament niestety zrobił to z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W efekcie ruch w programach unijnych zaczął się dopiero pod koniec roku, a dane uwzględniające cały rok pozostały fatalne. 

Główny ekonomista w banku Credit Agricole Poland, Jakub Borowski zauważył, że stopa inwestycji w polskiej gospodarce (czyli wydatki na inwestycje w stosunku do wartości całego PKB) spadły najniżej od 2004. To dokładna odwrotność tego, co chciał osiągnąć rząd, który jako jeden z najważniejszych celów gospodarczych stawia sobie wzrost stopy inwestycji

Wzrost PKB wyglądałby jeszcze gorzej, gdyby nie rosnąca konsumpcja. W 2016 wydaliśmy w sklepach o 3,6 procent więcej pieniędzy niż w 2015 - to największy wzrost od roku 2008. Ludzie wydają więcej pieniędzy, bo mają większe dochody. Te z kolei rosną bo po pierwsze sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza - maleje liczba osób bezrobotnych, po drugie rośnie płaca minimalna i generalnie poziom płac staje się powoli coraz wyższy, a po trzecie sporej części gospodarstw domowych pomaga program Rodzina 500 plus. 

PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy

Więcej o:
Komentarze (392)
Polska gospodarka rosła w 2016 najwolniej od trzech lat. GUS podał dane o PKB
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 27 razy 23

  No ale jest teczka Bolka, podpisy Wałęsy - a gospodarka nie jest najważniejsza...

 • aala43

  Oceniono 30 razy 20

  no, ale przecież prawdziwi Polacy wolą się teraz zajmować tzw. teczką Wałęsy, co im tam jakiś PKB będzie zawadzał....

 • bazbaz73

  Oceniono 26 razy 18

  Widzę, że wyszliśmy z pułapki średniego wzrostu... Wyszliśmy na stabilną ścieżkę słabego wzrostu. Brawo my!

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 24 razy 16

  A miało być tak pięknie i wszystko na "+". A tu duda goła i wychodzi na minus.

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 15

  Teraz będzie lepiej. bo za Tuska reeksportowało się stare telefony komórkowe, bo Polaków stać było na najnowsze.
  Teraz się te stare telefony znów sprowadzi, bo Polaków stać już nie będzie na nowe.

  Ale wskaźniki eksport/import wzrosną... :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX