Koszty zmienne

Gotówka

Gotówka (pixabay.com)

Koszty zmienne, czyli.

Koszty zmienne są to koszty, jakie prowadzący przedsiębiorstwo ponosi na działania związane bezpośrednio z produkcją wytwarzanych towarów. Poziom tych nakładów jest płynny i zależny od wielkości produkcji, czyli w przypadku wzrostów produkcji koszty zmienne rosną, w przypadku spadków ulegają zmniejszeniu. Koszty zmienne równe są zeru gdy produkcja nie jest aktywna. Czym w istocie są koszty zmienne można zapamiętać zestawiając je z kosztami stałymi. Koszty zmienne to te niestałe i trudno policzalne względem wielkości, regularności i intensywności. Koszty stałe, to te, które nie zmieniają się i cały czas występują w takiej samej, albo zbliżonej formie.

Do kosztów zmiennych związanych z produkcją zaliczamy nakłady wydane na surowce, towar, ale także roboczogodziny itp. oraz energię lub paliwa. Koszty zmienne to wszystkie nakłady poniesione przez osobę prowadzącą przedsiębiorstwo związane z produkcją. Należy wyraźnie oddzielić je od kosztów stałych.

Koszty zmienne a koszty stałe

Przykładowe koszty stałe w firmie to: czynsz na wynajem lokalu, opłaty comiesięczne (woda, energia elektryczna, telewizja, internet), wypłaty pracowników, utrzymanie strony internetowej, materiały biurowe (np. do dokumentacji). Kosztami zmiennymi mogą być: koszty ogłoszeń, koszty rozmów kwalifikacyjnych, reklama i promocja, kupno sprzętu, żywności, zużywane surowce (np. drewno i węgiel na opał). Do tego rodzaju kosztów zaliczyć możemy również koszty powiązane z wynajęciem zmiennych czynników produkcji, na przykład pracy lub surowców. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorstwa mają podpisane umowy z pracownikami i dostawcami surowców, ale można zastosować tu dość dużą elastyczność, która polega na tym, że przedsiębiorca stosuje prace na akord lub prace sezonowe. Do kosztów stałych zaliczamy prognozowane zużycia energii, amortyzację budynków, składki zdrowotne, natomiast koszty zmienne to np. modernizacja tego budynku, zakup inwentarza żywego i paszy dla zwierząt, etc.

Zobacz także
  • Część kobiet po urlopie macierzyńskim decyduje się na urlop wychowawczy Urlop Rodzicielski 2016
  • Podatek Akcyzowy 2016
  • - Budujemy pod hasłem 'Mieszkania jak domy'. To przełomowe rozwiązanie na rynku nieruchomości. Okazuje się, że jest wielu klientów, którzy chcieliby kupić coś pomiędzy typowym lokalem w bloku a bardzo drogim domkiem jednorodzinnym za miastem. Nam udało się coś takiego stworzyć - mówi prezes Budstol Invest Adam Knothe o osiedlach Awangarda. Po Czyżkówku i Miedzyniu, inwestor zdecydował się na budowę w Fordonie. Praca wre przy ul. Bydgoskich Olimpijczyków. Powstaje tu kompleks trzech kameralnych budynków wielorodzinnych, w których mieszkania będą znacznie różnić się od tych w tradycyjnych blokach. Klienci znajdą w ofercie m.in. lokale z własnymi ogródkami, jak również dwupoziomowe z antresolą i przestronnymi tarasami widokowymi Podatek Katastralny
Skomentuj:
Koszty zmienne
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje