Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 13 października zrobimy zakupy?

Czy 13 października to niedziela handlowa? Zgodnie z obowiązującą od 2018 roku ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i dni świąteczne od tego roku wypada tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Informujemy, czy w niedzielę 13 października sklepy oraz centra handlową będą otwarte.

Od 2019 roku, zgodnie z kalendarzem, zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje jedynie pod koniec każdego miesiąca. Możliwe są także pewne ustępstwa w niedziele przedświąteczne określone przez ustawę. Kolejna zmiana terminów wejdzie w życie od 2020 roku. Przepisy zostaną zaostrzone i niedzielne zakupy zrobimy maksymalnie siedem razy w roku. Chodzi o ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia oraz niedziele przedświąteczne (jedna przed Wielkanocą oraz dwie przed Bożym Narodzeniem). 

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 29 września sklepy będą otwarte?

Zgodnie z ustawą w 2019 roku niedziela bez zakazu handlu wypada w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Oznacza to, że w najbliższą niedzielę 13 października nie zrobimy zakupów w dużych sklepach i centrach handlowych. Będzie mogli to zrobić dopiero za dwa tygodnie - 27 października.

Zakaz handlu w niedziele. Dlaczego niektóre sklepy są otwarte? 

Co mamy zrobić, jeśli będziemy w pilnej potrzebie zakupu konkretnego produktu? Które ze sklepów są otwarte? Zakaz handlu w niedzielę dotyczy przede wszystkim centrów handlowych oraz hiper i supermarketów, jak np. Lidl, Bierdonka czy Tesco. Zakupy w niedziele można natomiast robić m.in. w aptekach, kawiarniach, cukierniach, stacjach benzynowych, kwiaciarniach, sklepach gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina oraz w sklepach pełniących jednocześnie funkcję placówki pocztowej. Dotyczy to chociażby sieci sklepów Żabka

Dowiedz się więcej: Lidl Polska pochwalił się wynikami i pensjami swoich pracowników. Dla magazyniera 4800 zł brutto

Więcej o: