Gramofon - muzyczny sprzęt w nowej odsłonie

KK
28.11.2019 11:06
Gramofon

Gramofon (Fot. pixabay, CC0 public domain)

Uwielbiasz słuchać muzyki? Jeśli tak, to czy słuchałeś muzyki na gramofonie? Ten dźwięk ma w sobie coś niesamowitego. Charakterystyczne trzaski i ciepły dźwięk sprawiają, że koneserzy muzyki zaczynają się zastanawiać nad kupnem gramofonu. Czy warto go mieć? Jak go wybrać?

Świat pędzi do przodu, rozwijamy się cyfrowo i technologicznie. W naszych domach pojawiają się coraz nowsze sprzęty do słuchania muzyki, nie brakuje ulubionych płyt, jednak prawdziwi wielbiciele muzyki z sentymentu sięgają po gramofon. Teraz prezentuje się on nieco bardziej nowocześnie i nadal odtwarza winylowe płyty, które z pewnością odnajdziemy na domowym poddaszu.

Jak działa gramofon?

Pomimo popularności muzyki w formacie cyfrowym, gramofony i winylowe płyty nie odeszły do lamusa. Gramofon to urządzenie do odtwarzania kultowych płyt. Sprzęt wyposażony jest w duży talerz oraz ramię zakończone igłą, która jest wprowadzana w drganie, następnie zamieniane w sygnał elektryczny.

GramofonGramofon Fot. pixabay, CC0 public domain

Wyróżniamy 3 rodzaje gramofonów. Najtrudniejszy w obsłudze i zdecydowanie najdroższy jest gramofon manualny, w którym płytę umieszcza się wewnątrz i samodzielnie nastawia ramię z igłą. Jego zaletą jest niezawodność i możliwość ustawienia odtwarzania od wybranego momentu. Kolejny jest gramofon półautomatyczny, po odtworzeniu płyty sam się wyłącza, zatrzymuje obroty talerza i odsuwa ramię na bok. Ostatni jest gramofon automatyczny, zdecydowanie najprostszy w obsłudze, niektóre modele umożliwiają automatyczne odtwarzanie płyty ponownie.

Napęd – najważniejszy element gramofonu

Napęd to niewątpliwie najważniejsza kwestia podczas wyboru gramofonu. To od niego zależy czy dźwięk będzie odtwarzany jednostajnie i z odpowiednią prędkością, by dźwięk nie był zniekształcony.

Wyróżniamy napęd paskowy oraz bezpośredni. Napęd paskowy za pomocą paska przenosi obroty silnika na talerz. Talerz jest odseparowany od silnika, dzięki temu szum z gramofonu zostaje wytłumiony. Ten model sprawdzi się do użytku w domu.

Napęd bezpośredni jest bardziej niezawodny. Talerz urządzania zespolony jest z osią silnika, a więc może się on łatwo rozpędzić i możliwe są zmiany jego prędkości. Ten model często wykorzystują DJ, ponieważ można przesuwać płytę ręką.

GramofonGramofon Fot. pixabay, CC0 public domain

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oprócz napędu ważną rolę odgrywa ramię – różnią się one kształtem, długością, łożyskowaniem. Następnie zwróćmy uwagę na igłę – to ona odpowiada za odczytywane muzyki zapisanej na płycie. Istnieją 2 rodzaje wkładek: MM (Moving Magnet), gdzie magnes jest umieszczony na wsporniku i podczas grania drga, a cewka pozostaje w bezruchu oraz MC (Moving Coll), gdzie cewka się nie rusza.

Dla jakości dźwięku ważny jest szlif igły. Szlif sferyczny – najtańszy, stożkowy, szlif ellpetyczny – wytrzymalszy, o większej powierzchni styku z płyta, a więc lepiej odczytuje muzykę oraz szlif linowy – podobny do ellpetycznego.

Wybierając gramofon zwróć uwagę na możliwość regulacji siły nacisku, ponieważ decyduje to o barwie dźwięku (mocniejszy nacisk obniża dźwięk, lżejszy podnosi). Kolejną kwestią jest regulacja siły odśrodkowej, która zapobiega wypadaniu igły z rowków na płycie.

Warto też zwrócić uwagę na stabilną podstawę. Powinien on stać na płaskiej, równej powierzchni. Wibracje i podmuchy wiatru mają negatywny wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku.

Więcej o:
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  A do czego autor proponuje podlaczyc ten kultowy gramofon? Do tuby?
  Art. z cyklu 'skontakuj sie z lekarzem lub farmaceuta, bo kazdy lek niewlasciwie stosowany....' itd.

 • jevdok

  Oceniono 4 razy 2

  Jeszcze takie fajne mam nauki dzisiaj z tego artykułu:
  "Następnie zwróćmy uwagę na igłę – to ona odpowiada za odczytywane muzyki zapisanej na płycie. Istnieją 2 rodzaje wkładek: MM (Moving Magnet), gdzie magnes jest umieszczony na wsporniku i podczas grania drga, a cewka pozostaje w bezruchu oraz MC (Moving Coll), gdzie cewka się nie rusza."
  - już myślałem, że coś o igłach będzie, a tu jednak o wkładkach pan napisał
  - myślałem, że to moving coil (ruchoma cewka), a to jednak moving coll (co to coll jest?)
  - myślałem też, że we wkładkach moving coil, cewka się właśnie porusza, a magnes nie, a to jednak w obydwu ta cewka się nie porusza... hmmm... ciekawe.

  I tu jeszcze fajne takie jest "oraz szlif linowy – podobny do ellpetycznego"...toż ja przez całe życie myślał, że to szlif liniowy, a tu masz... linowy jednak. No i takie piękne, nowe słówko... ELLPETYCZNY!.

  "podmuchy wiatru mają negatywny wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku."... na dworzu raczej nie słucham muzyki z gramofonu, ale wobec tego nigdy nie wystawię gramofonu na podwórko

 • td789

  Oceniono 1 raz 1

  Autor artykulu pewnie nigdy nie mial dobrego gramofonu. Bo na dzwiek maja w roznym stopniu wpyw wszystkie elemnty: talerz, ramie, wkladka, naped oraz deska. Tak na margineise. Dobre gramofony kosztuja od 2000 zl w zwyz, dobre wkladki od 1000 zl w zwyz. :)

 • cameel.m

  Oceniono 3 razy 1

  Serio, to nie wiem jaki jest sens słuchania wytłoczonych w winylu płyt, które zostały nagrane i zremasterowane cyfrowo. Jedyna korzyść takiego słuchania to ta, ..że nie da się tego zrobić szybko. Trzeba "wyhamować", wyjąć płytę z koperty, ustawić igłę i usiąść w fotelu... To ma większość wartość niż sama cyfrowa płyta z "trzaskami". I żeby nie było słuchałem tak kiedyś płyt, ale w 100% analogowych.

 • jevdok

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wiedziałem, że "Gramofon to urządzenie do odtwarzania kultowych płyt". Trochę się zmartwiłem, bo mam sporo płyt, które nie są kultowe, więc będę musiał przestać ich słuchać :-( ...mimo wszystko dziękuję Ci KK, że mnie oświeciłeś. W przeciwnym razie dalej bym słuchał tych nie-kultowych płyt, a wtedy to nawet taki gramofon mógł by się zniszczyć!
  Myślałem też, że napęd paskowy zamiast bezpośredniego stosuje się w celu pozbycia się drgań przenoszonych z silnika przez napęd bezpośredni na ramię gramofonu, a to okazuje się, że szumów można się w ten sposób pozbyć...takie gramofonowe Dolby C. Się uczy się człowiek caaaaałe życie.

 • uploadhelski

  0

  Strona źle działa (przy kasowaniu przez Backspace ucieka do góry), artykuł napisany tak niechlujne, że nikt kto chce kupić gramofon nie powinien go czytać. Koszmarne błędy literowe i merytoryczne, autor bierze udział w konkursie na największego lamera roku.
  "MM (Moving Magnet), gdzie magnes.. podczas grania drga, a cewka pozostaje w bezruchu oraz MC (Moving Coll), gdzie cewka się nie rusza" - ma być Moving Coil i taki system charakteryzuje się tym, że to właśnie cewka się RUSZA.
  Rekordem jest "szlif ellpetyczny" - może autorowi kojarzy się z pelletem?

 • gedko

  0

  "wibracje i podmuchy wiatru" ??? - może chodzi mu o odporność na trzęsienia ziemi i trąby powietrzne

 • druga_wieza

  Oceniono 6 razy 0

  Koszmarna ilość błędów w artykule i to naprawdę elementarnych.

  Niefachowcom zdecydowanie polecam ŻADEN GRAMOFON. Ten "ciepły dźwięk" to są trzaski, przydźwięk i inne zakłócenia. Żaden gramofon nie da takiej jakości jak zwykłe MP3, nie mówiąc o podstawowym sprzęcie "audiofilskim" (cudzysłów zamierzony).
  Nie dajcie się zwariować, nie warto.
  Osobiście posiadam kilkaset płyt gramofonowych, których praktycznie nie używam, bo wolę zgrywki w postaci cyfrowej.

 • jackk3

  Oceniono 2 razy 0

  Ja pier.... trzaski? To zaleta? Acha i mam kolekcje płyt i słucham reg winylu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX