Masz dość odkurzania i mycia podłogi? Postaw na robota sprzątającego

KS
21.09.2018 09:00
iRobot

iRobot (mat. prasowe)

Roboty sprzątające takie jak iRobot Roomba, Samsung czy Xiaomi zyskują na coraz większej popularności. Ułatwiają codzienne obowiązki a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Jednak wybór modelu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania nie jest wcale prosty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując robota sprzątającego.

Jak wybrać robota sprzątającego?

Do wyboru mamy przede wszystkim roboty odkurzające, ale coraz większą popularnością cieszą się także modele mopujące. Robot po rozpoczęciu sprzątania powinien się dobrze orientować w przestrzeni, omijać przeszkody i odpowiednio planować pracę, by nie krążyć po mieszkaniu marnując energię. Dlatego wybierając odpowiedni sprzęt powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowane czujniki ruchu oraz oprogramowanie, które wykorzystuje robot. Warto zwrócić uwagę także na:

 • pojemność akumulatora - smart odkurzacze podczas pracy nie są podłączone do gniazdka, dlatego ważne jest, by akumulator robota był na tyle pojemny, aby sprzęt był w stanie odkurzyć całe mieszkanie bez wracania do bazy. Należy zwrócić uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu, który powinien wynosić minimum godzinę, aby odkurzacz był w stanie posprzątać mieszkanie. 
 • czas ładowania - niektóre modele ładują się do pełna nawet 5 godzin, podczas gdy innym wystarczą mniej niż 3 - zależy to od jakości i pojemności akumulatora.
 • pojemność zbiornika na odpady - jeśli wynosi 0,7 l lub więcej, wystarczy na posprzątanie mieszkania.
 • moc silnika - jeśli wynosi minimum 35 W to jest to wynik na tyle dobry, że odkurzacz powinien spokojnie poradzić sobie nie tylko z podłogą, ale i dywanami a jego praca będzie wydajna.  

Robot sprzątającyRobot sprzątający kolaż redakcja, materiały partnerów

Rodzaje czujników ruchu

Czujniki ruchów to jeden z ważniejszych elementów robota sprzątającego, ponieważ pozwalają mu na swobodne poruszanie się w przestrzeni. Wyróżniamy przede wszystkim czujniki zbliżeniowe (informują robota o przeszkodzie z wyprzedzeniem) oraz uskoku terenu (dzięki nim robot zatrzyma się np. przed schodami i z nich nie spadnie).  Innym przydatnym czujnikiem, w który są wyposażone niektóre modele to czujnik kurzu, który pozwala robotowi efektowniej sprzątać. 

Robot sprzątający irobotRobot sprzątający irobot Fot. irobot.pl

Oprogramowanie i możliwości konfiguracji

Oprogramowanie w największym stopniu wpływa na to, jak bardzo "inteligentny" jest robot sprzątający, jak wydajnie pracuje i radzi sobie z wykorzystaniem czujników ruchu. Dobre opinie można znaleźć o modelach takich marek jak Samsung czy Xiaomi, z czym za tymi pierwszymi przemawia także stosunkowo niewysoka cena. 

Robot powinien posiadać możliwość konfiguracji czasu pracy, planowania jej z wyprzedzeniem czy zdalnego sterowania za pomocą pilota bądź smartfona. Dzięki temu możemy wysłać robota, by dokładniej wysprzątał jakieś miejsce lub nakazać mu wcześniejszy powrót do bazy. 

Poza popularnymi robotami odkurzającymi i mopującymi, możemy dostać również roboty myjące okna. Tego typu urządzenia nie zyskały jeszcze dużej popularności, ale powoli się to zmienia. Najbardziej rozpoznawalne są modele marki Hobot, a koszt robota myjącego to około 1500 zł, ale można znaleźć również nieco tańsze roboty. 

Komentarze (94)
Zaloguj się
 • lenny102

  Oceniono 21 razy 13

  Ja równiez posiadam takie go robota.Model z roku 73'.Czas chyba na nowy model, poniewaz ten sprzata coraz wolniej i jest niewiarygodnie przy tym hałasliwy.I, co wyjatkowe, równiez przed i po sprzataniu.Na dodatek miał kilka innych, pożytecznych funkcji które już właściwie przestały działać.Da sie to gdzieś naprawić??

 • misha_xl

  Oceniono 18 razy 12

  "Zyskują na coraz większej popularności"... I wy chcecie, żebym prenumerował, albo chociaż wyłączył AdBlocka???

 • dlugi48

  Oceniono 7 razy 7

  Nikt za nas porządnie nie posprząta. Roboty sprzątają tylko "rynek". Mam robota i to najdroższego, a i tak co dwa trzy tygodnie muszę posprzątać klasycznym odkurzaczem. Jak ktoś nie ma mebli i dywanów, to robot jest dobry. Kupowanie taniego głupkowatego robota to wyrzucone pieniądze

 • emigrantka-1

  Oceniono 17 razy 7

  Kupilam i juz sie go pozbylam, to nie na moje nerwy, przede wszystkim odkurzanie trwa baaardzo dlugo, trzeba usunac z podlogi dywany, dywaniki, kable, krzesla podniesc do gory, itp, poza tym w rogach nigdy ten robot nie zrobi tak, jak nalezy.

 • Adam Krawczyk

  Oceniono 13 razy 5

  Mam. Nie wyobrażam sobie nie mieć. Jest to uzupełnienie normalnego odkurzacza nie mniej jednak spełnia swoją rolę. Szczególnie jak na się małe dzieci.

 • jck12

  Oceniono 6 razy 4

  Roomba 980 odkurza (średnio intensywnie zameblowane) 65m2 w 120 minut. Oczywiście podłoga powinna być odgracona (przy tradycyjnym odkurzaniu też graty muszę przesuwać). Najlepiej włączyć i wyjść na zakupy, albo uruchomić zdalnie podczas wyjazdu. No i fajnie mieć meble ze szparą 10cm i krzesła z nogami odpowiednio szerokimi żeby dała radę wjechać. Inaczej trochę bez sensu. Wiadomo że kąciki trzeba poprawić (za drzwiami na przykład) no i listwy u góry (chyba że wcześniej puszkiem przejechać). Dlatego to jest uzupełnienie odkurzacza. Nie zastąpi. Bardziej przydatne dla amatorów zwierzaków. W przeciwnym razie tylko jeśli ktoś szczerze nienawidzi odkurzać. Ja nie mam jej ochoty ani wyrzucać ani zachwalać jako cudowny środek, choć początkowo byłem zachwycony.

 • Tomek Holwek

  Oceniono 12 razy 4

  Po kilku miesiącach użytkowania twierdzę stanowczo że to gadżet który co najwyżej uzupełnia prawdziwy odkurzacz, ale go nie zastąpi. Typowe pomieszczenie trzeba przygotować na sprzątanie, tj. usunąć przeszkody w postaci kabli i dywaników, a i tak nie dojedzie tam gdzie dojdzie się typowym zestawem końcówek normalnego odkurzacza. Nie odkurzy też kanap czy półek. Odkurzacze - roboty niestety są głośne, głupie i trzeba je dość często kompleksowo czyścić (filtry, kółka, wałki ). I niestety cena zupełnie nieadekwatna do ich możliwości. Jak ktoś jest gadżeciażem niech próbuje, Dla tych którzy chcą po prosty mieć czysto i myślą że robocik za nich to zrobi - odradzam.

 • jaleros

  Oceniono 6 razy 4

  Mam taką elektrozabawkę Samsunga. Masz rzucone dywany (nie chodzi mi o wykładzinę dywanową na całej podłodze)? Zapomnij o robotach odkurzających na 10 lat. Później wrócimy do tematu. Aktualnie nadaje się to do sprzątania pustych pokojów o najlepiej prostokątnych gładkich podłogach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX