Polski eksport dostał zadyszki. Mocny złoty trochę przeszkadza

Rafał Hirsch
Polskie firmy zarobiły w styczniu na eksporcie nieco mniej niż rok wcześniej. Licząc w euro wpływy wzrosły o blisko 5 procent, ale po przeliczeniu na złote cały ten wzrost znika. Najsłabiej wygląda nasza sprzedaż na rynkach strefy euro.

Mocny złoty osłabia eksport

Polski eksport w styczniu miał wartość 16,5 miliardów euro, czyli 69,4 mld złotych. Licząc w euro to o 4,8 procent więcej niż rok wcześniej, ale licząc w złotych to o 0,4 procent mniej niż rok wcześniej. To przez zmianę kursu euro w naszym kraju. W ciągu roku waluta europejska wyraźnie potaniała.

Rok temu towar sprzedany za granicą za 1 milion euro przynosił polskiemu przedsiębiorcy 4,42 mln złotych. W tym roku taki sam 1 milion euro daje już tylko 4,21 mln złotych.

Notowania euro do złotego. Dziś euro jest znacznie tańsze niż rok temu.Notowania euro do złotego. Dziś euro jest znacznie tańsze niż rok temu. wykres: investing.com

Według badań NBP eksport przy obecnym kursie euro nadal jest opłacalny, nie ma więc potrzeby aby interweniować. Z pewnością jednak jest on nieco mniej opłacalny niż na przykład rok temu.  Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w ubiegłym tygodniu, że złoty w tym roku może się dalej umacniać, a więc euro może być w naszym kraju jeszcze tańsze. 

Słabszy eksport niezależnie od złotego

Ale są rynki, na których nasz eksport wygląda słabiej nawet jeszcze przed przeliczeniem na złote. Według najnowszych danych GUS we Włoszech sprzedaż towarów z Polski spadła aż o 10,4 procent, a w Hiszpanii o 0,6 procent. Widać też spadek o 3,4 procent w Wielkiej Brytanii.

Na najważniejszym dla nas rynku niemieckim udało się sprzedać produkty za 19,5 mld PLN – o 0,6 procent mniej niż rok temu (chociaż licząc w euro w Niemczech mamy wzrost o 4,7 procent). Tak samo wygląda sytuacja na rynku czeskim, francuskim i holenderskim.

Porządny wzrost eksportu – o ponad 16 procent licząc w euro i o ponad 10 procent licząc w złotych mamy na rynku amerykańskim. Nasza obecność w USA jest jednak znacznie mniejsza niż na rynku niemieckim, więc to słabe pocieszenie.

Polski eksport w styczniu 2018Polski eksport w styczniu 2018 dane: GUS

Słabszy eksport osłabia PKB

Osłabienie eksportu może nam przyhamować tempo wzrostu gospodarczego, bo obok konsumpcji i inwestycji, to właśnie eksport jest ważną składową PKB. A dokładniej rzecz ujmując eksport netto, czyli eksport minus import. PKB by nie ucierpiało, gdyby import spadał tak samo jak eksport, ale niestety w naszym przypadku taka sytuacja nie występuje. Import w styczniu wzrósł o 5,3 procent. W efekcie Polska w styczniu miała deficyt handlowy w wysokości 2 miliardów złotych.

Najszybciej rośnie import z Rosji – o blisko 11 procent. W Chinach kupiliśmy o 8,4 procent więcej niż rok wcześniej. Import z Niemiec urósł o 3,7 procent.

Więcej o:
Komentarze (78)
Polski eksport dostał zadyszki. Mocny złoty trochę przeszkadza. PKB może rosnąć wolniej
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 23 razy 13

  Jakaś dziwna cisza przed publikacją danych o PKB -czy mamy sukces czy tylko wirtualne dane kreatywnej księgowości. Długa cisza zawsze zwiastuje burzę!!

 • Bart Bartek

  Oceniono 4 razy 4

  "Najszybciej rośnie import z Rosji – o blisko 11 procent" - Państwo Pislamskie "dba" o polskie górnictwo oraz polskie bezpieczeństwo energetyczne, poprzez zwiększenie importu węgla z Rosji....

 • miets1

  Oceniono 6 razy 4

  Niskie inwestycje i niższy eksport oznaczają, że domek z kart zaczyna się sypać.

 • Ha Kade

  Oceniono 12 razy 4

  Glapiński łże jak cały PiS. Interwencja na złotym a jakże, była, i to całkiem spora. Parę ładnym mld ? wyfrunęło z NBPu w kilka godzin.

 • jannowak76

  Oceniono 3 razy 3

  zloty będzie mocny dopiero jak dolar będzie znowu kosztował 2 pln. a póki co, jest słaby.

 • ja.szela

  Oceniono 11 razy 3

  Mocny złoty to był w połowie 2008 jak euro kosztowało jakieś 3,2pln. Teraz to jest tylko korekta osłabienia które nastąpiło po tym jak PIS wygrało wybory prezydenckie i parlamentarne.

 • dobiik

  Oceniono 17 razy 3

  Czytam: "Mocny zloty namieszal w gospodarce". Patrze na Kursy; Euro po 4.20zl, $=3.40zl. Jedynie GBP jest nisko jak na funta. A slaby zloty to by byl jakby te waluty byly 2x drozsze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX