Duża niespodzianka ze Wschodu. Wygląda na to, że Rosja znowu wpadła w recesję

Rafał Hirsch
To na razie nie są jeszcze dane oficjalne, ale ekonomiści z banku JP Morgan wyliczyli, że prawdopodobnie do Rosji wróciła recesja. Po lekkim spadku PKB w trzecim kwartale, w kolejnym znów nastąpił spadek. To zaskakujące, bo ropa naftowa z którą rosyjska gospodarka jest mocno skorelowana ostatnio drożeje.

Rosja w recesji

JP Morgan przewiduje, że słabość rosyjskiej gospodarki jest przejściowa. Nie mówimy więc o żadnym nowym kryzysie, ale raczej o niespodziewanym potknięciu. Z drugiej strony jeśli prognozy amerykańskiego się sprawdzą, to będzie to świadczyć o tym, że kondycja rosyjskiej gospodarki po kryzysie z 2014 roku wciąż jest bardzo krucha.

JP Morgan do wniosku o recesji w Rosji mógł dojść chociażby obserwując dane publikowane przez rosyjski państwowy bank Wnieszekonombank. Wynika z nich, że w trzecim kwartale 2017 PKB Rosji już spadało o 0,1 procenta w ujęciu kwartał do kwartału, chociaż nadal licząc rok do roku był to wzrost o 1,8 procent. Na planszy poniżej kolumna po lewej to zmiany rok do roku, a po prawej kwartał do kwartału.

PKB Rosji. W lewej kolumnie zmiany rok do roku, a w prawej kwartał do kwartałuPKB Rosji. W lewej kolumnie zmiany rok do roku, a w prawej kwartał do kwartału źródło: Wnieszekonobank

Pełnych danych za kwartał czwarty jeszcze nie ma, ale dane za październik i listopad wyglądają coraz gorzej. W październiku spadek o 0,2 procent, w listopadzie o kolejne 0,3 procent. W efekcie wzrost w ujęciu rok do roku spadł w listopadzie zaledwie do 0,1 procent

PKB Rosji liczone miesięcznie. Z lewej dane rok do roku, z prawej miesiąc do miesiącaPKB Rosji liczone miesięcznie. Z lewej dane rok do roku, z prawej miesiąc do miesiąca źródło: Wnieszekonobank

Definicja recesji mówi o spadku PKB w ujęciu kwartał do kwartału przez co najmniej dwa sąsiadujące ze sobą kwartały. W przypadku Rosji w okresie lipiec-wrzesień jeden spadek już był. Dane za październik i listopad wskazują, że drugi spadek w okresie październik-grudzień jest praktycznie pewny. To oznacza recesję. 

Jak to się stało?

To zaskakujące, bo przecież główne źródło przychodów Rosji, czyli ropa ostatnio drożeje. Jednak zdaniem niektórych analityków dziś w Rosji mocno rośnie też import, co neutralizuje pozytywny wpływ ropy na PKB. A import rośnie, ponieważ po paru cięższych latach w 2017 w Rosji w końcu zaczęły rosnąć płace realne. Rosjanie mają zatem więcej pieniędzy na zakupy. Ale rosyjskie firmy nie są w stanie zwiększać produkcji, a wielu rzeczy w ogóle nie produkują, stąd trzeba zwiększać import.

Za powrotem do recesji stoi właśnie słabość rosyjskiego przemysłu, który mimo wielu zapowiedzi nie został zmodernizowany.

O tym, że bez głębszej reformy gospodarka rosyjska nie ruszy mocniej z miejsca od paru lat ostrzega rosyjski bank centralny. Jego szefowa Elwira Nabiullina jeszcze w 2016 roku mówiła, że bez reform w przemyśle Rosja nie będzie w stanie rosnąć szybciej niż o 2 procent rocznie nawet jeśli cen ropy powróci do poziomu 100 dolarów za baryłkę.

W komunikacie po grudniowym posiedzeniu banku centralnego jest mowa o tym, że w najbliższym czasie tempo wzrostu w Rosji nie przekroczy 1,5 – 2 procent, bo tylko taki jest obecnie ich potencjał gospodarczy.

Tak więc nawet jeśli powrót recesji jest chwilowy, to niewiele to zmienia. Rosja nadal jest skazana na bardzo powolny wzrost gospodarczy.

Przed rokiem 2014, w którym Rosja napadła na Krym, a potem została objęta sankcjami gospodarka rosyjska była wśród dziesięciu największych gospodarek świata. Dziś jest w tego typu rankingach na dwunastym miejscu, zaraz za Koreą Południową i tuż przed Hiszpanią.

Więcej o:
Komentarze (73)
Duża niespodzianka ze Wschodu. Wygląda na to, że Rosja znowu wpadła w recesję
Zaloguj się
 • dezyderymarchewka

  Oceniono 22 razy 10

  Kiedy Rosja napadła w lutym 2014 roku na Ukrainę, miała gigantyczne rezerwy walutowe umieszczone w dwóch funduszach - stabilizacyjnym i tzw. dobrobytu narodowego.
  Łącznie to było ponad 500 miliardów dolarów.
  Pierwszy z tych funduszy właśnie się wyczerpał i przestał istnieć, drugi również zaczyna maleć. Środki z tego funduszu idą na bieżące wydatki. W ciągu 3 lat zniknęła ok. połowa tych pieniędzy!
  Sankcje, tak lekceważone przez rosyjską propagandę, działają, pętla się zacieśnia. Prowadzenie wojen oraz dotowanie Krymu i części Donbasu kosztuje ogromne pieniądze. Jedna tylko pełna salwa z wyrzutni Grad to koszt 40.000 dolarów, a na Donbasie Grady strzelają bardzo często. Użyte w Syrii pociski Kalibr to już są kosmicznie wysokie koszty. Do tego rozkradzione miliardy przy budowie stadionów piłkarskich - wszystkie wielokrotnie droższe niż ich europejskie odpowiedniki. Korupcja wysysa pieniądze i chwilowe wzrosty cen ropy niewiele tu zmienią.
  Za parę lat bieda zajrzy Rosjanom w oczy i wówczas być może reżim Putina upadnie, a Ukraina odzyska integralność terytorialną. Armia ukraińska bardzo się zmienia i nie przypomina już tej zbieraniny sprzed kilku lat. Fabryki zbrojeniowe pracują tam pełną parą na 3 zmiany, sojusznicy też ich dozbrajają, morale żołnierzy rośnie.
  Mam wrażenie, że Ukraińcy obecnie wcale nie chcą zdobyć części Donbasu okupowanej przez Rosję. Jeszcze nie teraz. Sytuacja w Doniecku i Ługańsku jest coraz bardziej zła, nawet tamtejsza prorosyjska ludność jest rozczarowana, a koszty dla Kremla są spore. Rosję raczej nie czeka nic dobrego, wdali się w bardzo kosztowną awanturę. Czy Krym był tego wart?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 9 razy 7

  To dlatego, że przyjęli Euro zamiast własnej waluty, która zawsze zapewnia rozwój... a nie sorry.

 • onuce-precz

  Oceniono 28 razy 6

  fantastyczna wiadomość na konic dnia, micha od ucha do ucha!

 • szmondak

  Oceniono 24 razy 6

  wreszcie upadną na dobre, zresztą wybitny anal-lityk dr targalski wieszczy, że 2023 będzie po Rosji pozamiatane. Dwie instytucje: targalski i Morgan są zgodne więc ... żegnaj Rosjo!

 • zigzaur

  Oceniono 21 razy 5

  Mówi się, że Rosja żyje z eksportu ropy ale trzeba też pamiętać, że Rosja zużywa ogromne ilości ropy na wewnętrzne potrzeby transportowe. Weźmy taki Wierchojańsk. Tam trzeba samolotami dowozić nici, gazety, lampy naftowe a czasami nawet chleb. Koszty są monstrualne.
  A co ciekawe, jak się nie obrócić, zawsze duda z tyłu. Gdy ropa drożeje, spada eksport, bo jeśli odbiorca ma kupić ropę droższą, to woli kupować czystszą. Zatem spadają wpływy z eksportu. Gdy ropa tanieje, trzeba dopłacać do eksportu kosztem wysokich cen na rynku wewnętrznym.

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 11 razy 3

  Jak podaje Radio Erewań, rzecznik prasowy Kongijskiego Związku Eskimosów oraz Towarzystwo Płaskiej Ziemi z Koziegłów, musi to być szczera prawda - pismaki-goownojady , zeżrą własne fekalia, aby zarobić na kieliszek chleba, trolling oraz fake newsy to ich podstawowe metody, lokajstwo wobec jankesów i wiernopoddańcze peany na cześć władzy, bucobrytów oraz katabasów powodują odruch wymiotny Każdy polityczny nieudacznik jako przyczynę swoich niepowodzeń podaje ingerencję Kremla, to nie tępota, nieuctwo , ignorancja i pospolita głupota jest źródłem ich żałosnych porażek, tylko Rosja.
  - George Orwell

 • nadejdzieczaszaplaty

  Oceniono 4 razy 2

  Rosja się wali, Rosja się wali, Rosja ...
  A w Polsce wspaniale - gospodarka sprzedana, prasa w niemieckich rękach (ostro pierze mózgi polskich lemingów), 3 mln zmuszono do wyjazdu za chlebem, bezrobocie, a dług 600 mld dol. (w 1989 - 30 mld dol. ).
  Polska gospodarka sprzedana za grosze, więc młodzi zdolni ludzie mogą tylko pracować dla Niemców lub Stejtowietów lub być robolami do prostej roboty. Dlatego nie ma i nie będzie polskich wynalazków i polskich znanych marek.
  O take Polskie siem byly złodziejskie styropiany !!!

  Rosja się wali, Rosja się wali, Rosja ...
  A w Polsce wspaniale - gospodarka sprzedana, prasa w niemieckich rękach (ostro pierze mózgi polskich lemingów), 3 mln zmuszono do wyjazdu za chlebem, 3 (4?) mln bezrobotnych, a dług 600 mld dol. (w 1989 - 30 mld dol. ).
  Polska gospodarka sprzedana za grosze, więc młodzi zdolni ludzie mogą tylko pracować dla Niemców lub Stejtowietów lub być robolami do prostej roboty. Dlatego nie ma i nie będzie polskich wynalazków i polskich znanych marek.
  O take Polskie siem byly złodziejskie styropiany !!!

 • pigol07

  Oceniono 2 razy 2

  Jaśnie Pan Morgan jak zwykle oszukuje i zmyśla.

 • 111pln

  Oceniono 10 razy 2

  Będzie jak za Reagana... :))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX