Gazeta.pl Next >  nextplus >  Ojciec dał mi radę: 'Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel' - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

A A A
- Mój ojciec dał mi dwie rady. Pierwsza brzmiała tak: "Pamiętaj, że dobry interes, to jest interes dla obu stron. Dobry interes dla jednej strony, to nie jest dobry interes, to jest szwindel". I druga rada, która pochodziła od Jana Wedla. Ojciec prosił go o radę i Jan Wedel powiedział: "Niech pan nigdy nie robi produktów, które panu nie smakują, bo tego pan nie będzie w stanie dobrze zrobić" - mówi prof. Andrzej Blikle.

Profesor Andrzej Blikle - informatyk, profesor nauk matematycznych, członek Rady Języka Polskiego, pracownik naukowy, specjalista w zakresie matematycznych podstaw informatyki, społecznik, a także mistrz cukierniczy. Zajmuje się również doradztwem w zakresie budowania odpowiedzialnego biznesu.

Przez 20 lat zarządzał rodzinną firmą cukierniczą, która istnieje od 1869 roku. Propagator "turkusowej samoorganizacji" opartej na równości i zaufaniu w biznesie. Więcej na ten temat można przeczytać na jego stronie moznainaczej.com.pl.

W nowym cyklu wideo NEXT TIME przedstawiamy ludzi sukcesu, którzy opowiadają, jakie rady napisaliby na karteczce i przykleili na biurku samym sobie sprzed lat. Jakich błędów mogliby dzięki temu uniknąć, co zrobiliby lepiej, czego się nauczyli i teraz mogą podzielić się doświadczeniem z innymi. Dzięki pasjonującym rozmowom dowiadujemy się nie tylko smaczków z ich historii biznesowej, ale także lepiej poznajemy ich jako ludzi. Czasem mówią nam o rzeczach, o których nie powiedzieli nikomu innemu.

Dziękujemy za udostępnienie przestrzeni do nagrania filmu Business Link w Warszawie.

Polecamy
  • Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]
Komentarze (23)
Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]
Zaloguj się
 • Oceniono 7 razy 5

  Niestety ta zasada nigdy nie dotyczyła Polski jako państwa w stosunku do swoich obywateli.

  Jednak, idąc dalej po "dobrych radach", im bardziej społeczeństwo zostaje wychowane w obopólnym zysku, tym bardziej szczegółowe są z czasem następne zrównania zysków. Zyski dotyczą coraz drobniejszych różnic. Na koniec pozostaje jedynie przyzwyczajenie do uczciwości w stosunkach w każdej dziedzinie i wreszcie brak jakichkolwiek ograniczeń prawnych, bo będą istniały społeczeństwa, które nigdy nikogo nie skrzywdzą. Co za tym idzie brak potrzeby rządzenia i wyboru rządzących, brak pieniądza czy jakichkolwiek ograniczeń sztucznych, poza własnymi moralnymi.

  Uff! Utopia! Raj!

  Obecnie moralność wszystkich (niemal) społeczeństw (od największych po najmniejsze) dążą do dyktatury - większej lub mniejszej. Każdemu coś przeszkadza - stąd ograniczenia i granice. Stąd normy i zasady. I kółko się zamyka.

 • 3guziec

  Oceniono 4 razy 4

  Jakość pączków w sklepach nadal firmowanych logo Blikle jest gorsza niż poprzednio. Teraz już nie kupuje.
  Jak to się ma do tej szczytnej zasady? Może nie trzeba nadal firmować swoim nazwiskiem tego chłamu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane