Wybory parlamentarne 2019. Jaki dokument na wybory? Który upoważnia nas do oddania głosu?

Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę 13 października. Czy tylko dowód osobisty uprawnia nas do głosowania? Podpowiadamy, jaki dokument tożsamości trzeba wziąć na głosowanie

W najbliższą niedzielę Polacy ruszą do urn, by wybrać kolejny parlament. W celu otrzymania karty do głosowania trzeba okazać dokument tożsamości. Zazwyczaj jest to dowód osobisty. Nie jest to jednak jedyny dokument, który uprawnia do głosowania.

Komisja będzie musiała wydać kartę do głosowania, jeśli potwierdzimy tożsamość dowolnym dokumentem, który zawiera imię i nazwisko, zdjęcie oraz informację o instytucji, która go wydała. Jeśli członkowie komisji uznają, że dokument nie budzi wątpliwości, umożliwi nam głosowanie. Ponadto nie mogą odmówić wydania karty do głosowania, jeśli zostanie przedstawiony inny dokument niż dowód osobisty. Na oficjalnie stronie PKW widnieje poniższy komunikat: 

Przed wydaniem karty do głosowania, obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek sprawdzenia tożsamości wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią, pod warunkiem, że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości. Osoba przystępująca do głosowania powinna więc posiadać przy sobie taki dokument oraz okazać go członkowi komisji. Kwestie te reguluje art. 52 § 1 Kodeksu wyborczego. 

Wybory parlamentarne 2019. Jaki dokument można ze sobą wziąć? 

Zgodnie z tymi zasadami, oprócz dowodu osobistego możemy przedstawić prawo jazdy, legitymację, paszport, a nawet kartę miejską. Dokumenty muszą jednak spełniać wszystkie wymogi formalne, żeby komisja mogła bez żadnych wątpliwości potwierdzić naszą tożsamość. 

Warto także przypomnieć, że Polska jest jednym z zaledwie kilku krajów w Europie, w których dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem dla osób dorosłych. W większości europejskich krajów, dokument jest obligatoryjny tylko dla obywateli poniżej 18. roku życia. Niektóre kraje, jak Wielka Brytania, w ogóle nie wydają dowodu osobistego, a w innych jest wydawany na życzenie. 

Więcej o: