Jak przetestować nowego operatora za małe pieniądze i bez zobowiązań?

Choć dostępność internetu i jakość rozmów telefonicznych rośnie z każdym rokiem, nadal technologia jest słabsza niż marzenia klientów. Nie każdy operator w każdym miejscu oferuje podobną jakość usługi. Jedynym rozwiązaniem jest przetestowanie operatora przed związaniem się kilkuletnią umową. Podpowiadamy jak to zrobić.

Co miesiąc kilkadziesiąt tysięcy osób decyduje się na przeniesienie swojego numeru komórkowego do innego operatora. Zmieniając operatora patrzą na liczbę minut i sms-ów w ofercie, szybkość internetu i oczywiście wysokość abonamentu.

Niestety czasem okazuje się, że po podpisaniu umowy i uruchomieniu telefonu z nową kartą, deklarowana przez nowego operatora jakość usług jest fikcją. W domu, w pracy lub w miejscu gdzie często przebywamy, zasięg jego sieci jest niewystarczający. Nowy smartfon działa koszmarnie – zrywa połączenia, o szybkim i stabilnym internecie można zapomnieć. Co zrobić? 

Prawdziwy test bez ograniczeń

Najlepiej byłoby przetestować, jak działa sieć operatora, do którego chcemy przenieść numer lub u którego chcemy kupić nowy.

Można popytać znajomych lub nawet pożyczyć od nich komórkę. Ale raz, że nie wszyscy będą chętni, by przystać na taką naszą prośbę, albo też, nawet jak się zgodzą, to taki test na cudzym sprzęcie nie będzie trwał wystarczająco długo.

Lepiej już kupić tanią kartę pre-paid operatora, którego usługi chcemy przetestować. Ale to rozwiązanie też nie jest bez wad. Oferty pre-paid często bowiem mają odgórnie narzucone limity np. w dostępnej prędkości danych.

Może więc kupić kartę z abonamentem, ale z umową krótkoterminową? Każdy z operatorów ma w swojej ofercie tego typu umowy - np. na 6 miesięcy. Jest też krótszy okres, zaledwie miesięczny w ofercie T-Mobile w ramach planu taryfowego "No limit za dychę". Poza krótkim okresem umowy, jest też zaleta w postaci braku górnych limitów oraz oferty LTE na poziomie 100 GB. To pozwala nie tylko słuchać muzyki ze Spotify, ale również korzystać dość wygodnie z oglądania tv czy wideo. Oferta takiego „próbowania” internetu i zasięgu jest ograniczona w czasie – dokładnie do 4 miesięcy. Potem trzeba się zdecydować na jedną z proponowanych taryf. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w każdym momencie można się bez konsekwencji rozstać z operatorem. Przynajmniej więc nie kupujemy kota w worku.

Przeniesienie numeru – łatwe i bez obaw

Sprawdzanie operatorów napotyka na pewne utrudnienie – trzeba przenosić numer. Choć brzmi to skomplikowanie, dzięki odgórnym regulacjom UKE, na szczęście da się przez nie przebrnąć.

Do przeniesienia numeru w większości przypadków wystarczy jedna wizyta w salonie operatora, z którego oferty chcemy skorzystać. Abyśmy nie musieli pilnować całego procesu, wystarczy że upoważnimy pracowników nowego operatora do kontaktowania się w naszym imieniu z naszym poprzednim dostawcą usług w sprawie przeniesienia numeru . On zrobi wszystko, aby nasz numer został uruchomiony w jego sieci jak najszybciej. W końcu im zależy na tym najbardziej.

Zatem, aby przenieść numer, powinniśmy wybrać się do najbliższego salonu sprzedaży naszego nowego operatora z dokumentem tożsamości – najlepiej dowodem osobistym. Tam już konsultanci pomogą załatwić wszystkie formalności. Będziemy potrzebowali jeszcze informacji, kiedy kończy się nasz kontrakt u obecnego dostawcy. Taką informacje znajdziemy w umowie lub jeszcze prościej możemy uzyskać ją bezpośrednio od naszego obecnego operatora. Po wypełnieniu dokumentów przez konsultanta i upoważnieniu operatora do działania w naszym imieniu, czekamy już tylko na informacje o wyznaczonym terminie przeniesienia numeru. Warto pamiętać, że numery można przenosić ze 120-dniowym wyprzedzeniem.

Więcej o:
Komentarze (19)
Jak przetestować nowego operatora za małe pieniądze i bez zobowiązań?
Zaloguj się
 • wolf2000

  Oceniono 17 razy 15

  Czy mi się wydaję, czy to może ohydna reklama konkretnej usługi T-mobile zamieszczona pod płaszczykiem artykułu z dobrymi radami? Cenię dobre dziennikarstwo, ale na gazeta.pl już od bardzo dawna takiego nie można uświadczyć.
  P.S.
  Ludziska, wy za to płacicie abonament????!!!

 • amkkmp

  Oceniono 17 razy 15

  "Sprawdź to zanim zwiążesz się z operatorem umową na lata"

  Niczego nie sprawdzaj. Po prostu nie związuj się z operatorem umową na lata.

 • xabc123

  Oceniono 5 razy 3

  A ja ostatnio przeniosłem 5 numerów.

  Moje i moich bliskich. Wszystkie były w T-Mobile. Pożegnałem się z nimi na amen. U żółtego ludzika jest full wypas.

 • ver.bus

  0

  Fotka na samej górze ma podpis:
  "Smartfon (Fot. Google/Robert Kędzierski)"

  Nie dziwię się, że Kędzierski :)
  Nie dziwię się....

 • mateuszzex

  0

  jest napisane za male pieniadze, a w tekscie zadna cena nie jest podana

 • mateuszzex

  0

  w tym "artykule" nie ma istotnych informacji i rad, sa duperele

 • queenc

  Oceniono 14 razy -12

  w tej ofercie tmobile super jest ta opcja ze 100 mg na internet bo mi np zdarza sie filmy ogladac na telefonie :D wiec dla mnie idealnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX