Polska wśród krajów najbardziej narażonych na ryzyko walutowe. Jesteśmy na czarnej liście

Rafał Hirsch
Szwajcarski bank Credit Suisse zrobił listę miejsc, w których osłabienie waluty może narobić najwięcej kłopotów. Czołowe miejsca na liście zajmują Argentyna i Turcja, gdzie kryzys już trwa. Nieco dalej wymieniony jest też polski dług publiczny i korporacyjny.

Sytuacja na rynkach rozwijających powoli robi się coraz trudniejsza. Przyczyna to systematycznie rosnące stopy procentowe w USA, które powodują, że zadłużanie się w dolarach staje się coraz droższe. Dodatkowo wzrost oprocentowania powoduje, że dolar ostatnio na całym świecie wyraźnie drożeje. Oznacza to, że państwa albo firmy, które mają długu w dolarach dużo, mogą wpaść w kłopoty.

Analitycy ze szwajcarskiego banku Credit Suisse ułożyli więc listę miejsc, w których drożejący dolar i rosnące ryzyko walutowe mogą narobić najwięcej kłopotów. Listę na Twitterze pokazała dziennikarka Bloomberga. Na czołowych miejscach jest Argentyna i Turcja, ale w drugiej dziesiątce widać też Polskę.

Lista dotyczy „sektorów” w krajach rozwijających się. Tymi sektorami mogą być: dług publiczny, dług przedsiębiorstw, dług banków i dług gospodarstw domowych. Na liście chodzi o to, jak duża część danego długu jest w walutach obcych. Im większa - tym gorzej. 

Co ciekawe, kraje wymienione na czele listy, czyli Argentyna i Turcja, już w tej chwili są w samym środku kryzysu walutowego. Lira turecka jest najsłabsza w historii, a prezydent Erdogan dziś w charakterystyczny dla siebie sposób publicznie narzekał, że trwa ekonomiczny atak na Turcję prowadzony za pomocą rynku walutowego

Z kolei Argentyna w poprzednim tygodniu musiała aż trzy razy drastycznie podnosić stopy procentowe, aby zahamować upadek swojego peso. Waluta wymienionego na trzecim miejscu Chile także od paru dni wyraźnie traci na wartości.

Jak widać na planszy w przypadku Argentyny aż jedna trzecia całego długu publicznego jest w dolarach. W Turcji dług przedsiębiorstw w ponad jednej trzeciej jest w walutach obcych. Tak samo jest w Chile.

Na liście 20 najbardziej zagrożonych sektorów są aż trzy z Polski: dług publiczny, dług gospodarstw domowych i dług przedsiębiorstw.

Na szczęście są to miejsca blisko końca tego specyficznego TOP 20: piętnaste, dziewiętnaste i dwudzieste. Okolicznością sprzyjającą jest też to, że w naszym przypadku bardzo niewielkie jest zadłużenie w dolarach. Dominuje dług w euro, a w przypadku gospodarstw domowych franki szwajcarskie. Dlatego kapitał spekulacyjny, który będzie teraz wyszukiwał potencjalne ofiary droższego dolara, nas może omijać. My zależymy bardziej od euro niż od dolara.

Z drugiej strony trwająca od niedawna przecena walut krajów rozwijających się złotego nie omija. W ciągu ostatniego miesiąca nasza waluta jest czwartą najsłabszą na świecie.

Lista walut, które najbardziej słabną w stosunku do amerykańskiego dolaraLista walut, które najbardziej słabną w stosunku do amerykańskiego dolara dane: investing.com

Warto zauważyć, że wśród najsłabszych walut obok złotego z listy skomplikowanej przez Credit Suisse pojawiają się też argentyńskie i meksykańskie peso, lira turecka i forint węgierski, a zestaw zamyka peso chilijskie. 

Wygląda na to, że Szwajcarzy mają niezłe oko w typowaniu państw, których waluty mogą mieć teraz problemy. 

Dolary na naszym rynku podrożały w ciągu ostatnich trzech tygodni o 26 groszy – kurs wzrósł z 3,34 do 3,60 złotych

Notowania złotego do dolaraNotowania złotego do dolara wykres: investing.com

Dziś dolar jest u nas najdroższy od listopada ubiegłego roku. Frank szwajcarski pierwszy raz od półtora miesiąca sięgnął poziomu 3,60 złotych. Euro jest po 4,28 złotych. W ciągu trzech tygodni podrożało o 13 groszy. 

Zadłużenie w walutach obcych wkrótce może okazać się większym problemem niż było do tej pory.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (118)
Polska wśród krajów najbardziej narażonych na ryzyko walutowe. Jesteśmy na czarnej liście
Zaloguj się
 • tinley

  Oceniono 67 razy 41

  Podsumujmy... Wyprzedaż złotego - w ciągu kilkunastu dni 20gr. Wyprzedaż obligacji skarbowych = tylko dziś 11pb. Ropa coraz droższa. Obsługa długu rosnie. Pięknie... Teraz widzicie na czym i opierał sie cud gospodarczy Morawieckiego i Latającego Salcesona z Brzeszcz. Na sztucznym umocnieniu złotego przez sztuczne zaniżanie stóp i inflacji w USA oraz strefie Euro.
  Właśnie następuje urealnienie. Za chwilę inflacja 2.5% a potem 3% bo efekt bazy inflacyjnej z zeszłego roku swoje zrobi. Co na to mędrcy od Trzech Króli z Rady P.Pieniężnej? Im to lotto. Walną sobie premie na koneic roku i problem inflacji rozwiazany. Glapcie łypnie krzywo okiem i zacznie szydzić z ciułaczy płaczących nad lokatami w bankach. To Polska - kraj szmacianej waluty i szmacianych politykierów kradnących na potęgę. Taki kraj skazany jest na kryzys. prędzej czy później.

 • iglasty.inc

  Oceniono 31 razy 31

  Gorzej wyglądają Hungary - dług przedsiębiorstw, banków i rządu znacznie przed polskim.

 • onlyobserver

  Oceniono 21 razy 17

  Ciekawe, ze kraje, ktore maja tego typu problemy maja bardzo podobny system polityczny. (Turcja, Wegry , Polska)

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 18 razy 12

  Zbliża się spadek koniunktury, wzrost inflacji, osłabienie złotówki. Jak suweren obejrzy ceny w Biedronce i zapłaci dodatkowe podatki "solidarnościowe" na "kiełbasę wyborczą" , to od razu przejdzie mu miłość do pokurcza. ;)

 • justas32

  Oceniono 16 razy 12

  Ekonomia to lewacki wymysł szatana. Trzeba płacić więcej na Kościół - i wszystko będzie dobrze ...

 • jego-wysokosc

  Oceniono 15 razy 11

  Najważniejsze że wstaliśmy z kolan. A że przyp* łbem w sufit to ch?j.

 • leonleonidas

  Oceniono 15 razy 11

  Idzie kryzys i tyle !

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 14 razy 10

  Cóz. Dwa-trzy miesiące temu PLN był ponoć najmocniejszy na świecie. Nie ma najmniejszego znaczenia czy to PiS czy niePIS. Pioneczkami byliśmy i jesteśmy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX