Czy w domu potrzebujemy czujników ruchu? Test Fibaro Motion Sensor

Często chcielibyśmy wiedzieć co się dzieje w domu pod naszą nieobecność. Dla naszego spokoju możemy rozważyć zakup inteligentnego czujnika ruchu. Tylko co jeszcze może on dla nas zrobić?

Fibaro Motion Sensor to, na pierwszy rzut oka, typowy czujnik ruchu. Plastikowa kulka z dużym, świecącym okiem, którą możemy postawić na półce lub zawiesić na ścianie. Jednak w środku znajdują się również czujnik temperatury, czujnik światła i akcelerometr. Gdy połączymy Motion Sensor ze stacją bazową mamy dostęp do wielu interesujących funkcji i informacji. 

Wykryje ruch...

Głównym zastosowaniem Motion Sensor jest, nomen omen, wykrywanie ruchu. Urządzenie ma szeroki kąt obserwacji i już przy domyślnych ustawieniach jest całkiem czułe. Możemy dostosować próg rejestracji ruchu w aplikacji do naszych potrzeb, dzięki czemu nie będzie reagowało na firankę poruszaną przez wiatr albo muchę, a da nam znać, gdy w domu znajdzie się niepożądany gość lub gdy dzieci wrócą ze szkoły. 

Fibaro Motion SensorFibaro Motion Sensor Fot. Gazeta.pl

Poza monitorowaniem aktywności w domu, Motion Sensor jest w stanie na podstawie zbieranych danych podejmować decyzje. Gdy od dłuższego czasu czujki nie rejestrują ruchu w domu mogą wysłać do aplikacji Fibaro na naszym telefonie zapytanie, czy chcemy zamknąć okna i uzbroić alarm. Oczywiście wymaga to posiadania przez nas dodatkowych inteligentnych gadżetów Fibaro i podłączenia wszystkich do tej samej stacji bazowej. 

Jednym z najciekawszych dodatków jest funkcja liczenia gości. Do niej potrzebujemy dwóch czujników - jeden umieszczamy przed drzwiami wejściowymi, drugi za nimi. Dzięki temu system Fibaro zlicza przychodzące i wychodzące osoby.

Fibaro Motion SensorFibaro Motion Sensor Fot. Gazeta.pl

Zmierzy temperaturę i światło...

Poza czujnikiem ruchu, Motion Sensor zmierzy nam też temperaturę. W każdej chwili możemy podejrzeć w aplikacji ile jest stopni w pomieszczeniu z urządzeniem. Poza tym światełko oka sensora, świecące się gdy wykryje on ruch, zmienia kolor w zależności od temperatury. Wartości ustalamy samemu w aplikacji. 

Fibaro Motion SensorFibaro Motion Sensor Fot. Fibaro

 

Dodatkowo wbudowany czujnik światła będzie nas na bieżąco informował o poziomie naświetlenia pomieszczenia. Nie wiąże się to bezpośrednio z innymi funkcjami urządzenia, ale na pewno dowiemy się jakie jest nasłonecznienie naszego mieszkania.

Zabezpieczenie przed sabotażem

Jak każde urządzenie dbające o bezpieczeństwo, Motion Sensor jest zabezpieczony przed sabotażem i próbą przeniesienia w inne miejsce. Wbudowany akcelerometr od razu poinformuje nas, gdy ktoś będzie się dobierał do urządzenia. Producent również twierdzi, że czujnik ruchu Fibaro jest w stanie wykryć drgania poprzedzające trzęsienie ziemi i ostrzec nas przed nim, dając wystarczającą ilość czasy do ewakuacji. W Polsce nie byliśmy jednak w stanie sprawdzić tych zapewnień. 

Fibaro Motion SensorFibaro Motion Sensor Fot. Gazeta.pl

Zestaw startowy Fibaro

Inteligentny dom według Fibaro jest prosty w instalacji i obsłudze. Do testów otrzymaliśmy zestaw startowy Home Center Lite, którego instrukcja jest bardzo lakoniczna. Zawiera jedynie informacje o tym jak podłączyć centralę do sieci i dodać do niej urządzenia. Jak się okazało, to w zupełności wystarcza.

Zestaw składa się z centralki przypominającej router i różnych czujników. Żeby wszystko zaczęło działać wystarczy podłączyć ją kablem ethernetowym do naszego domowego routera i ściągnąć na telefon aplikację Fibaro. To już z jej poziomu dodajemy kolejne czujniki. Aby to zrobić wystarczy włączyć tryb dodawania urządzeń i na wybranym sprzęcie trzykrotnie nacisnąć przycisk parowania. To wszystko - nasz dom właśnie stał się inteligentniejszy.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Fibaro.

Komentarze (11)
Czy w domu potrzebujemy czujników ruchu? Test Fibaro Motion Sensor
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 6 razy 4

  Cytat: "da nam znać, gdy (...) dzieci wrócą ze szkoły. "

  Tak jest, uczmy maluchy, że inwigilacja to nic strasznego, że ciągła kontrola i nadzór - czy to rodzica, czy to państwa - nad obywatelem to nic złego, w końcu to dla jego własnego bezpieczeństwa. A że wolność i prywatność jest w ten sposób ograniczana... że zrzucamy z siebie odpowiedzialność na innych, na jakiś system...

  Bezpieczeństwo kontra wolność i prywatność - ja wybieram wolność i prywatność. Smuci mnie, że tak łatwo godzimy się na kamery na każdym rogu ulicy, a nawet jesteśmy w stanie zgodzić się na podobne rozwiązania we własnym domu... Długoterminowo to źle się dla ludzkości może skończyć, w perspektywie lat 100 czy 200 może się okazać, że zapomnimy co to wolność i prywatność, choć oczywiście, bezpieczeństwo pewnie będzie wysokie.

 • melmakianin

  Oceniono 4 razy 2

  Ostro ostatnio jedziecie z reklamowaniem tego gadżetu :)

 • dynia71

  0

  kolejny gadżet, który trzeba ogarniać, obsługiwać itd. lodówka z wifi, pralka z wifi... wszystko z wifi.

  żyjesz dla domu, padnie czujka, bateria i jesteś bezbronny.

 • spoxel

  0

  tak na margnesie, czujnik PIR dla arduino z wyjsciem logicznym i regulacja 2 najwazniejszych parametrow kosztuje ok 7 pln, w polskich sklepach

 • zderzenie.szarych.komorek

  Oceniono 2 razy 0

  Producent Fibaro ma szansę na Nagrodę Nobla z fizyki - za stworzenie metody pozwalającej na przewidywanie trzęsień ziemi !!!

 • skrzyneczka2

  Oceniono 2 razy -2

  dzien bez fibaro w gw- dzien bez kasy , smutne to

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX