Banki w strefie euro właśnie dostały 233 miliardy euro. Za darmo. Ale to już ostatni raz

Rafał Hirsch
Pieniądze pochodzą z Europejskiego Banku Centralnego. Od paru lat organizował on aukcje, na których banki mogły zgłaszać się po tyle pieniędzy ile chcą. Miało to pobudzić europejską gospodarkę do wzrostu. Właśnie odbyła się ostatnia taka aukcja.

Banki dostawały pieniądze od ECB w formie czteroletnich pożyczek. Rozdzielona je w ramach tak zwanych operacji TLTRO – to skrót od „targeted long term refinancing operation”, czyli czegoś w rodzaju precyzyjnych długoterminowych operacji refinansujących. 

Mechanizm działania

Operacje były „targeted”, bo miały bardzo konkretny cel. Chodziło o to, aby banki udzielały firmom i gospodarstwom domowym w strefie euro więcej kredytów. Dzięki temu gospodarka strefy euro miała nabrać ponownego rozpędu po kryzysie z lat 2011-12. Aby to osiągnąć skonstruowano mechanizm, w którym to ile dany bank może dostać pieniędzy od ECB zależy od tego ile kredytów wpompował w gospodarkę. Oprocentowanie zastrzyków gotówki od ECB też zależało od aktywności kredytowej danego banku, ale można przyjąć, że tak czy inaczej było ono zerowe, bo oficjalne stopy procentowe ECB są na poziomie zerowym, albo poniżej zera. 

Banki udzielając kredytów tworzą nowy pieniądz, ale aby ich udzielać muszą mieć odpowiednią wielkość kapitałów własnych i depozytów. Tylko wtedy mogą spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa finansowego. Jednak za pieniądze pozyskane z rynku  muszą płacić (na przykład oprocentowanie za depozyty od klientów). Dzięki zastrzykom darmowej gotówki z ECB banki miały niższe koszty, co powodowało, że także kredyty dla gospodarki mogły być oprocentowane niżej. Czyli operacje TLTRO były specyficzną formą dotacji od państwa, które na końcu miały się wszystkim opłacić w postaci szybszego wzrostu gospodarczego. 

Efekty

Po dwóch latach stosowania tego mechanizmu wielkiego sukcesu nie widać. Europejskie firmy wcale nie rzuciły się na tańsze kredyty w bankach. Prawdopodobnie w czasach spowolnienia gospodarczego nawet to nie było w stanie przekonać przedsiębiorców do podejmowania ryzyka związanego z nowymi inwestycjami na kredyt. Ale za to dzięki zastrzykom gotówki szybciej na nogi stanęły same banki. Dzięki pomocy z ECB zniknęło widmo bankructw w branży, dzięki czemu banki szybko odzyskały zaufanie do siebie nawzajem i uniknęły dzięki temu większych kłopotów. 

Drukowanie nowych pieniędzy przez ECB ochraniało też strefę euro przed wpadnięciem w spiralę deflacji. Wprawdzie nie da się udowodnić, że bez dodruku euro stałoby się coś złego, ale na pewno postawa ECB gospodarce nie zaszkodziła. Dziś gospodarka strefy euro powoli się rozkręca, a w miejsce deflacji pojawiła się dawno nie widziana inflacja.

Strefa euro powoli wraca do normalności

ECB powoli więc zaczyna przygotowywać się do powrotu do normalności. Stopy procentowe nadal pozostają zerowe, ale bank ogłosił, że ten zastrzyk z gotówki będzie ostatnim. Może dlatego aukcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich aukcjach banki zwykle nie pożyczały więcej niż 150 mld euro. Tym razem kwota przekroczyła 230 miliardów euro. Znacząco przebiła oczekiwania - inwestorzy na rynku obstawiali, że banki zgłoszą się tym razem po około 110 mld euro.

Według Bloomberga około 50 mld euro trafiło do banków włoskich, które są w stosunkowo najtrudniejszej sytuacji. Sam Unicredit (do niedawna właściciel Pekao SA) przyznał, że pobrał z ECB 24 miliardy euro.

ECB zaczął serię aukcji TLTRO w 2014 roku. W ciągu dwunastu aukcji banki pobrały łącznie 834 miliardy euro. W tej chwili na rynku panuje przekonanie, że pierwszą po wielu latach podwyżkę stóp procentowych ECB może wprowadzić w połowie 2018 roku. Fed w USA podnosi stopniowy stopy procentowe już od 2015 roku. Tak więc kiedy ECB wycofa się z dotychczasowej niezwykle łagodnej polityki, grono państw stosujących nadzwyczajne środki w politycy monetarnej skurczy się do Japonii i Szwajcarii.

Więcej o:
Komentarze (55)
Banki w strefie euro właśnie dostały 233 miliardy euro. Za darmo. Ale to już ostatni raz
Zaloguj się
 • derp973

  Oceniono 21 razy 15

  Zamiast finansować bezpośrednio przedsiębiorstwa i społeczeństwo, rozdają pieniądze za friko banksterskiej mafii, która następnie pożycza te pieniądze społeczeństwu na lichwiarski procent. A później zdziwienie, dlaczego cały świat tonie w długach.

 • lanou

  Oceniono 16 razy 14

  Czyli w skrócie: banki dostają hajs z naszych podatków za nic po to, żeby nam ten hajs pożyczać na procent, przy czym im więcej kasy z podatków wezmą za nic, tym więcej nam mogą pożyczyć i więcej zarobią. Układ idealny. Wiem że to nie ten koleś to wymyślił, ale jak patrzę na mordę pana Draghiego to mam się ochotę wyrzygać. Sku...ały system okradania ludzi pracujących wymyślony przez cwanego żyda, przez który jakieś 98% populacji tej planety to niewolnicy. Ci nieliczni, którzy dorobią się większego majątku i tak nie mogą liczyć na to, że dołączą do jakże szlachetnego grona ludzi, którzy tym systemem zarządzają.

 • ZX

  Oceniono 13 razy 7

  Nie wiem jakim trzeba być osłem, aby napisać, że banki dostały pieniądze zupełnie za darmo, a potem wyjaśnić, że jednak chodzi o pożyczkę. Totalna kompromitacja autora tego artykułu.

 • smileykkk

  Oceniono 6 razy 4

  kolejna idiotyczna strona uni. my musimy pracowac na pieniadze. banki je dostaja. trzeba bylo dac kase jednorazowo obywatelom czy uczciwym platnikom podatkow. to by popudzilo cos. ku... dzis pieniadze to zwykly papier. jestesmy niewolnikami.

 • leonleonidas

  Oceniono 6 razy 4

  "Ale to już ostatni raz"
  He he ha ha ho ho

  Ten system jest skazany na pemanentny KRYZYS !!!

 • rownowaznik

  Oceniono 5 razy 3

  Oj szkoda, że tym wszystkim nie rządza nasze elity tzw III RP. Banki już dawno byłyby przeszłością :)

 • nie.jestem

  Oceniono 3 razy 3

  "Wprawdzie nie da się udowodnić, że bez dodruku euro stałoby się coś złego, ale na pewno postawa ECB gospodarce nie zaszkodziła." - skąd ta pewność u autora? Z ignoranctwa czy z czystego niezrozumienia podstawowych praw ekonomii?

 • komentarz1234

  Oceniono 2 razy 2

  "Banki w strefie euro właśnie dostały 233 miliardy euro. Za darmo."
  "Banki dostawały pieniądze od ECB w formie czteroletnich pożyczek."

  To dostały kasę za friko czy to jednak pożyczka? Bo jeśli pożyczka, nawet na 0%, to trzeba będzie ją jednak spłacić...

 • lech2011

  Oceniono 2 razy 2

  to jest bezzwrotna darowizna czy nieoprocentowana pożyczka ? Z kontekstu wynika, że to pierwsze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX