Większa szara strefa na rynku tytoniowym? Znów przez podatki

U naszych sąsiadów opodatkowanie nowatorskich wyrobów tytoniowych jest znacznie niższe niż u nas. - To wystarczająca zachęta do przemytu. Doskonale to pokazuje przykład zwykłych papierosów - twierdzą przedstawiciele branży tytoniowej.

- Stawka akcyzy naliczanej od kilograma mieszanki tytoniowej używanej w nowatorskich wyrobach tytoniowych na Ukrainie to 18,7 euro. W Czechach stosowana jest zerowa stawka akcyzy - mówi nasz rozmówca z branży tytoniowej.

W Polsce nowatorskie wyroby tytoniowe od nowego roku też mają być objęte akcyzą. Sposób jej naliczania jest dość skomplikowany. Stawka akcyzy dla nowatorskich wyrobów do palenia to 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. - Przekłada się to na 70 euro od kilograma mieszanki tytoniowej używanej w wyrobach nowatorskich - mówi nasz rozmówca.

Szara strefa tytoniowa pompowana akcyzą

Jego zdaniem znaczne różnice w wysokości opodatkowania, a co za tym idzie cen, nowatorskich wyrobów tytoniowych w Polsce i u naszych sąsiadów, mogą być zachętą do ich przemycania. - Przy niezbyt szczelnych, a nawet otwartych granicach, to nie będzie wielki problem. To zachęta do przywożenia takich wyrobów na własny użytek, bądź na niewielki handel. Tak to działa także w przypadku tradycyjnych papierosów - mówi nasz rozmówca.

Od początku przyszłego roku akcyzą mają też być objęte płyny do e-papierosów. Tu akcyza ma wynieść 0,5 zł za 1 mililitr. Pierwotnie Ministerstwo Finansów chciało stawki akcyzy w wysokości 0,7 zł za 1 mililitr płynu. Możliwe, że ugięło się pod protestami i apelami przedsiębiorców z branży e-papierosowej, głównie małych i średnich polskich firm. W lipcu zaapelowali oni do wiceministra finansów Wiesława Janczyka, który nadzoruje prace nad projektem nowelizacji ustawy akcyzowej, o „przejrzysty i racjonalny sposób prac nad akcyzą na płyny do papierosów elektronicznych, która nie zniszczy branży”.

Na obniżkę stawki, która obejmie nowatorskie wyroby tytoniowe Ministerstwo Finansów się nie zgodziło.

Rząd policzył, że objęcie akcyzą e-papierosów i nowatorskich wyrobów tytoniowych da budżetowi państwa 75 mln zł rocznie. Jego zdaniem dla przeciętnego palacza e-papierosów będzie oznaczał dodatkowe wydatki w wysokości około 40 zł miesięcznie. Wyliczenie to oparł na założeniu, że palacz zużywa 20 mililitrów płynu tygodniowo. Dla takiego palacza roczny wzrost wydatków to blisko 500 zł.

Podatek VAT i akcyzowy od paczki papierosów i ekwiwalentu płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich wg. Ministerstwa Finansów (3 ml liquidu to mniej więcej odpowiednik paczki papierosów, czyli średnie dzienne zużycie. Symulacja dla średnich cen).Podatek VAT i akcyzowy od paczki papierosów i ekwiwalentu płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich wg. Ministerstwa Finansów (3 ml liquidu to mniej więcej odpowiednik paczki papierosów, czyli średnie dzienne zużycie. Symulacja dla średnich cen). fot. materiały własne

Potrójnie złe skutki akcyzy na e-papierosy i wyroby nowatorskie?

Gdy w lipcu, po tym jak Ministerstwo Finansów pokazało projekt objęcia akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich, rozmawialiśmy z ekspertami rynku tytoniowego, zgodnie twierdzili oni, że akcyza, która podbije ceny, będzie miała złe skutki. Dla palaczy, dla producentów, wreszcie dla fiskusa. Palaczy może popchnąć na powrót do bardziej szkodliwych papierosów tradycyjnych. To czarny scenariusz.

Gdyby jednak część palaczy porzuciła e-papierosy i wyroby nowatorskie, to oczywiście stracą ich producenci. Nałożenie podatków i innych wymogów na produkcję tych wyrobów może być zdaniem ekspertów pożywką dla szarej strefy i nielegalnej ich produkcji. Tak było też w przeszłości. Rosnąca akcyza na papierosy napędzała przemyt i produkcję nielegalnych papierosów bez akcyzy. To do dziś wielki problem producentów papierosów, ale też budżetu, który traci w ten sposób duże pieniądze. Jeśli to samo stanie się z płynami do e-papierosów i wyrobami nowatorskimi, stracą producenci, a budżet nie dostanie z nowej akcyzy zakładanych pieniędzy.

To dlatego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w specjalnym raporcie na temat akcyzy na rynku e-papierosów apelował do rządu o możliwie najniższe stawki tego podatku. - Do nowego podatku trzeba podejść w sposób ostrożny na przykład zaczynając od stawki 0,10 zł/ml. Chorwacja wprowadziła na początek stawkę zerową, właśnie po to, aby rozpoznać rynek - przekonywał prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Nasz rząd w rozpoznawanie rynku nie zamierza się bawić. Chce stosowania od razu wysokich stawek.

Włosi sparzyli się na wysokiej akcyzie

Tymczasem problemy z podatkiem na płyny od e-papierosów mieli Włosi, o czym w uzasadnieniu do projektu ustawy, która nakłada akcyzę na te wyroby, napisało samo... Ministerstwo Finansów, które ów projekt przygotowało. Akcyza objęła we Włoszech e-papierosy od 2014 r. Początkowo opodatkowaniem objęte były zarówno płyny do papierosów elektronicznych bez względu na zawartość nikotyny jaki i pozostałe części papierosa elektronicznego. Stawka podatku wynosiła 58,5 proc. od ceny sprzedaży danego produktu. Uchwalone w 2014 r. przepisy zostały w tym samym roku uchylone przez Sąd Administracyjny w Lazio. Potem Trybunał Konstytucyjny podtrzymał decyzję Sądu z Lazio. W 2015 r. wprowadzono nową stawkę podatku - 0,3734 euro za 1 mililitr płynu. Również to rozwiązanie zostało zaskarżone. W chwili obecnej opodatkowaniem objęte są jedynie płyny do papierosów elektronicznych z nikotyną. W 2016 r. stawka tego podatku została określona na poziomie 0,3850 euro za 1 mililitr płynu zawierającego nikotynę. Włoski rząd spodziewał się w 2015 r. 86 mln euro z opodatkowania e-papierosów. Dostał 5 mln euro. W kolejnym roku wpływy utrzymywały się na podobnym poziomie. Tyle ma też być w 2017 r.

Rośnie rynek nowatorski

Wedle najświeższych danych na świecie rośnie sprzedaż nowatorskich wyrobów tytoniowych. Szacunki pokazują, że korzysta z nich już 4 mln palaczy, choć w tym przypadku trudno mówić o paleniu. Nowatorski wyrób tytoniowy, to tak naprawdę urządzenie elektroniczne. Wkłada się do niego papierosa, do złudzenia przypominającego te tradycyjne. Tu są one jednak znacznie krótsze. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że w odróżnieniu od zwykłych papierosów, wyrób nowatorski podgrzewa tytoń. Nie spala go. Tak działa wyrób IQOS, oferowany na naszym rynku przez koncern Philip Morris. Badania (m.in. Polskiej Akademii Nauk) pokazały, że taka technologia znacząco ogranicza ilość szkodliwych, bądź potencjalnie szkodliwych, substancji wdychanych przez "palacza". 

Nowatorskie wyroby tytoniowe w swojej ofercie ma kilka koncernów tytoniowych. Upatrują w nich dla siebie szansy na życie po tym, jak z rynku, z powodu zakazów, albo braku użytkowników, znikną tradycyjne papierosy.

Ptaki będą sprzątać z ulic niedopałki od papierosów. Naprawią to, co zaniedbał człowiek

Więcej o:
Komentarze (51)
Większa szara strefa na rynku tytoniowym? Znów przez podatki
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 33 razy 25

  Jaki przemyt. Wszystko co kupie w Czechach mogę legalnie wwieźć do kraju, więc bandyta MORAWIECKI może dalej próbować okradać ludzi.

 • rasta-mw

  Oceniono 21 razy 17

  Teraz płacę 10zł z buteleczkę i nie marudzę, po wprowadzeniu podatku zapłacę 1 funt ( około 5,5zł), tyle że będę musiał kupić więcej na raz by mi się wysyłka z UK opłaciła. Polecam, tym bardziej, że prawie każdy z na ma rodzinę lub znajomych w UK

 • ar.co

  Oceniono 9 razy 7

  Pisowskiemu suwerenowi wszystko jedno, suweren i tak od 20 lat pali najtańsze papierosy z przemytu zza wschodniej granicy.

 • jtby

  Oceniono 5 razy 5

  Jeżeli będą tańsze liquidy do e-papierosów z przemytu bez skrupułów będę je kupował. Rzucając tradycyjne papierosy dzięki e-papierosowi już i tak dałem władzy dużo zaoszczędzić - biorę mniej refundowanych leków i w przyszłości też będę najprawdopodobniej mniej chorował. Chytry dwa razy traci, a chytry i głupi jeszcze więcej.

 • tuluniu

  Oceniono 4 razy 4

  8 krzewow nikotyny zalatwia zapotrzebowanie prawie kazdego palacza.Uprawa latwa i latem ladne kwiaty.

 • Łukasz Wojtan

  Oceniono 4 razy 4

  W ostatnim czasie możemy zaobserwować dziwny trend relokacji firm zajmujących się e papierosami do Hiszpanii. Z której wysyłają towar na całą Europę obchodzac wszelakie zakazy. Sam kupuję z duńskiego pink mule który przeniósł się do Hiszpanii

 • m1224

  Oceniono 2 razy 2

  Zabrakło informacji, że to "tekst sponsorowany"

 • lilo150

  Oceniono 2 razy 2

  Kolegów z Białorusi proszę o pilny kontakt!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX