Piekarnik do zabudowy - jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie piekarnika?

KS
11.02.2019 11:00
Piekarnik do zabudowy - jaki wybrać?

Piekarnik do zabudowy - jaki wybrać? (fot. bosch)

Piekarniki do zabudowy cieszą się coraz większą popularnością, a ilość funkcji jakimi dysponują potrafi zaskakiwać. Jak wybrać odpowiedni piekarnik do naszych potrzeb? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Piekarnik do zabudowy wymiary i rodzaje

Piekarniki do zabudowy możemy podzielić pod różnym kątem na kilka typów. Ze względu na rozmiar dzielimy je na standardowe (około 60 x 60 x 60 cm) lub niższe, kompaktowe (około 45 x 60 x 60 cm). Innym podziałem będzie ten ze względu na technologię pieczenia:

  • elektryczny
  • parowy
  • parowy z funkcją pieczenia
  • gazowy

Coraz więcej producentów rezygnuje z piekarników gazowych, dlatego ich oferta będzie stosunkowo niewielka. Za to coraz większą popularnością cieszą się piekarniki tradycyjne elektryczne z dodatkowymi funkcjami pieczenia i gotowania na parze, które pozwalają przygotowywać zdrowsze posiłki w niższych temperaturach. 

Każdy piekarnik do zabudowy możemy zamontować zarówno pod blatem, jak i wertykalnie - w słupku. 

Piekarnik do zabudowy do 2000 złPiekarnik do zabudowy do 2000 zł kolaż redakcja, materiały partnerów

Piekarnik gazowy do zabudowy

Piekarniki gazowe powoli są wypierane przez modele elektryczne, ale wciąż mają swoich zwolenników. Są znacznie tańsze w eksploatacji i jeżeli do tej pory korzystaliśmy z piekarników gazowych, to warto pamiętać, że piecze się w nich nieco inaczej niż w elektrycznych. Stąd nawet sprawdzone przepisy mogą nie wychodzić, kiedy zmienimy piekarnik. Gazowe piekarniki do zabudowy znajdziemy w ofercie takich producentów jak Candy, Freggia i Smeg. 

Piekarnik elektryczny do zabudowy

Piekarniki elektryczne to zdecydowanie najpopularniejszy wybór wśród kupujących. Wybierając taki piekarnik, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na klasę energetyczną sprzętu, ponieważ piekarniki pobierają stosunkowo dużo prądu. Najnowocześniejsze modele wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających pracę w kuchni. Warto zwrócić uwagę chociażby na funkcje dual-cook, automatyczne programy pieczenia czy piekarnik z mikrofalą 2w1. Poniżej wybraliśmy dla was 3 modele, które polecamy, a dalej możecie zapoznać się z bardziej szczegółowym poradnikiem, jak wybrać piekarnik do zabudowy i na co zawrócić uwagę. 

Piekarnik do zabudowy - ranking

Piekarnik do zabudowy Amica Integra Soft

Nasza pierwsza propozycja to stosunkowo niedrogi piekarnik od bardzo cenionej polskiej marki - Amica. Zastosowano tu popularne technologie wpływające na bezpieczeństwo użytkowania - chłodne fronty czy boczne drabinki, które stabilizują blach podczas ich wysuwania. Z kolei system Aqualytic ułatwia czyszczenie. Piekarnik oddaje do naszej dyspozycji 10 funkcji pieczenia. W linii Integra znajdziemy również inne AGD, dzięki czemu łatwo będzie stworzyć spójny wystrój kuchni. 

Piekarnik do zabudowy Amica Integra SoftPiekarnik do zabudowy Amica Integra Soft fot. materiały producenta

Piekarnik do zabudowy Bosch Serie 8

Niemiecki producent AGD Bosch cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami wśród użytkowników, stąd piekarnik tej marki znalazł się na naszej liście. Model, który wybraliśmy oferuje 13 programów pieczenia, chłodne fronty oraz funkcję EcoClean, która znacznie ułatwia czyszczenie. Producent również zwraca uwagę na funkcję Termoobieg 4D, dzięki czemu ciepło jest rozprowadzane równomiernie na wszystkich poziomach piekarnika. 

Piekarnik do zabudowy Bosch Serie 8Piekarnik do zabudowy Bosch Serie 8 fot. materiały producenta

Piekarnik do zabudowy Samsung Dual Cook

Piekarniki Samsung znane są przede wszystkim dzięki technologii Dual Cook, które pozwalają na pieczenie dwóch potraw jednocześnie bez ryzyka przenikania się zapachów. Dzięki temu możemy oszczędzać energię i czas. Model, który polecamy ma świetny stosunek ceny do ilości oferowanych funkcji. Poza licznymi programami pieczenia oraz funkcją Dual Cook, oferuje również 40 zaprogramowanych przepisów, które ułatwią przygotowywanie potraw z pomocą piekarnika. Z kolei tryb Pro Roasting jest idealny do pieczenia mięs w niskiej temperaturze. 

Piekarnik do zabudowy Samsung Dual CookPiekarnik do zabudowy Samsung Dual Cook fot. materiały producenta

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Przede wszystkim pierwsza rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to klasa energetyczna piekarnika. Pieczenie pochłania bardzo dużo energii, dlatego najlepiej wybrać model energooszczędny klasy A, A+ lub A++. Są one droższe od modeli niższej klasy, jednak jeżeli będziemy z piekarnika korzystać często, to jest to inwestycja, która się opłaca. Warto też zwrócić uwagę na sposób podłączenia piekarnika i moc przyłączeniową. Kolejna kwestia to pojemność i wybór wyposażenia piekarnika. Warto zwrócić uwagę na typ prowadnic oraz rodzaj sterowania. Najnowocześniejsze piekarniki możemy obsługiwać także za pomocą smartfona. Wśród najważniejszych funkcji warto zwrócić uwagę na rodzaj podgrzewania - górna i dolna grzałka, termoobieg, grill. Nie bez znaczenia powinna być też łatwość czyszczenia piekarnika i tu najlepiej sprawdzą się modele ze specjalną emalią ułatwiającą czyszczenie ręczne. 

Funkcje dodatkowe

Wybierając piekarnik dopasowany do swoich potrzeb warto dokładnie zapoznać się z funkcjami dodatkowymi. Wśród najpopularniejszych funkcji możemy wymienić chociażby automatyczne programy pieczenia, podtrzymywanie ciepła, dual cook (możliwość pieczenia dwóch dań w różnych temperaturach jednocześnie), szybkie nagrzewanie, termosonda, rozmrażanie czy automatyczne czyszczenie. Jeżeli zastanawiamy się dodatkowo nad kupnem mikrofalówki to zamiast dwóch urządzeń, możemy pomyśleć o zakupie piekarnika 2w1 z funkcją mikrofali. 

Piekarniki 2w1 z funkcją mikrofaliPiekarniki 2w1 z funkcją mikrofali kolaż redakcja, materiały partnerów

Kolor i wygląd dopasowany do kuchni

Na koniec wybierając piekarnik, warto zwrócić uwagę również na to, by pasował do pozostałych sprzętów kuchennych, jak i ogólnego wystroju pomieszczenia. Na szczęście producenci przygotowali bardzo szeroką gamę kolorów oraz typów wykończeń, dzięki czemu znajdziemy zarówno modele, które sprawdzą się w nowoczesnej kuchni jak i tej stylizowanej na bardziej klasyczny wygląd. 

Zobacz także
  • Piekarnik do zabudowy za mniej niż 1300 zł Piekarnik do zabudowy za mniej niż 1300 zł [Przegląd]
  • AGD od polskich producentów AGD od polskich producentów. Lodówki, piekarniki, zmywarki i inne sprzęty w okazyjnych cenach
  • Piekarnik Samsung Dual Cook Flex Jaki piekarnik wybrać? Dual cook, 2w1, z funkcją pieczenia parowego - przegląd