Potwierdzają się obawy o "efekt Wielkanocy". W kwietniu mieliśmy w Polsce spadek produkcji

Rafał Hirsch

MARCIN STĘPIEŃ

GUS podał, że produkcja przemysłowa w kwietniu była niższa niż rok temu o 0,6 procent. To może być efekt przesunięcia świąt wielkanocnych, który w tym roku były w kwietniu, a rok temu w marcu.

Efekt polega oczywiście na tym, że w święta pracuje zdecydowanie mniej osób niż w dni powszednie, więc i cała gospodarka pracuje wtedy na zwolnionych obrotach. Do tego dochodzi nieobecność w pracy tych, którzy przy okazji Wielkanocy wzięli sobie na przykład tydzień urlopu. 

Kiedy Wielkanoc przypada rok po roku w tym samym miesiącu, wtedy w danych nie widać żadnego wpływu. W tym roku jednak mieliśmy przesunięcie. Dlatego dane za marzec były świetne – wtedy produkcja urosła aż o 11,1 procent – bo w tym roku w marcu nie było Wielkanocy, a rok temu była. W kwietniu mamy sytuację odwrotną i wahnięcie w drugą stronę.

Produkcja przemysłowa w kwietniu w dółProdukcja przemysłowa w kwietniu w dół dane: GUS

Dlatego właśnie produkcja przemysłowa w kwietniu była o 0,6 procent niższa niż rok temu, a przy okazji także aż o 13,3 procent niższa niż w marcu.

Taki spadek jest sporym zaskoczeniem. Ekonomiści ankietowani wcześniej przez ISBnews oczekiwali, że produkcja w kwietniu pokaże niewielki, kilkuprocentowy wzrost. Średnia z tych oczekiwań wynosiła 2,2 procent. 

Zdaniem Adama Czerniaka, głównego ekonomisty Polityka Insight, na spadek produkcji w kwietniu miały wpływ też inne czynniki: spadek produkcji w górnictwie i kwestie związane z pogodą.

Produkcja przemysłowa i jej zmiany ma duży wpływ na to co się dzieje z PKB. Wzrost produkcji w marcu o ponad 11 procent był najlepszym osiągnięciem od 2010 roku i pomógł zwiększyć tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale do 4 procent. Spadek produkcji w kwietniu z pewnością nie pomoże PKB w drugim kwartale.

Zmiany produkcji przemysłowejZmiany produkcji przemysłowej Dane: GUS

GUS podał też dane o produkcji budowlanej. Była ona w kwietniu o 4,5 procent wyższa niż rok temu. To też oznacza zdecydowane spowolnienie w stosunku do marca. Miesiąc temu produkcja w budownictwie rosła aż o 17,2 procent. 

Poznaliśmy także wstępne dane o sprzedaży detalicznej. W kwietniu była ona większa niż rok temu o 6,7 procent realnie (czyli pomijając wzrost wartości sprzedaży wynikający tylko ze wzrostu cen). To nieco gorzej niż w marcu, kiedy sprzedaż rosła o 7,9 procent.

ZOBACZ TEŻ: Jest sukces! PKB Polski w górę o 4 procent. 

Zobacz także
Komentarze (105)
Potwierdzają się obawy o "efekt Wielkanocy". W kwietniu mieliśmy w Polsce spadek produkcji
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 31 razy 23

  Śmiać mi się chce z tej Szydło - robi ważne miny, teatralne gesty, nadyma się jak paw a jest tylko prostą babą ze wsi.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 21 razy 19

  no i teraz pomyście co chcą robić z Polski PIS i KK wprowadzając nie tylko nowe święta i zakazy pracy ale przede wszystkim zakaz handlu w niedziele

 • kruk6666

  Oceniono 28 razy 18

  Ciekawe czy się skończy pod koniec roku ta kreatywna księgowość Morawieckiego.

 • antoszek22

  Oceniono 6 razy 6

  rok 2015 wzrost PKB 3,9%- Kraj w Ruinie .
  I kw 2017 do Ikw 2016* wzrost PKB 3,8% -Kraj Kwitnącej Broszki.

  Powstaliśmy z kolan stojąc w PiSlamskim bagnie.

  *najgorszy kwartał od dekady

 • rozerotyzowana_sutanna_bisqpa

  Oceniono 3 razy 3

  Nie chce krakac, ale... maj tez bedzie kiepskim miesiacem. Niestety ale produkcja w znanych mi branzach mocno wyhamowala. Nie wiem czemu to przyPiSywac, ale branze w ktore znam i na podstawie obserwacji o ktorych PiSze, naleza do dosc miarodajnych.

 • formozus1

  Oceniono 3 razy 3

  Nerwowość i utarczki na serio w PiS-e zaczną się pod koniec tego roku!
  W przyszłym zacznie się naprawa naprawionego i nowa zmiana dobrej zmiany!
  Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje