Mateusz Morawiecki proponuje "koalicję chętnych" oraz "czarne i białe" listy płatników VAT w Europie

Oszustwa przy rozliczaniu podatku VAT są przyczyną wielkich strat w budżetach krajów UE. Premier Mateusz Morawiecki chwali się na łamach "FAZ" sukcesami w walce z mafią i wzywa Unię do pójścia w ślady Polski.

"Nasza walka przeciwko mafii VAT jest prawdziwym europejskim sukcesem. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami i zachęcić inne kraje UE do pójścia w nasze ślady" – pisze Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Premier określa podatek VAT mianem "smaru" zapewniającego sprawne działanie mechanizmu europejskiego wspólnego rynku. Zwraca jednak uwagę, że VAT jest podatny na nadużycia, co może doprowadzić do "zatrucia" zdrowego organizmu wspólnego rynku.

Morawiecki zaznacza, że Europa już w latach 90. dostrzegła problem oszustw przy podatku VAT, jednak do tej pory nie wypracowała skutecznej metody walki z tym zjawiskiem.

Polska, twierdzi premier, należy do krajów, które wyjątkowo boleśnie odczuły na własnej skórze działania mafii. W latach 2007 – 2013 różnica między spodziewanymi a rzeczywistymi wpływami z podatku VAT wzrosła z 8,9 proc. do 25, 7 proc.

Jak pisze Morawiecki, od 2016 roku Polska zasadniczo zmieniła taktykę walki z nadużyciami. System został uszczelniony dzięki wprowadzeniu nowych instrumentów IT i zmianie przepisów.

Wojna z mafią VAT nie jest jeszcze zakończona, lecz trudno nie zauważyć dotychczasowych rezultatów – podkreśla premier. 

Czytaj więcej: Kaczyński dopiął swego. Będą zmiany stawek VAT na niektóre produkty. Ośmiorniczki droższe

Stwórzmy "koalicję chętnych"

Zmniejszenie o połowę strat VAT oznaczałoby dodatkowe miliardy euro dla unijnego budżetu – podkreśla premier. Ze względu na sprzeciw niektórych krajów wobec harmonizacji podatków, Morawiecki proponuje powstanie "koalicji chętnych" – krajów, które dobrowolnie podejmą walkę z oszustwami VAT.

Polska zamierza zaproponować podpisanie deklaracji o walce z oszustwami podatkowymi. Głównym elementem deklaracji ma być stworzenie wzajemnego dostępu do informacji w formie banków danych podatników i rejestrów handlowych. Należy stworzyć wspólne zasady kontroli procesu rejestracji oraz "czarne i białe" listy płatników VAT. Kolejnymi krokami powinny być jednolite ramy prawne i wspólna kontrola podatków.

UE musi być o wiele skuteczniejsza i bardziej przedsiębiorcza, jeżeli chce dotrzymać kroku rynkom w USA i Azji. By to osiągnąć, potrzebuje zasobów. Likwidacja oszustw podatkowych byłaby krokiem w kierunku zapewnienia tych zasobów – pisze w konkluzji Morawiecki.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (94)
Mateusz Morawiecki proponuje "czarne i białe" listy płatników VAT w Europie
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 36 razy 28

  Jasne Morawiecki, pokaż mi choć jednego "mafiozę vatowskiego" którego udało Ci się przez 4 lata schwytać na oszustwie... Konfabulacje tego kolesia sięgają granic choroby psychicznej. Już widzę jak kraje Europy które mają pkb na jednego mieszkańca w granicach 60 - 50 tysięcy USD, wzorują swój system finansów na golodupcu którego już nawet Litwa czy Łotwa przegonila nie mówiąc o Słowenii czy Czechach.
  Moja firma pracuje w europejskim kraju gdzie VAT w budownictwie obniżono w ubiegłym roku z 8% do 7.6% - gwarantuje ci Pinokio że nikomu, nawet się nie chce tracić czasu i energii na ściemnianie z VATem w tych warunkach

 • tempa-dzida2

  Oceniono 21 razy 17

  Morawiecki w UE ma opinię, na jaką zasłużył. Do tego nie jest żadnym "ekspertem" podatku VAT.
  Odgrzewany kotlet, na który nikt nie ma ochoty.
  ALE TERAZ W TRWAMACH I MARYJACH BĘDZIE WYNOSZONY POD NIEBIOSA, JAKI TO ON MĄDRY JEST I JAK EUROPĘ NAPRAWIA ...

 • van_norden

  Oceniono 17 razy 15

  Ma na myśli tego mechanika co wymienił żarówkę bez paragonu?

 • norman67

  Oceniono 17 razy 15

  A może coś o walce z kupowaniem działek od kk na słupy? Albo krótki poradnik - jak zarobić 70mln?

 • stef0909

  Oceniono 14 razy 14

  A może tak jak przekręcać na działkach kościelnych!? w tym jest dobry krzywomordy łgarz!

 • zbych.lagunkaxx18

  Oceniono 14 razy 14

  pisoTŁUK chce uczyć Europejczyków a sami są UMOCZENI w SKOKACH , nochal MATOŁuszkowi sięga do ( jaj ) o ile jeszcze ma

 • antonikarcz

  Oceniono 24 razy 14

  Krętaczu poradziecki, gdyby nie JPK, nic byście nie uszczelnili, jest wam to nie na rękę, bo dotychczas jedyni zatrzymani oszuści VAT-owscy to członkowie i akolici PiS, ale machina uruchomiona za poprzedników nie dała się zatrzymać.

 • justas32

  Oceniono 15 razy 13

  Najpierw obalił komunę, później wprowadził Polskę do Unii i Nato, teraz chce uczyć zachód walczyć z przestępstwami podatkowymi. Czy można mu dać na to jakieś lekarstwa ?

 • feliks10

  Oceniono 14 razy 12

  ty lepiej polskich rozwiazan ..swiatu nie przekazuj ..zarozumialy troglodyto ...ty to koniec swiata zakompleksiony ..barbarzynco ..jestes niewiarygodny ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX