Mateusz Morawiecki odniósł sukces. Ludzie kojarzą go z lepszą ściągalnością podatków

Rafał Hirsch
Media społecznościowe zalała fala memów z wicepremierem Morawieckim trzymającym gitarę. Internauci zwykle wobec polityków są bezlitośni, a memy często zawierają dość brutalne komentarze. W przypadku Morawieckiego jest inaczej

Wygląda na to, że wicepremierowi udało się przekonać zwykłych Polaków (bo memy robią zwykli ludzie, a nie ekonomiści), że rozwiązał problem ściągalności podatków. Albo ewentualnie, że właśnie go rozwiązuje. Na fotografii, na której budowane są memy widać Mateusza Morawieckiego z gitarą. Nadaje się ono idealnie do budowania kobminacji słów i skojarzeń z muzyką, znanymi piosenkami, a z drugiej strony z tym co robi Morawiecki.

Dla mnie najciekawsze w całej tej historii jest to, że dość duża część memów, które rozchodzą się z hashtagiem #morawieckisings nie niesie ze sobą żadnych negatywnych emocji, chociaz przecież ludzie zwykle na podatki narzekają. 

To w Polsce prawie tak samo  niesamowite jak to, że generalnie powstała fala memów o podatku VAT.

Jeśli te memy nie są złośliwe to znaczy, że to co robi wicepremier Morawiecki jest postrzegane pozytywnie, jest akceptowane i sam Morawiecki w związku z tym kojarzy się dobrze. Gdyby było inaczej ludzie częściej dobieraliby fragmenty piosenek albo dopisywali swoje komentarze mające wydźwięk znacznie bardziej krytyczny, tak jak na przykład tu:

Możliwe więc, że doczekaliśmy się ministra finansów, którego ludzie kojarzą pozytywnie. To dość niesamowita sytuacja, bo zwykle ministrów finansów się nie lubi, a momentami wręcz nie znosi. Niezależnie od tego co naprawdę robią. Dlatego memy z Morawieckim z gitarą są jego ogromnym sukcesem, także politycznym.

To nic, że wpływy z VAT rosną tak naprawdę niewiele szybciej niż rośnie konsumpcja w Polsce, więc trudno zobaczyć tu aż tak wielki przełom w ściągalności, o jakim często mówi rząd . To nic, że sporą część instrumentów do poprawy tej ściągalności przygotowali i opracowali poprzednicy Morawieckiego: ministrowie Mateusz Szczurek i Paweł Szałamacha.

Faktem jest, że Morawiecki to dzieło kontynuuje i odnosi sukcesy. Może przesadza z propagandą, ale jak widać przynosi ona wymierne efekty. O jego poprzednikach nie było żadnych memów. A o Morawieckim są i to wcale nie jest taka błaha sprawa jakby się na pierwszy rzut oka wydawało.

Więcej o:
Komentarze (87)
Mateusz Morawiecki odniósł niebywały sukces. Ludzie kojarzą go z lepszą ściągalnością podatków
Zaloguj się
 • bilu12

  Oceniono 11 razy 9

  Ale za co go chwalą za kreatywną księgowość? Proszę pokazać jakiekolwiek dane pokazujące uszczelnienie vat. Wszystko mieści się w granicy błędu statystycznego i może być równie dobrze powiązane ze wzrostem konsumpcji z 500+. Ciekawe ile firm za to wyniosło się z Polski w wyniku działania pana Dyzmy?

 • egalite11

  Oceniono 13 razy 9

  Propaganda sukcesu zadziałała, wzrost wpływów z VAT to w kolejności znaczny wzrost konsumpcji 500+, wzrost płac a my lubimy wydawać, zmiana przepisów rozliczanie miesięczne i VAT odwrócony budowlańcy kwiczą bo nie mogą odpisać zapłaconego podatku, wzrost cen głównie paliwa i żywności, wzrost gospodarczy a na końcu uszczelnienie + kreatywna księgowość. Rok 2018 pokaże jak jest faktycznie z uszczelnieniem bo w tym roku np budowlańcy zapłacą za 12 miesięcy a zwrot dostaną za 9, trzy miesięczny VAT zostaje w kasie Morawieckiego. Odwrócony VAT to bardzo poważny czynnik pogarszający płynność finansową firm szczególnie małych a to ogranicza inwestycje. Zakup taczki rusztowania czy samochodu to inwestowanie nie konsumpcja, która teraz napędza gospodarkę i wzrost wpływu podatków. VAT z 25 miliardów wydanych na 500+ to circa 5 miliardów kolejne 5 mld to wzrost sprzedaży benzyny i ON. Zużywamy rocznie 24 miliardy litrów benzyny i ON (bez gazu) to jakieś 30 miliardów z samego VAT o akcyzie nie wspomnę bo może kogoś trafić szlag. Dodajcie VAT ze wzrostu cen np żywności a jemy sporo. Tak faktycznie wygląda obraz wzrostu wpływów z VAT. Propaganda wygrała z rozsądkiem a lud nazywany przez PiS tępym kupuje propagandę naśladowcy Goebbelsa z TVPiS.

 • bilu12

  Oceniono 10 razy 8

  Jasne, porozmawiajcie ze średnimi przedsiębiorcami jak go doceniają. I zatory płatnicze w vat. A będzie tylko gorzej. W zeszłym roku też miało być tak świetnie a skończyło się jak zawsze.

 • adolfiutin11

  Oceniono 10 razy 8

  sratatataa. zwykły PR zrobiony na zlecenie PISu. Chcą w ten sposób dotrzeć do młodych, bo oni nie czytają a jedynie oglądają obrazki. A głupia GW jeszcze im w tym pomaga....

 • stef0909

  Oceniono 9 razy 7

  Dla normalnych inaczej tzn:wyznawców sekty te dane są wiarygodne!???? nie długo ten kabaret po prostu pie...ie!!!

 • Daniel Załęski

  Oceniono 10 razy 6

  Partia mówi, jaka jest rzeczywistość. Trzeba więc w tej rzeczywistości się odnaleźć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX