Do 100 tys. euro podwyżki dla pilotów Ryanair w Niemczech. Był strajk, jest porozumienie

Strajki okazały się skuteczne. 400 pilotów tanich linii lotniczych Ryanair w Niemczech otrzyma nie tylko pokaźne podwyżki, ale i umowy zbiorowe. W innych krajach walka trwa o spełnienie tego postulatu. 

Po kilku strajkach i długich negocjacjach stacjonujący w Niemczech piloci taniej linii lotniczej Ryanair otrzymają zbiorowe umowy o wynagrodzeniach – poinformował związek zawodowy pilotów Cockpit (VC) we Frankfurcie. Piloci otrzymają wyższą pensję podstawową, a od przyszłego roku wyższe dochody netto, ponieważ wówczas około 400 pracowników Ryanair będzie musiało zgodnie z niemieckim prawem odprowadzić podatek od dochodów.

Ryanair zapewni do 100 tys. euro podwyżki

Do tej pory podatek był pobierany według wyższych stawek w Irlandii - gdzie spółka ma swoją siedzibę. Aby móc zastosować niemieckie prawo, Ryanair przeniesie stacjonujące w Niemczech samoloty na na firmę córkę "Malta Air". Maltańskie prawo podatkowe zezwala bowiem na płacenie podatku dochodowego w innych krajach UE. Związek zawodowy Cockpit żądał początkowo utworzenia samodzielnego przedsiębiorstwa lotniczego w Niemczech.

Już w grudniu ubiegłego roku strony konfliktu porozumiały się w sprawie najważniejszych punktów. Drudzy piloci mogą liczyć na podwojenie ich podstawowej pensji brutto, czyli na 50 tys. euro rocznie.

Czytaj też: Ryanair uruchomi aż 27 nowych tras z Polski. "Największy w historii letni rozkład lotów"

Dla kapitanów podwyżka ma wynieść nawet 33 proc. - do 100 tys. euro. Uzgodniono także kolejne roczne podwyżki aż do marca 2023 r.

Piloci Ryanair wywalczyli spełnienie postulatu

Z zawartą umową zbiorową z pilotami Ryanair związane jest także porozumienie dotyczące planu socjalnego na wypadek zamknięcia lub redukcji baz lotniskowych. Trwają natomiast negocjacje w sprawie utworzenia rady zakładowej i umowy ramowej.

Ryanair nie skomentował na razie wyniku negocjacji w Niemczech. Muszą je zatwierdzić jeszcze w głosowaniu członkowie związku zawodowego Cockpit.

W dalszym ciągu trwają jednak strajki pilotów Ryanair w innych europejskich krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".

>>> Praca na pokładzie samolotu jest znacznie bardziej ciężka niż myślisz

Więcej o:
Komentarze (9)
Do 100 tys. euro podwyżki dla pilotów Ryanair w Niemczech. Był strajk, jest porozumienie
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 3

  Po co o tym piszecie?
  Teraz na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego parlamentu, "wybrańcy narodu" powołując się na casus pilotów Ryanair, przyznają sobie podwyżkę diet i wynagrodzeń.
  I idę o zakład, że uchwała zostanie podjęta BEZ żadnego głosu przeciw, czy wstrzymał się.... :-)

 • freud1

  Oceniono 3 razy 3

  Wuj z tym.
  My mamy naczelnika, a nie jakiechs tam zwiazki zawodowe (o ktorych nie wspomniano w artykule). On nam zrobi dobrze. Jak powiadaja w jego stronach "duzo" dobrze.

 • 3guziec

  Oceniono 3 razy 1

  A Orange Polska zwalnia pracowników w czasie ochrony przedemerytalnej. Bo musi kasaę odprowadzić do Francji.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 1 raz 1

  Prawie jak 4000 prezesa.

 • wudeer

  0

  Związki zawodowe to klucz do walki o swoje prawa. Szkoda, że w Polsce tak ciężko przekonać ludzi do zrzeszania się.

 • cichwoda

  Oceniono 1 raz -1

  C$ 120 000 to zarabia elektryk w u "Chryslera" w Bramalea

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX