Maska antysmogowa - jaką wybrać i czym się kierować przy zakupie?

KS
09.11.2018 11:00
Maska antysmogowa

Maska antysmogowa (unsplash)

Alarmujące doniesienia o rosnącym stężeniu smogu skłaniają coraz więcej osób decyduje się na zakup maski przeciw smogowi. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przed zakupem.

Maska antysmogowa - dla kogo?

Kiedy media mówią o alarmująco wysokim poziomie smogu, każda zdrowa osoba powinna pomyśleć o zakupie maski przeciw smogowi. Zdecydowanie zalecane są one dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na zewnątrz czy w komunikacji miejskiej. Warto jednak zauważyć, że osoby mające problemy z oddychaniem,  o słabych mięśniach płuc i przepony powinny jednak z maski zrezygnować. W przypadku osób starszych - warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, a dla dzieci powinno się wybrać maskę specjalnie dla nich przeznaczoną, która nie utrudni oddychania. 

Maska antysmogowa - dla kogo?Maska antysmogowa - dla kogo? kolaż redakcja, materiały partnerów

Maski antysmogowe ze względu na przeznaczenie

Maski możemy podzielić ze względu na przeznaczenie:

 • maski dla osób aktywnych fizycznie będą posiadały zawór umożliwiający regulację przepływu powietrza
 • maski dla dzieci - z wysokim filtrem, który często eliminuje także nieprzyjemne zapachy
 • maski codzienne będą wyposażone w wysokiej jakości filtr z włókna węglowego i zawór wydechowy

Maski antysmogowe - rodzajeMaski antysmogowe - rodzaje kolaż redakcja, materiały partnerów

Maska jednorazowa czy wielorazowa?

Maski jednorazowe są zdecydowanie tańsze, ale jednocześnie nie chronią tak dobrze przed smogiem. Warto też zaznaczyć, że służą do ochrony podczas krótszego przebywania na powietrzu. Jeżeli planujemy zakładać maskę regularnie, to zdecydowanie lepszą inwestycją okaże się maska wielorazowa. Taką maskę możemy używać przez okres około 3 miesięcy, po czym warto wymienić ją na nową. Warto pamiętać, by dbać o czystość maski wielokrotnego użytku i suszyć ją po każdym użyciu, by zapobiegać rozwojowi bakterii czy grzybów.

Rodzaje masek ze względu na filtry

Maski możemy podzielić również ze względu na rodzaj filtra:

 • filtr węglowy (F1) - wyłapuje minimum 99,9% cząsteczek pyły, chroniąc przed smogiem, bakteriami, wirusami i niwelując brzydkie zapachy
 • filtr HEPA (F2) - chroni podobnie jak powyższy, ale ma o wiele lepszą przepuszczalność powietrza, dlatego polecany jest podczas uprawiania sportu
 • połączenie filtórw węglowego i HEPA (F3) 

W Unii Europejskiej jakość filtra jest regulowana za pomocą certyfikatów - FFP1, FFP2, FFP3. Im wyższa cyfra, tym lepsza ochrona - maski z certyfikatem FFP3 pochłaniają 99% lotnych cząsteczek. Możemy także spotkać się z nieco innym oznaczeniem, zwłaszcza jeśli kupujemy maskę z amerykańskiego sklepu. W USA mamy do wyboru produkty oznaczone certyfikatami: N95, N99 i N100. Także w tym przypadku, im wyższa cyfra - tym lepiej.

Różne rodzaje masekRóżne rodzaje masek kolaż redakcja, materiał partnerów

Poza maskami antysmogowymi możemy kupić także maski przeciwpyłowe. Są one wielokrotnego użytku i oznaczone jednym z trzech certyfikatów - P1, P2 lub P3. 

Maski antysmogowe - jaką wybrać?

Przede wszystkim wybierając maskę antysmogową lub przeciwpyłową, należy zwrócić uwagę na certyfikaty oraz rodzaj filtra. Maska powinna być dopasowana do naszych potrzeb, aktywności oraz twarzy. Musi ona dobrze przylegać, dzięki czemu może zapewnić dobrą jakość filtrowania. Maski jednokrotnego użytku są zdecydowanie gorsze pod kątem jakości i ochrony, dlatego do regularnego stosowania, polecamy maski wielorazowe. 

Zobacz także oczyszczacze powietrza do domu:

Więcej o:
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • kar.as

  Oceniono 2 razy 2

  Przeciwpyłowa maska 3M, wygodna, wydajna kosztuje ledwie parę złotych. A tu wciska się badziewia za 60 zł. Za to bajecznie kolorowe...

 • xsawer

  Oceniono 1 raz 1

  I tak promujecie idiotom te inkubatory wszelkiej zarazy. W maseczce bakcyle mają ciepło, wilgotno i blisko do nadzego organizmu.

 • ikar.ka

  0

  Niestety mamy taki syf w powietrzu, że maska bywa konieczna. Jednak moja maska - wersja sportowa - śmierdzi, jakby była maczana w rozpuszczalniku. Chyba jednak lepiej się zapylić...

 • fonchol

  0

  wypad z tym ogłupianiem ludzi,z trwonieniem ich możliwości,z niszczeniem ich zdrowia

 • troszke-spermy

  0

  A maski na Marsze Niepodleglosci ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX