Kurs dolara wrócił do poziomu z czasów Obamy. Prawie 20 groszy w dół w trzy tygodnie

Rafał Hirsch
Kurs dolara wynosi dziś 3,92 PLN. 8 listopada 2016 roku - w dniu wyborów prezydenckich w USA dolary kosztowały 3,93 PLN.

Tylko dziś dolary tanieją o ponad 2 grosze. Natomiast od początku marca potaniały o 18 groszy. Wtedy kosztowały 4,10 PLN, dziś są poniżej 3,93 PLN

Notowania dolara w PolsceNotowania dolara w Polsce wykres: investing.com

Oznacza to, że kurs amerykańskiej waluty powrócił do poziomu, na którym był 8 listopada – tuż przed wyborami prezydenckimi w USA. Zwycięstwo Trumpa spowodowało ogromny skok notowań dolara w górę. W połowie grudnia kurs sięgał 4,28 PLN. Ale potem trend się odwrócił.

Dziś dolar tanieje z dwóch powodów. Po pierwsze okazało się, że Trump nie ma większości w amerykańskim parlamencie, nie wiadomo więc czy po porażce w sprawie zniesienia Obamacare uda mu się przeforsować obiecane obniżki podatków

PRZECZYTAJ, BO TO WAŻNE: Na rynkach teraz liczy się tylko to: Trump nie ma większości w amerykańskim parlamencie

Tak jak rano napisali w swoim tweecie analitycy z Raiffeisena, faktycznie wskaźnik IFO z Niemiec dodatkowo wsparł euro, bo wypadł świetnie. Ten indeks mierzący nastroje w niemieckim biznesie jest najwyżej od 2011 roku.

Zdaniem Holgera Zschaepitza, dziennikarza ekonomicznego z Die Welt, taki wzrost IFO sugeruje, że tempo wzrostu niemieckiego PKB może podskoczyć nawet do 3 procent

Mamy więc z jednej strony czynniki rodem z USA osłabiające dolara, a z drugiej strony wieści z Niemiec umacniające euro. A zwykle kiedy euro rośnie wobec dolara, to mocniejszy staje się także złoty. To samo widzimy także dzisiaj.

Komentarze (17)
Kurs dolara wrócił do poziomu z czasów Obamy. Prawie 20 groszy w dół w trzy tygodnie
Zaloguj się
 • dwa_grosze

  Oceniono 3 razy 3

  Przeciez o to we wszystkim chodzi, zeby dolar byl jak najslabszy. Amerykanscy eksporterzy zacieraja z radosci rece a glupcy ciesza sie z mocnego euro, ktore zacznie jeszcze mocniej zaciskac petle na zdychajacej Unii. W obecnych czasach waluty w rozwinietych krajach nie sa odzwierciedleniem sily gospodarki jak bylo to niegdys. Dolar spada, gdyz taka jest wola amerykanskiej administracji a w zasadzie po podniesieniu stop przez FED powinien isc w gore. Euro wzmocnilo sie po wygranej partii Merkel w jednym z okregow wyborczych. Optymizm managerow w USA jest wyzszy anizeli w Niemczech i takie statystyki nie wplywaja na walute. Jutro Trump opiwie jakis kawal i euro pojdzie o 10% w gore i oby jak najpredzej to nastapilo :)

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 3 razy 3

  O znow fake news?
  Jak zyc bez info na temat Trumpa?!
  A moze by tak powiedziec cos o waszym ulubiencu w wyborach francuskich? Nic na temat katastrofalnej gafy popelnionej przez Marcona dzisiaj? Widac jak wybraniec systemu ma pojecie o kraju gdzie chce rzadzic!
  Gdyby to byl Trump napisalibyscie juz ze trzy glowne tytuly dnia.
  Zalosne

 • romad2447

  Oceniono 5 razy 3

  To znaczy eksport amerykanski bedzie tanszy,firmy amerykanskie lepiej beda konkurowac na swiatowych rynkach.Wlasiwie kazdy kraj na swiecie walczy o tansza walute !

 • koralina.jones

  Oceniono 9 razy 3

  Cóż to? Nie ma jeszcze komentarzy naszych internetowych ekspertów, którzy razem ze szwagrem znają się na wszystkim? Na drzewach, wiewiórkach, katarze, sytuacji w Aleppo, rosyjskich hackerach, polityce w Wenezueli i koszerności węgorza?

 • leonleonidas

  Oceniono 2 razy 2

  Fantastyczne dane z Nimeic:
  www.bankier.pl/wiadomosc/Niemcy-niespodziewany-spadek-produkcji-przemyslowej-7497986.html

  Wybory we Francji i Niemczech to i Europa pelna para pracuje ;-))

 • normalny1977

  Oceniono 5 razy 1

  Dolar był po 3,30 gdy euro było po 4,25 wiec dlaczego ma do tego nie wrócić.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 2 razy 0

  Czy to już pora transferować odrobinę złotówek na funty czy jeszcze poczekać? Nie chcę tracić na złotówkach jak walną znowu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX