Niemcy. Nowe obostrzenia w przyznawaniu m.in. zasiłków na dzieci. Także dla obywateli UE

Praca na czarno, wykorzystywanie cudzoziemskich pracowników i wyłudzanie świadczeń socjalnych znalazły się na celowniku niemieckich urzędów celnych.

W czwartek 6 czerwca 2019 Bundestag przyjął projekt ustawy ministra finansów Olafa Scholza z SPD, która ma ukrócić nielegalne zatrudnienie i pracę na czarno. Kompetentna w tej sprawie jednostka specjalna niemieckiej służby celnej, czyli Kontrola Finansowa Pracy na Czarno (FKS), otrzyma więcej funkcjonariuszy i zwiększone uprawnienia. Dodatkowo będzie zwalczać wyłudzanie zasiłków rodzinnych na dziecko (tzw. Kindergeld).

Surowe kary

Obywatele państw unijnych w ciągu pierwszych trzech miesięcy pobytu w Niemczech nie będą otrzymywać zasiłku na dziecko, jeśli nie mają w tym okresie żadnych dochodów z pracy. Przedstawianie fałszywych umów o pracę, służących wyłudzaniu świadczeń socjalnych, będzie surowiej karane niż do tej pory.

Za i przeciw

Partie koalicji rządzącej oraz klub poselski Alternatywy dla Niemiec (AfD) poparły projekt nowej ustawy. Partie Zielonych i FDP wstrzymały się od głosu, a partia Lewica go odrzuciła. Posłowie Zielonych i Lewicy ponadto ostro skrytykowali przewidziane w projekcie ustawy ograniczenia w otrzymywaniu zasiłku rodzinnego na dziecko.

FKS rośnie w siłę

Planuje się, że Kontrola Finansowa Pracy na Czarno, licząca obecnie około 7900 funkcjonariuszy, do roku 2026 zostanie wzmocniona i osiągnie stan ponad 10 tys. ludzi. Dodatkowo zostanie w niej utworzonych dalsze 3500 etatów. W przyszłości, służby celne będą mogły przystąpić do działania na podstawie samego podejrzenia o wyzyskiwanie pracowników, pracę przymusową oraz handel ludźmi. Pracodawcy nie będą mogli kwaterować swoich pracowników w mieszkaniach o standardzie urągającym ludzkiej godności.

Ostrzejsze kontrole

Służby celne już teraz kontrolują, czy pracodawca ubezpieczył swoich pracowników, czy płaci należne podatki i dotrzymuje warunków umowy o pracę. Do tej pory warunki mieszkaniowe nie mieściły się w ramach minimalnych warunków pracy, ten stan rzeczy ma się teraz zmienić.

Celnicy będą także dokładniej kontrolować miejsca zatrudniania osób do pracy za wynagrodzenie godzinowe, względnie dniówkę. Jest to potrzebne, ponieważ do Niemiec zwabia się pracowników z państw niebędących członkami UE na takich właśnie warunkach. Są często wykorzystywani i skazani na  karygodne warunki mieszkaniowe.

Artykuł pochodzi z serwisu Detsche Welle

Więcej o:
Komentarze (27)
Niemcy. Nowe obostrzenia w przyznawaniu m.in. zasiłków na dzieci. Także dla obywateli UE
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 22 razy 16

  Niemcy mając nadwyżkę budżetową tną socjal szykując sie na kryzys...

  A u nad rozdawnictwo coraz większe...

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 9

  niemcy odetną polonusom sympatykom piss lewą kasę - ale będzie wrzawa!! ciekawe co kłamczyński znów nakłamie ciemnocie

 • facio60

  Oceniono 8 razy 6

  Te pseudo zatrudniające firmy to te z Romami z Rumunii i Bułgarii. W niemieckiej prasie pełno było na ten temat artykułów. Ludzie ci musieli być gdzieś zameldowani. Okazało się, że rekordziści mieli na stanie swojego mieszkania........kilkuset Romów! Urzędy finansowe wzięły się na sposób i wychodziły z założenia, że przeciętny dochód z jednej osoby, której wynajmuje siè mieszkanie to tyle a tyle EUR i zaczęły stosować domiary, co zaczęło ukracać ten proceder. Polacy, z racji tego, że są w Niemczech najliczniejszą grupą z UE, automatycznie pobierają Kindergeld. Oburzenie wywołuje pobieranie tego świadczenia na dzieci nie mieszkające w Niemczech i to chcą ukrócić. Niemcy są de facto bardzo łatwowierni i łatwo ich oszukać. Słyszałem o b.licznych przypadkach pobierania niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych pracując już oficjalnie w Polsce.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 4 razy 2

  To atak na polskie katolickie białe choć ciemne rodziny na socjalu :-)

 • kmwsm

  Oceniono 18 razy 2

  Polaczki cwaniaczki pewnie biora kindergeld w Niemczech i 500+ w Polsce. Tak jak polaczki cwaniaczki z Kanady, wracaja na emeryture do Polski, tylko ze w Kanadzie nikt o tym nie wie, rozliczaja tu podatki i figuruja tak jakby nadal tu mieszkali. OSZUSTWO nagminne.

 • marcinmarcin12

  0

  Dziwilem sie w latach dziewiedziesiatych 9poczatek) jak slawni z przestrzegania kazdego paragrafu Bawarczycy i inspekcje skarbowe nie podejmowaly dzialania widzac nielegalnie pracujacych Polakow. W wielu wioskach wszyscy bauerzy korzystali z nielegalnych pracownikow. Watpie by ta sklonnosc do przekretow sie skonczyla.

 • kolektywnie

  Oceniono 9 razy -5

  Niemcy muszą płacić na inżynierów z Afryki więc obcinają pozostałym. Lekarze z pontonów do pracy nie chodzą więc ich ta akcja nie dotyczy!

 • rikol

  Oceniono 17 razy -5

  Uchodźcy tyle ich kosztują, że muszą zmniejszyc socjal dla innych. norma. Dlatego chcą się pozbyć tych tzw. uchodźców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX