Zdrowsze papierosy? To możliwe - twierdzi Polska Akademia Nauk

PAN przebadał nowatorskie wyroby tytoniowe, w których tytoń jest podgrzewany, a nie spalany. Wyszło mu, że związane z tym "ograniczenie szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji może być właściwym kierunkiem ograniczającym stres komórkowy i nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów w porównaniu do palenia tradycyjnych papierosów".

Nowatorskie wyroby tytoniowe to wciąż nowość na polskim rynku.

Jak to się "pali"?

Taki "nowatorski wyrób", to tak naprawdę urządzenie elektroniczne. Wkłada się do niego papierosa, do złudzenia przypominającego te tradycyjne. Tu są one jednak znacznie krótsze. Wszystko to od zwykłych papierosów różni się też tym, że w wyrób nowatorski podgrzewa tytoń, nie spala go.

- Produkt ten generuje średnio o 90 proc. mniej szkodliwych substancji, poza nikotyną, niż dym papierosowy, jednocześnie zapewniając konsumentom prawdziwy smak tytoniu - przekonuje koncern tytoniowy Philip Morris, który obok tradycyjnych papierosów, produkuje też nowatorskie wyroby do palenia.

To on zlecił Polskiej Akademii Nauk porównanie szkodliwości tradycyjnych papierosów i nowatorskich wyrobów tytoniowych.

PAN wziął pod lupę podgrzewanie tytoniu

To, że tradycyjne papierosy szkodzą zdrowiu wiadomo od dawna. Potwierdzają to niezliczone badania. Te, które zespół badawczy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN przeprowadził na wyrobach nowatorskich, są ponoć pierwsze na świecie. Naukowcy badali jak substancje, które powstają podczas spalania tradycyjnego papierosa w temperaturze ok. 800 stopni Celsjusza oraz podgrzewania tytoniu w nowatorskich wyrobach tytoniowych i temperaturze do 350 stopni, wpływają na funkcjonowanie mitochondriów w ludzkich komórkach nabłonka oskrzeli.

Mitochondria są - jak czytamy w komunikacie z wyników badań - uważane za generatory energii dla komórek i pełnią kluczową funkcję dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Tymczasem dym ze spalanego tytoniu zawiera wiele toksycznych związków, które mogą gromadzić się w mitochondriach i zakłócać funkcję oddychania mitochondrialnego, wpływając tym samym na wytwarzanie energii komórkowej. - Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów może powodować uszkodzenia komórek oraz prowadzić do wielu chorób nie tylko układu oddechowego - czytamy w komunikacie. Jak na tym tle wypadają nowatorskie wyroby tytoniowe?

Podgrzewanie, to zachęcające podejście

- Badania wykazały, że ograniczenie szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji dzięki podgrzewaniu, zamiast spalaniu tytoniu, jest zachęcającym podejściem do zmniejszenia stresu mitochondrialnego w komórce związanego z paleniem wyrobów tytoniowych - twierdzi autorka badania, prof. Joanna Szczepanowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

- Szkodliwość wyrobów tytoniowych jest oczywista. Aczkolwiek moje podróże badawcze i rozmowy z naukowcami z wielu uniwersytetów oraz centrów badawczo-rozwojowych od USA po Japonię, uświadomiły mi, że temat ograniczania szkodliwości wyrobów tytoniowych jest bardzo poważnie traktowany - mówi z kolei prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk. - Wyniki wielu badań w tym obszarze są obiecujące, także tych przeprowadzanych w Polsce - dodaje prezes PAN.

System podgrzewania tytoniu stosowany w nowatorskich wyrobach podgrzewa tytoń w temperaturze znacznie niższej od temperatury spalania. W efekcie powstaje aerozol zawierający nikotynę oraz mieszaninę związków o znacząco niższej zawartości substancji toksycznych w porównaniu do dymu papierosowego powstałego wskutek spalania tytoniu.

Projekt naukowy, którego celem było porównanie szkodliwości papierosów i wyrobów nowatorskich został zainicjowany w 2016 r. i trwał 12 miesięcy. Został sfinansowany z grantu Philip Morris International. Wyniki badań zostały zaprezentowane na prestiżowym 42. Kongresie Federacji Europejskich Stowarzyszeń Biotechnologicznych FEBS (ang. Federation of European Biochemical Societies), który odbył się we wrześniu tego roku w Izraelu oraz na kongresie "The Life Sciences" w Seattle, USA, w sierpniu 2017 r.

PMI: 3 mld dolarów na badania i rozwój

Na badania i rozwój swojej technologii Philip Morris przeznaczył ponad 3 mld dolarów. W skład zespołu naukowego koncernu, który przez ponad 10 lat pracował nad potencjalnie mniej szkodliwymi produktami alternatywnymi dla papierosów wchodzi 430 naukowców i ekspertów w dwóch ośrodkach badawczo-rozwojowych Philip Morris International w Szwajcarii i Singapurze. Efektem ich pracy jest nowatorski wyrób tytoniowy, który firma nazwała IQOS. Twierdzi przy tym, że od pilotażowego wprowadzenia produktu na rynek japoński w Nagoi oraz na rynek włoski w Mediolanie w 2014 r., prawie 1,5 miliona palaczy zrezygnowało z papierosów na rzecz IQOS.

Więcej o: