Dzbanek filtrujący - czy warto? Modele wybrane przez redakcję

KK
24.10.2019 12:20
Dzbanek filtrujący Brita

Dzbanek filtrujący Brita (Fot. Homebook, materiały partnera)

Woda o niezbędny składnik codziennej diety, by organizm prawidłowo funkcjonował. Należy zwrócić uwagę na jakoś pitej wody, dlatego warto kupić dzbanek filtrujący, który zadba o to, by pita przez domowników woda była zdrowa, odpowiednio miękka i czyta. Jaki dzbanek filtrujący wybrać?

Pomimo, że technologia idzie naprzód, stacje uzdatniania wody dwoją się i troją, żeby woda, która dociera do naszych domów i mieszkań była czysta, zdrowa i bezpieczna dla naszego organizmu. Trzeba pozbyć się z niej chloru, metali ciężkich, rdzy czy szlamu. Kupowanie wody w butelkach może być uciążliwe, szczególnie, gdy mieszkamy na wysokim piętrze, jest to też widoczny punkt w domowym budżecie. Warto wtedy zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący.

Dzbanek filtrujący BritaDzbanek filtrujący Brita Fot. Homebook, materiały partnera

Dzbanek filtrujący – jak działa?

Dzbanek filtrujący składa się z pojemnika, do którego wlewamy wodę, filtra oraz dzbanka na wodę przefiltrowaną. Należy pamiętać o wymianie wkładu z filtrem. Dla ułatwienia wiele modeli na pokrywie dzbanka umieszczony ma wskaźnik, na którym zaznaczamy datę pierwszego napełnienia dzbanka. Po upływie miesiąca wskaźnik będzie widoczny  na końcu skali – to poinformuje nas o konieczności zmiany filtra. Z kolei inne modele mają lampki LED, która w przypadku zbliżającej się wymiany wkładu świeci się na czerwono.

Dzbanek do filtrowania wody to zdecydowanie najtańszy i najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się z kranowej wody mechanicznych zanieczyszczeń. Użytkownicy potwierdzają, że poprawia się również smak przefiltrowanej wody, a dodatkowo obniża się jej twardość.

Do pojemnika w dzbanku wlewamy wodę. Urządzenie zwęża się ku dołowi, dzięki czemu woda przepływa przez filtr i spływa do dzbanka. Woda filtruje się szybko, 1,5 litra jest gotowe w niecałe 10 minut.

Jak go wybrać?

W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli dzbanków filtrujących, w różnych przedziałach cenowych. Najtańsze modele kupimy już od 30 złotych, później wystarczy dokupować i regularnie wymieniać wkłady filtrujące.

Wybierając dzbanek zwróć uwagę na jego pojemność, to kluczowa kwestia. Dla osoby mieszkającej samej, wystarczający będzie dzbanek o pojemności 2-2,5 litra, dla kilkuosobowej rodziny lepiej wybrać model 4-5 litrów. Warto pamiętać, że pojemność dzbanka na przefiltrowaną wodę jest dwukrotnie mniejsza niż całkowita pojemność naczynia.

Dzbanek filtrującyDzbanek filtrujący Fot. Homebook, materiały partnera

Kolejną kwestią są filtry i ich wydajność. Filtry wymienia się co 4-12 tygodni. Najtańsze modele przefiltrują około 100 litrów wody (kosztują mniej niż 10 zł), wydajniejsze są w stanie oczyścić nawet 350 litrów kranowej wody (około 20 zł). Już na etapie zakupu dzbanka warto sprawdzić jakie filtry do niego pasują i gdzie są dostępne.

Ważna dla użytkowników jest również cena. Ceny dzbanków zaczynają się od 30 złotych. Modele z wyższej półki kupimy za mniej niż 70 złotych.

Dzbanki filtrujące ciekawie się prezentują. Mają przezroczystą obudowę, dzięki czemu świetnie wyglądają w nowoczesnych aranżacjach, w kuchni, salonie, jadalni oraz biurze.

Dzbanek filtrującyDzbanek filtrujący Fot. Printerest, public domain

Dzbanek filtrujący – czy warto? – zalety

Zakup dzbanka filtrującego pozwoli na filtrowanie wody z kranu, a co za tym idzie – oszczędność i wygodę. Całkowicie odejdziemy od kupowania wody butelkowanej, taszczenia zgrzewek z supermarketu i pozbędziemy się plastikowych butelek, czyli zmniejszymy produkcję śmieci.

 • filtrowanie wody obniża jej twardość
 • z filtrowanej wody nie tworzy się kamień w czajnikach, żelazkach i ekspresach do kawy
 • na ścianach szklanek, kubków i filiżanek nie powstaje osad
 • filtr usuwa nieprzyjemny zapach i smak wody
 • napoje są bardziej aromatyczne i klarowne
 • dzbanki są banalne w obsłudze, działają samodzielnie, nie ma potrzeby ich nigdzie podłączać
Więcej o:
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • jot9

  Oceniono 8 razy 8

  "Urządzenie zwęża się ku dołowi, dzięki czemu woda przepływa przez filtr i spływa do dzbanka."
  Jakby się nie zwężało, to woda by stała. A jakby się rozszerzało, no to by wypływała. Całe szczęście jednak się zwęża. Pomysłowa rzecz. Czy tam w Waszej redakcji nie zachodzą jeszcze jakieś inne nietypowe REAKCJE?

 • sze

  Oceniono 7 razy 7

  "Dzbanek filtrujący - czy warto? Modele wybrane przez reakcję"

  A czy dla porównania dacie też modele preferowane przez jakieś siły postępowe?

 • ukw8078

  Oceniono 4 razy 4

  ''Modele wybrane przez reakcję''

  A obiecywali być postępowcami.

 • nikodem777

  Oceniono 4 razy 4

  Brak "reakcji" też jest reakcją. Słów szkoda.

 • hosta_73

  Oceniono 3 razy 3

  Heloołł, jest tu ktoś? Reakcjo, zareaguj i popraw!

 • sztucznypolak

  Oceniono 3 razy 3

  "Modele wybrane przez reakcję"
  Tak goraco ze straciliscie tozsamosc?

 • o_kulson_nac

  Oceniono 2 razy 2

  >> Dzbanek filtrujący - czy warto? Modele wybrane przez reakcję
  Nie mogłem nie reagować na reakcję. To było silniejsze.
  Dzbany mam w nosku.

 • lray

  Oceniono 3 razy 1

  !!! ...co zdanie to błąd , kto to pisze ...!!! ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX