Jak wybrać odpowiednią klawiaturę dla siebie? Do biura, dla graczy i inne

red
13.08.2019 11:00
Klawiatura

Klawiatura (fot. Shutterstock)

Używamy jej codziennie, nie tylko do pracy, ale również dla rozrywki. Czasem musi wytrzymać uporczywe wielogodzinne stukanie, a nawet nagłe ataki frustracji swojego właściciela. Oto na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klawiatury.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Większość z nas nie przywiązuje większej wagi do tego, z jakiej klawiatury korzysta na co dzień. A to przecież jeden z najważniejszych akcesoriów, które mogą przesądzić o tym, czy wygodnie nam się pracuje i spędza wolny czas. Dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu chwilę i zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury, aby dostosować ją do naszych potrzeb.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przy wyborze klawiatury komputerowej do codziennego użytku warto przede wszystkich zwrócić uwagę na położenie i kształt kluczowych klawiszy. W wielu modelach kształt i wielkość klawisza enter będą ograniczone, co może powodować nieco problemów, szczególnie na początku. Niebagatelne znaczenie ma również rozmiar klawisza spacji oraz backspace.

KlawiaturaKlawiatura Fot. Shutterstock

Do pisania lepiej sprawdzą się tzw. klawiatury wyspowe, zaczerpnięte bezpośrednio ze świata laptopów. Poszczególne klawisze są w nich odseparowane i mają stosunkowo niski skok. Dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Jeśli myślimy głównie o graniu, warto rozważyć zakup klawiatury tradycyjnej (membranowej lub mechanicznej) o wyraźniejszym skoku klawiszy.

Wolność vs. niezawodność

Klawiaturę można podłączyć do komputera za pośrednictwem kabla lecz także bezprzewodowo. W pierwszym wypadku mamy 100-procentową pewność połączenia i brak jakichkolwiek zakłóceń. Jeśli jednak wolimy swobodę i chcemy ograniczyć liczbę kabli walających się po biurku, warto rozważyć zakup klawiatury bezprzewodowej. Tu mamy do wyboru kilka opcji.

KlawiaturaKlawiatura Fot. shutterstock

Najczęściej spotykamy klawiatury bezprzewodowe, które do komunikacji z komputerem używają protokołu Bluetooth albo transmisji radiowej na częstotliwości 2,4 GHz. W drugim przypadku w zestawie zawsze otrzymujemy odbiornik w postaci klucza USB, który należy podłączyć do odpowiedniego gniazda w komputerze.

Dodatki

Odpowiadając na rosnące potrzeby konsumentów producenci wyposażają klawiatury w masę dodatków. Możemy tu liczyć na podświetlenie klawiszy, dodatkowe programowalne klawisze, czy obecność huba USB do ładowania akcesoriów. Niektóre modele są także odporne na zalanie i zabrudzenie.

Dodatki do klawiaturyDodatki do klawiatury fot. materiały partnera

Z myślą o wygodniejszej obsłudze multimediów możemy zdecydować się na zakup klawiatury z dodatkową sekcją klawiszy sterujących przykładowo odtwarzaniem dźwięku. Dobrze też pomyśleć o wygodzie przy dłuższym pisaniu lub graniu, które może zapewnić dodatkowa podkładka pod nadgarstki.

Więcej o:
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • mr.powers

  Oceniono 8 razy 6

  Komputer bez klawiatury fizycznej bezuzyteczny? Seriously? A wirtualna na touch screen to pies?

 • dupajasi0

  Oceniono 1 raz 1

  Jaka klawa do biura? To zależy ile się na niej pisze. Często okazuje się, zwykłe klawiaturki nie wytrzymują i cza brać jakiegoś przyzwoitego mechanika. ;-)

 • student_zebrak

  Oceniono 1 raz 1

  taka bezprzewodowa mozna zabrac ze soba i komputer bezpieczny
  najlepiej w parze z mysza

 • bronek_pierdola

  0

  tylko Lenovo ;)

 • allegropajew

  0

  Fascynująca jest ta klawiatura ze złączem PS/2.
  Miałem taką w piwnicy ale przy przeprowadzce wywaliłem całe pudło z takimi eksponatami muzealnymi, choć to był Logitech i zapewne działał bez zarzutu!

  Gościula

 • allegropajew

  0

  Tylko przewodowa, mysz zresztą też.
  Koniecznie z klawiszem kalkulatora!
  Gościula

 • anitani

  0

  Pomijając zdalny pulpit to maszyna na openBSD może stać długimi latami bez dotykania w kącie świadcząc strategiczne usługi.

 • readme.txt

  Oceniono 4 razy 0

  Są klawiatury ekranowe i myszki. Kropka frajerzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX