Deweloperzy jeszcze nigdy nie budowali w Polsce tak dużo mieszkań. 2018 może być rekordowy

Rafał Hirsch
Czytelnik z Miasteczka Wilanów pyta: dlaczego nie przychodzi do nas listonosz?

Czytelnik z Miasteczka Wilanów pyta: dlaczego nie przychodzi do nas listonosz? (DARIUSZ BOROWICZ)

W pierwszym kwartale 2018 roku w Polsce oddano do użytku 45 tysięcy mieszkań. Według danych z GUS to najwięcej od 1992 roku. Jednocześnie liczba mieszkań będących w budowie jest coraz większa.

Blisko 45 tysięcy nowych mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech miesiącach tego roku to o 10,6 procent więcej niż rok temu. Jednocześnie to najlepsze osiągnięcie od 26 lat. Po przejściu na gospodarkę rynkową w 1989 więcej mieszkań oddano do użytku tylko raz – w 1992 roku.

Liczba mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech miesiącach rokuLiczba mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech miesiącach roku dane: GUS

Wtedy statystyki do góry ciągnęły przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe i inwestorzy indywidualni. Dziś ponad połowa oddawanych do użytku mieszkań to inwestycja deweloperów. Z drugiej strony budownictwo komunalne, społeczne jest praktycznie niewidoczne. Spółdzielnie także budują bardzo niewiele

Mieszkania oddane do użytku na początku 2018Mieszkania oddane do użytku na początku 2018 dane: GUS

O niesamowicie dużym ruchu na rynku świadczy to, że pomimo bardzo dużej liczby mieszkań oddanych do użytku, liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę jest jeszcze większa.

Od początku roku do końca marca rozpoczęto budowę blisko 48 tysięcy mieszkań – z tego 64 procent to budowy deweloperów. Z kolei pozwoleń na budowę, lub zgłoszeń z projektem budowlanym mamy od początku stycznia aż 66,8 tysięcy. Tutaj deweloperzy odpowiadają za 66 procent całości.

Rynek mieszkaniowy w PolsceRynek mieszkaniowy w Polsce dane: GUS

Jeśli tendencja z początku roku utrzyma się przez pełne 12 miesięcy, to pobijemy rekord w budowie mieszkań. W 2017 roku wyraźnie pobity został rekord z 2008 roku kiedy to oddano do użytku 165 tysięcy mieszkań. W ubiegłym roku było ich aż 178 tysięcy. Ten rok jak dotąd jest o 10,6 procent lepszy od poprzedniego. Gdyby miało tak pozostać aż do grudnia, to wtedy w tym roku powinno udać się oddać do użytku aż 197 tysięcy mieszkań.

Od początku 1991 roku do 2017 w Polsce wybudowano i oddano do użytku łącznie 3,25 miliona mieszkań.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Nowe mieszkania Rząd ma nowy pomysł na Mieszkanie Plus. "5 tys. rodzin chcemy zaopatrzyć w drewniane domy i mieszkania"
 • Premier Mateusz Morawiecki Rząd nie planuje obniżenia stawek VAT. Składki na ZUS od bogatych raczej nie wzrosną
Komentarze (143)
Deweloperzy jeszcze nigdy nie budowali w Polsce tak dużo mieszkań. 2018 może być rekordowy
Zaloguj się
 • impr

  Oceniono 20 razy 18

  Dla developerów liczy się ilość a nie jakość. Dzieciństwo spędziłam w jednym z największych miast w Polsce, betonowy blok, ale niewysoki i położony obok jedynie 1 równie niewysokiego bloku!, dookoła było pełno zieleni, lasek, sklepy, cudownie, łatwy dojazd do centrum, a jednocześnie małomiasteczkowa atmosfera na dzielnicy. Było gdzie biegać jako dziecko, jeździć na rowerze nie wdychając smrodu aut, zjeżdżać z górki blisko lasku w zimie, spacerować, dużo się ruszać z przyjemnością dla płuc, widok z okna nie był i jeszcze nie jest na betonowy blok po drugiej stronie, ale drzewa oraz dróżkę, w tej chwili także drogę z dużą ilością samochodów. Tak czy siak, obecnie nadal nie jest źle, w porównaniu z tym, co się dzieje w głębi osiedla i w innych częściach miasta...Niby super nowoczesny blok, ale buduje się go tuz zaraz obok kolejnego super nowoczesnego bloku, zabudowano całą zieleń, dookoła tylko widoki z okna na pozostałe bloki. W życiu nie chciałabym tam mieszkać i g... mnie obchodzi, że bloki są nowoczesne, z garażami, odgrodzone, z monitoringiem...MASAKRA, zero przestrzeni, zero zieleni, klaustrofobia miejska. W innych dużych miastach jest tak samo, a nawet gorzej. Koszty wynajmu wysokie, a to, co się oferuje, to horror. Jak komuś zależy tylko na pracy i spaniu w mieszkaniu, to ok, ale dla ludzi z większymi wymaganiami od życia, ciężko się tak mieszka i żyje...BRAK ZIELENI, większej przestrzeni, widok z okna przygnębiający, cuchnące powietrze w zimie od ogrzewania, a w lecie od spalin aut...Ci co maja więcej kasy uciekają od tego w inne rejony miasta, mniej zaludnione, dla reszty przewidziano takie chore i niezdrowe rozwiązania...

 • cozano

  Oceniono 11 razy 9

  Pomiędzy 1991 a 2017 liczba ludności w Polsce formalnie się nie zmieniła (nieco ponad 38 milionów), gdyż wypadałoby uwzględnić ilu z emigrantów nie wróci na stałe. W tym czasie wybudowano 3,25 miliona mieszkań. Jaki jeszcze potencjał ma dalsze budownictwo mieszkaniowe, gdy bez imigracji liczba ludności zacznie spadać, a właściwie już zaczęła spadać?

 • lechpierwszy

  Oceniono 16 razy 6

  I kto to kupi? Kto tam zamieszka? Przewidywania demograficzne dla Polski sa jednoznaczne.

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 5

  wszystkie te mieszkania kupują pisowskie oligarchy zarabiające krocie na sztucznych kierowniczych stanowiskach, potem je wynajmują ciemnemu ludowi

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 3

  Połowa mieszkań wybudowanych przez deweloperów w ostatnich kilku latach na mojej dzielnicy stoi w połowie pusta.

 • gazetoholik

  Oceniono 3 razy 3

  Rząd PiS chce zmienić prawo, aby maksymalnie ułatwić deweloperom budowę nowych mieszkań. Deweloperzy mają zostać zwolnieni z ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - mają mieć możliwość budowy bloków na terenach rekreacyjnych, zabytkowych i wśród zabudowy jednorodzinnej. Na stronie Kongresu Ruchów Miejskich zbierane są podpisy przeciw tej szkodliwej ustawie zagrażającej naszym osiedlom i niszczącej nasze miasta.

 • zomzom

  Oceniono 7 razy 3

  A ceny wciąż rosną :(

 • 2muzykolog

  Oceniono 3 razy 3

  Warto się temu przyjrzeć. Jak naginane jest prawo, lekceważone procedury. Skąd taka hossa, kto ma w tym udziały, do kogo idą pieniądze itd.. Za parę lat oczywiście będzie afera, tyle, że wtedy na wiele rzeczy już za późno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje