Bilard w domu - co warto wiedzieć? Jaki sprzęt wybrać?

KM
14.05.2019 11:39
Bilard

Bilard (Fot. pixabay, CC0 public domain)

Uwielbiasz grać w bilard? To bardzo popularna gra. Stół do bilarda spotkamy w większości pubów, w wielu restauracjach, salonach gier, klubach bilardowych. Partię bilarda możemy również rozegrać w domu - pod warunkiem, że mamy odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy, jak zaaranżować miejsce do gry w bilard we własnym domu.

Jeśli uwielbiasz grać w bilard, na pewno wiesz, że wiąże się to z koniecznością wyjścia z domu. Profesjonalne stoły do gry odstraszają wysoką ceną, zajmują zbyt dużo przestrzeni w mieszkaniu i zwyczajnie są niepraktyczne. Nie oznacza to jednak przymusowej rezygnacji z ulubionej rozrywki! Wybraliśmy stoły do bilarda, które śmiało można ustawić w domowej piwnicy czy wygospodarować na nie miejsce na strychu, poddaszu lub w garażu!

Stół do gry w bilardStół do gry w bilard Fot. pixabay, CC0 public domain

Bilard – podstawy

Jak zagrać w bilard? Niezbędna jest jedna biała oraz piętnaście ponumerowanych kolorowych bil. Bile podzielone są na 2 grupy: bile jednolite oraz bile z paskiem. Wygrywa zawodnik, który wcześniej wbije wszystkie bile do łuz.

Bilard w Polsce ma 3 odmiany. Najbardziej popularny jest Pool – prosta gra, która świetnie sprawdzi się dla początkujących lub osób, które w bilard grają okazjonalnie i dla przyjemności. Trudniejsza jest gra Snooker, gdzie wymagana jest większa powierzchnia stołu, inne łuzy, bandy i bile. Najmniej powszechna w Polsce jest gra Karambol, w której stół nie posiada łuz; wymaga od graczy dużych umiejętności.

Jaki stół do bilarda?

Wybierając stół do gry, największym ograniczeniem jest budżet oraz wielkość pomieszczenia, w którym chcemy go ustawić. Pamiętajmy, by urządzając miejsce do gry w salonie, wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką zajmują pozostałe meble: kanapa, stół czy krzesła.

Profesjonalne stoły bilardowe wykonywane są wyłącznie z drewna olchowego, jesionowego lub bukowego. Cena takiego stołu przekracza 2500 złotych. Jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami gry w bilard, dysponujemy odpowiednią przestrzenią, na pewno warto będzie zainwestować w solidny i profesjonalny sprzęt. Szukającym tańszych rozwiązań polecamy stoły bilardowe wykonywane z płyty meblowej o fornirowej powierzchni - są one dużo tańsze, a prezentują się równie dobrze. Stół z płyty jest zdecydowanie lżejszy, a więc łatwiej go przesuwać i przenosić.

Bile do bilarda kupimy już od 50 złotych. Lampy bilardowe to wydatek rzędu od 220 złotych wzwyż.

Dla fanów gier stołowych doskonale sprawdzą się rozbudowane stoły, kilka w jednym, np. zwykły stół, który po zdjęciu blatu staje się stołem bilardowym, a po nałożeniu specjalnej nakładki – stołem do tenisa lub piłkarzyków.

Jak i gdzie ustawić stół bilardowy?

Gra w bilardGra w bilard Fot. pixabay, CC0 public domain

Stół bilardowy obowiązkowo musi stanąć na stabilnym, równym podłożu, absolutnie nie może się chwiać. Doskonały klimat do gry stwarza przytłumione światło – warto wybrać duże lampy, zawiesić je nad stołem, około 80-100 cm od blatu, dzięki czemu doświetlimy pole do gry.

Pamiętajmy, że do swobodnej i wygodnej gry potrzebujemy wokół stołu 1,5 m wolnej przestrzeni. Na ścianie powinna znaleźć się tablica do zapisywania wyników graczy. Przydadzą się również fotele lub pufy, na których usiądą współzawodnicy, dopingujący lub zawodnicy grający pomiędzy partiami gry.

Komentarze (3)
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 4

  przede wszystkim te kolorowe kule muszą być w miarę okrągłe a patyki proste .---i można ciupać .----a nie lepiej piłkarzyki ????

 • dirk.gently

  Oceniono 2 razy 2

  "Profesjonalne stoły bilardowe wykonywane są wyłącznie z drewna olchowego, jesionowego lub bukowego."
  Bzdura, profesjonalne stoły wykonuje się wyłącznie z kamienia. Ogólnie ten "artykuł" wygląda jakby był napisany przez osobę której jedyna kompetencją jest że kiedyś grała w pubie przy piwku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX