Czym czyścić komputer, klawiaturę, myszkę? Oto garść dobrych porad dla każdego

KS
01.11.2018 11:00
Czym czyścić komputer i peryferia? Porady

Czym czyścić komputer i peryferia? Porady (fot. pixabay)

Regularne czyszczenie komputera z kurzu i innych zabrudzeń wpłynie pozytywnie na jego wydajność oraz poprawi chłodzenie podzespołów. Podpowiadamy, po jakie środki sięgnąć i jak postępować w przypadku czyszczenia komputera i peryferiów.

Czyszczenie obudowy, procesora i karty graficznej

Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki i akcesoria dedykowane czyszczeniu komputerów. Będą one bezpieczniejsze dla sprzętu i dadzą lepsze efekty niż np. odkurzacz i ściereczka z płynem do mycia naczyń. W skład podstawowego zestawu do czyszczenia powinny wchodzić:

 • sprężone powietrze
 • pianka do czyszczenia plastiku
 • pasta termoprzewodząca

Czyszczenie komputera zaczynamy od odłączenia go od prądu i otworzenia obudowy. Sprężonym powietrzem pozbywamy się kurzu. Należy pamiętać, by puszkę z powietrzem trzymać pionowo, inaczej środek ochłodzi się, co może sprawić, że powietrze zacznie się skraplać na częściach komputera. Podczas czyszczenia obudowy szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie szparki i kratki, których zadaniem jest dobra cyrkulacja powietrza. Wymiana pasty termoprzewodzącej na świeżą z kolei pozytywnie wpłynie na kondycję procesora. 

Czyszczenie peryferiów - mysz, klawiatura

Na myszy i klawiaturze dosyć szybko widać tłuste zabrudzenia oraz inne ślady użytkowania sprzętów. Ich regularne czyszczenie wpływa przede wszystkim na komfort pracy, a przy tym jest niezwykle proste. Ważne jednak, by korzystać przy czyszczeniu ze sprężonego powietrza oraz specjalnego środka czy pianki do usuwania zabrudzeń z biurowych sprzętów RTV. Takim środkiem wyczyścimy również głośniki czy zewnętrzną część obudowy komputera. 

Czyszczenie peryferiów - mysz, klawiaturaCzyszczenie peryferiów - mysz, klawiatura fot. pexels

Czyszczenie monitora

W przypadku monitorów warto pamiętać o tym, że niewłaściwe środki mogą uszkodzić ekran. Dlatego obowiązkowo powinniśmy wyposażyć się w środek do czyszczenia monitorów LCD lub TFT. Najczęściej tego typu produkty sprzedawane są w komplecie z odpowiednią ściereczką. Do wyboru mamy również specjalne nawilżone szmatki przeznaczone do czyszczenia ekranów monitorów. 

Poniżej wybraliśmy dla was również sprzęt i akcesoria komputerowe, które teraz możecie kupić w bardzo okazyjnych cenach. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • wrobelek_elemel

  Oceniono 8 razy 4

  Myszkę najzdrowiej płynem do higieny intymnej.

 • wardog1

  Oceniono 7 razy 3

  Najlepiej Karcherem, klawiatura jak z geszeftu.

 • kupidon

  Oceniono 3 razy 3

  Green Clean 22 euro. Dla kogo ten artykuł?

 • timo862

  Oceniono 7 razy 3

  Źle doradzacie! Najlepiej czyści się olejem rzepakowym, rozpuszczalnikiem i octem spirytusowym! Polecam, fachowy informatyk.

 • avensis77

  Oceniono 1 raz 1

  Sciereczka z mikrofibry zwilzona lekko woda - tanio i skutecznie.

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 1

  Zmywarka Beko wymiata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX